Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!

Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 30 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kiracılara bir defalık ödemesi yapılan, ev sahipleri ile sınırlı ayni hak sahiplerini de ilgilendiren destek ödemeleriyle ilgili gelişmeleri sizler için araştırdık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan bilgilere göre, riskli alanlarda yaşayan vatandaşların yaşam alanlarının sağlıklı ve güvenli hale getirilmesi için 31 Aralık 2012’de çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında sahip oldukları yapıları riskli olarak değerlendirilen vatandaşlara belirli miktarlarda kira yardımları yapılıyor. Yapılmasına karar verilen kira yardımlarının hesaplanmasında ise TÜFE rakamları baz alınıyor. Peki, ay sonu itibariyle hesaplanan rakamlara göre kimler ne kadar kira yardımı alabilecek?

Kentsel dönüşüm kapsamında illere göre ödenecek olan kira yardımlarının en düşük 595 lira, en yüksek 960 lira olduğu açıklandı. Buna göre, kentsel dönüşüm kira bedelleri;
Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis’te gibi illerde 595 lira olarak ödenecek. Bu şehirlerde yaşayan kiracılara ise bir kereye mahsus bin 190 lira ödeme yapılacak. Yine aynı illerde yaşayan sınırlı ayni hak sahiplerine de 2 bin 975 lira ödenek verilecek.

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce’de yaşayanlara verilecek kira yardımı 675 lira olurken, kiracılara bir kez olmak üzere verilecek tutar ise bin 350 lira olarak belirlendi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com