Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!

truck

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödemeleri gerçekleştirilen kentsel dönüşüm kira yardımlarının yeni miktarları nihayet belli oldu. Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artışa göre güncellemesi yapılan ve 2018'de ödenmesi kararlaştırılan kira yardımları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde 860 liradan 960 liraya yükseltildi. İşte detayları...

Kiracılara bir defalık ödemesi yapılan, ev sahipleri ile sınırlı ayni hak sahiplerini de ilgilendiren destek ödemeleriyle ilgili gelişmeleri sizler için araştırdık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan bilgilere göre, riskli alanlarda yaşayan vatandaşların yaşam alanlarının sağlıklı ve güvenli hale getirilmesi için 31 Aralık 2012'de çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında sahip oldukları yapıları riskli olarak değerlendirilen vatandaşlara belirli miktarlarda kira yardımları yapılıyor. Yapılmasına karar verilen kira yardımlarının hesaplanmasında ise TÜFE rakamları baz alınıyor. Peki, ay sonu itibariyle hesaplanan rakamlara göre kimler ne kadar kira yardımı alabilecek?

Kentsel dönüşüm kapsamında illere göre ödenecek olan kira yardımlarının en düşük 595 lira, en yüksek 960 lira olduğu açıklandı. Buna göre, kentsel dönüşüm kira bedelleri;
Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis'te gibi illerde 595 lira olarak ödenecek. Bu şehirlerde yaşayan kiracılara ise bir kereye mahsus bin 190 lira ödeme yapılacak. Yine aynı illerde yaşayan sınırlı ayni hak sahiplerine de 2 bin 975 lira ödenek verilecek.

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce'de yaşayanlara verilecek kira yardımı 675 lira olurken, kiracılara bir kez olmak üzere verilecek tutar ise bin 350 lira olarak belirlendi.

"Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm 2018 Kira Yardımları Güncellendi!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.