Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?
Editör: Nezaket DURU Gündem 28 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kentsel dönüşüm, son zamanlarda oldukça sık duymaya başladığımız kavramlardan olarak karşımıza çıkıyor. Bankalarda bu bağlamda oturdukları evleri riskli olan konut sahipleri için kentsel dönüşüm kredisi fırsatları ile müşterilerine hizmet etmeye çalışıyor. Peki, nedir kentsel dönüşüm kredisi? Kimler başvurabilir ve şartları nelerdir? Merak edilen kentsel dönüşüm kredisi imkanları ve yararlanma şekilleri…

Kentsel dönüşüm kredisi bankaların; gayrimenkul sahiplerinin oturdukları binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi için sundukları bir kredi türüdür. Afet riski altında bulunan alanların dönüştürülmesiyle ilgili kanun kapsamında sunulan kentsel dönüşüm kredisi, riskli bulunan yapıların yeniden inşası için verilmektedir. Genellikle bilindiği üzere müteahhitle anlaşmaya varılması durumunda ilgili firma tarafından riskli binalar ücret talep edilmeden yenilenebiliyor. Ancak bu durum her zaman geçerli olmayabiliyor. İşte bu gibi durumlar da bazı konut sahiplerinin imdadına bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredileri yetişiyor.

Müteahhitlerin yenileme yapamayacağı ancak riskli olduğu için yenilenmesi kararı verilen binalarla ilgili kentsel dönüşüm kredisine başvurabilmek ve bu imkandan yararlanabilmek için bazı şartların taşınması gerekiyor. Kentsel dönüşüm kredisi afet riski altında bulunan riskli yapılar için verildiği için öncelikle bu durumun saptanması gerekiyor. Bunun içinde binanın riskli yapı olduğuna dair raporları hazırlanmalıdır. Öte yandan dönüşüm kredisinden konutu riskli olup farklı konut almak isteyenler ile riskli yapıda en az 1 yıldır oturan kiracılar yararlanabiliyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com