Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!

truck

Kentsel dönüşüm projelerinde en büyük problem olarak gün yüzüne çıkan kaynak sıkıntısına çözüm üretildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Bakanlar Kurulu'na ilettiği projeyle birlikte 5 yıllık süreç içerisinde kentsel dönüşüme toplam olarak 75.000.000.000 değerinde kaynak aktarımı yapılacak. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin konuya yönelik açıklamalar yaptı.

Kentsel dönüşümün hız kazanması adına kollar sıvandı. Dönüşümün önünde ki en büyük bariyer olarak göze çarpan kaynak sorunu artık sorun olmaktan tamamen çıkıyor.

7.500.000 konutun kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenmesi için toplam olarak ayrılacak kaynak tutarı 400.000.000.000 $ olarak belirlendi. Hükümet yurtdışından ve İller Bankası'ndan edindiği kaynakla 5 yılda kentsel dönüşüme toplam olarak 75.000.000.000 TL'lik kaynağ sağlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Bakanlar Kurulu'na ilettiği proje hayata geçtiği takdirde 2018 yılında kentsel dönüşüm için toplam olarak ayrılacak kaynak tutarı 15.000.000.000 TL'lik kaynak aktarımı yapılacak. Proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da onayına gönderilecek.

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olan sektörün ileri gelen isimleri arasında yer alan Nazmi Durbakayım, konuya yönelik gerçekleştirdiği açıklamada, mevcut olarak kendini gösteren riskli binaların tekrardan inşa edilmesi için müteahhitlerin de bir katma değerinin kesinlikle olması gerektiğine dikkat çekti. Emsallerde herhangi bir şekilde yükseliş görülmediği için de kentsel dönüşümün bu noktada zorluk çektiğini iletti.

Bina sahiplerine aktarılan bu kaynak ise müteahhidin kendisi için daire üretimi yapmasına gerek kalmadan yalnızca müteahhitlik görevini yerine getirerek işine devam etmesini ve para kazanmasını sağlayacağı noktasında vurgu yaptı.

Sektörde hareketlenmenin söz konusu olacağının altını çizen Durbakayım, Alım satın vergisinin 2'den 1,5 oranına indiğini belirtti. Katma değer vergisin de de indirimlerin olduğunu ve bu noktada yabancılara türlü teşviklerin iletildiğini belirtti. Kendi beklentilerinin bürokrasinin hız kazanması ve müktesep hakkındaki düzenlemeler olduğunu vurgulayan Durbakayım, Bİr ruhsatın daha doğru bir şekilde imar alındığında geçerli kılıması gerektiğine dikkat çekti. Sonrasında yapılan değişiklerin taraflar arasında tamamen problem yarattığının altını çizdi. 

"Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yılda 75.000.000.000 TL'lik Kaynak!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.