Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

truck

"Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında riskli bölgelerdeki binaların yenilenmesi için bankalar tarafından kentsel dönüşüm kredisi sunulur. Ancak riskli bulunan her yapı için uygulanması mümkün olmayabilen krediyle ilgili belirli şartların sağlanması gerekir. Dönüşüm kredisinden kimler ne şekilde yararlanabilir? İşte ayrıntılar...

Kentsel dönüşüm, son zamanlarda oldukça sık duymaya başladığımız kavramlardan olarak karşımıza çıkıyor. Bankalarda bu bağlamda oturdukları evleri riskli olan konut sahipleri için kentsel dönüşüm kredisi fırsatları ile müşterilerine hizmet etmeye çalışıyor. Peki, nedir kentsel dönüşüm kredisi? Kimler başvurabilir ve şartları nelerdir? Merak edilen kentsel dönüşüm kredisi imkanları ve yararlanma şekilleri…

Kentsel dönüşüm kredisi bankaların; gayrimenkul sahiplerinin oturdukları binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi için sundukları bir kredi türüdür. Afet riski altında bulunan alanların dönüştürülmesiyle ilgili kanun kapsamında sunulan kentsel dönüşüm kredisi, riskli bulunan yapıların yeniden inşası için verilmektedir. Genellikle bilindiği üzere müteahhitle anlaşmaya varılması durumunda ilgili firma tarafından riskli binalar ücret talep edilmeden yenilenebiliyor. Ancak bu durum her zaman geçerli olmayabiliyor. İşte bu gibi durumlar da bazı konut sahiplerinin imdadına bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredileri yetişiyor.

Müteahhitlerin yenileme yapamayacağı ancak riskli olduğu için yenilenmesi kararı verilen binalarla ilgili kentsel dönüşüm kredisine başvurabilmek ve bu imkandan yararlanabilmek için bazı şartların taşınması gerekiyor. Kentsel dönüşüm kredisi afet riski altında bulunan riskli yapılar için verildiği için öncelikle bu durumun saptanması gerekiyor. Bunun içinde binanın riskli yapı olduğuna dair raporları hazırlanmalıdır. Öte yandan dönüşüm kredisinden konutu riskli olup farklı konut almak isteyenler ile riskli yapıda en az 1 yıldır oturan kiracılar yararlanabiliyor.

"Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.