Kendi Elektriğini Üretmek İsteyene Müjde! İndirim Kapıda!

Kendi Elektriğini Üretmek İsteyene Müjde! İndirim Kapıda!
Editör: Mutlu Dinçer Gündem 22 Mayıs 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından mesken tipi konutların çatı ya da dış cepheleri üzerine yerleştirilecek olan güneş enerji panelleri ile lisanssız olarak kendi elektriklerini üretmek sureti ile ihtiyaç fazlası elektriği sisteme 10 yıllık süreç boyunca satması neticesinde 13,3 dolar / sent tutarı temel alınarak ödemelerin gerçekleşeceği yönünde oldukça önem arz eden bir çalışmaya başladı.

Mevcut durumda 10 kw kapasitesindeki bir güneş enerji sistemi tüm işlemlerin kapsamı altında olduğu anahtar teslimi durumunda ortalama 15 bin Euro yani ortalama 75 bin Türk Lirası gibi bir maliyet getiriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın proje çizim ve onay, harçlar, iletim ve dağıtım bedelleri KDV ve diğer ek maliyetler kapsamında uygulayacağı yeni düzenleme ile birlikte bu söz konusu olan 75 bin TL civarındaki tutarın 50 bin TL seviyelerine kadar gerileyeceği öngörüler arasındadır.

7 Yıllık Faturanı Öde 30 Yıl Fatura Ödeme

Uluslar arası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ilgili çalışmanın yaz ayları sonuna doğru ya da sonbahar ayları içerisinde sona ererek uygulamaya başlanacağı yönünde beklentileri olduğunu ifade ederek ilgili konuda maliyet tutarının azalması ile birlikte çatı tipi güneş panellerinin kurulması yönünde yeni adımların atılacağını ekledi.

Telemcioğlu, vatandaşa siz gidip 15 yıllık elektrik faturanı peşin olarak öde sistemini kur ve bundan sonraki 30 yıllık elektrik faturanı ödemekten kurtul dersek kimse güneş enerji paneli kurmaya yanaşmaz ancak biz 7 – 8 yıllık elektrik faturanı öde ve bundan sonraki 30 yıl elektrik faturası ödemekten kurtul dersek pek çok kişi güneş enerji paneli kurmaya ve kendi elektrik enerjisini doğal yoldan üretmeye başlar şeklinde konuştur.

10 Yıl İhtiyaç Fazlasını Satabilecek

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, güneş enerji paneli kurmak yolu ile kendi elektrik enerjisini üreten kişilerin kullanım fazlası olan miktarını YEKDEM kapsamında elektrik sistemine dâhil ederek satabilecektir. Kullanım fazlası olan elektriği sisteme satan kişileri 10 yıllık süreç içerisinde sisteme verdiği her bir birim elektrik için 13,3 dolar / sent para alacaktır. Ayrıca gerçekleştirilen bu satış işleminden de gelir vergisi ve stopaj alınmayacaktır.

YEKDEM’in 2020 yılı içerisinde kaldırılabileceğinin dile getirilmesi üzerinde Telemcioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu noktada yeni bir yasa çalışması yürütmektedir. Satış kapsamında tutar 13,3 dolar / sent şeklinde olmaz da 10 dolar / sent şeklinde olur ancak satış işlemi devam eder.

Diğer yandan ise çatılar için yerli katkı desteği verilmesi ve mahsuplaşmanın şu an olduğu gibi saatlik değil de aylık ortalaması, vergi noktasında bazı kolaylıklar, iletim ve dağıtım bedellerinin tahsil edilmemesi ve bu yatırımı gerçekleştirecek kişiler için uzun vadede ve düşük faizli kredi kullandırılmasının önünün açılması da bu sistemin yürürlülüğünü kolaylaştıracak adımlardır şeklinde sözlerini sonlandırdı.

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Kira artış oranları 2018

Kira artış oranları 2018

Tema Tasarım | Osgaka.com