Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!

Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!

Kentsel dönüşüm projelerinde en büyük problem olarak gün yüzüne çıkan kaynak sıkıntısına çözüm üretildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Bakanlar Kurulu'na ilettiği projeyle birlikte 5 yıllık süreç içerisinde kentsel dönüşüme toplam olarak 75.000.000.000 değerinde kaynak aktarımı yapılacak. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin konuya yönelik açıklamalar yaptı.

Kentsel dönüşümün hız kazanması adına kollar sıvandı. Dönüşümün önünde ki en büyük bariyer olarak göze çarpan kaynak sorunu artık sorun olmaktan tamamen çıkıyor.

7.500.000 konutun kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenmesi için toplam olarak ayrılacak kaynak tutarı 400.000.000.000 $ olarak belirlendi. Hükümet yurtdışından ve İller Bankası'ndan edindiği kaynakla 5 yılda kentsel dönüşüme toplam olarak 75.000.000.000 TL'lik kaynağ sağlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Bakanlar Kurulu'na ilettiği proje hayata geçtiği takdirde 2018 yılında kentsel dönüşüm için toplam olarak ayrılacak kaynak tutarı 15.000.000.000 TL'lik kaynak aktarımı yapılacak. Proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da onayına gönderilecek.

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olan sektörün ileri gelen isimleri arasında yer alan Nazmi Durbakayım, konuya yönelik gerçekleştirdiği açıklamada, mevcut olarak kendini gösteren riskli binaların tekrardan inşa edilmesi için müteahhitlerin de bir katma değerinin kesinlikle olması gerektiğine dikkat çekti. Emsallerde herhangi bir şekilde yükseliş görülmediği için de kentsel dönüşümün bu noktada zorluk çektiğini iletti.

Bina sahiplerine aktarılan bu kaynak ise müteahhidin kendisi için daire üretimi yapmasına gerek kalmadan yalnızca müteahhitlik görevini yerine getirerek işine devam etmesini ve para kazanmasını sağlayacağı noktasında vurgu yaptı.

Sektörde hareketlenmenin söz konusu olacağının altını çizen Durbakayım, Alım satın vergisinin 2'den 1,5 oranına indiğini belirtti. Katma değer vergisin de de indirimlerin olduğunu ve bu noktada yabancılara türlü teşviklerin iletildiğini belirtti. Kendi beklentilerinin bürokrasinin hız kazanması ve müktesep hakkındaki düzenlemeler olduğunu vurgulayan Durbakayım, Bİr ruhsatın daha doğru bir şekilde imar alındığında geçerli kılıması gerektiğine dikkat çekti. Sonrasında yapılan değişiklerin taraflar arasında tamamen problem yarattığının altını çizdi. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm