Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

truck

Ülkemizde yeni inşa edilmekte olan taşınmaz türü mülkiyetleri yakından ilgilendiren bir durum olan kat mülkiyetine dair hükümlerin yer aldığı Kat Mülkiyeti Kanunu 2017 yılı içerisinde uygulanacak son hali ile haberimizin içerisinde yer almaktadır. Kat mülkiyeti kanunu içerisinde gerçekleştirilen değişiklikler sonrasındaki son halini haberimizin alt kısmından indirebilirsiniz.

Emlak ve yapı sektörünü yakından ilgilendiren bir konu olan kat mülkiyetine dair değişiklikler ve 2017 yılı içerisinde geçerli olacak olan kat mülkiyeti kanunu hakkında bilmek istediğiniz her noktaya değinerek kat mülkiyetine ilişkin önemli noktaları açıklıyoruz. Söz konusu olan kat mülkiyeti, ev ya da işyeri gibi taşınmaz türden mülkiyetlerin sahibi olan kişilerin, taşınmaz mülkiyetin kendi şahsına ait olduğunu ve adına tescilli olduğunu belirtmekte olan bir belgedir. Bahsetmiş olduğumuz kat mülkiyeti durumu genellikle tapu olarak ifade edilmektedir.

Kat mülkiyeti, yasal yönden yani Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirtilen tanıma göre, inşaat çalışmaları tamamlanmış bir taşınmaz mülkiyetin; daire, ofis, mağaza, dükkân, kat, depo ve mahzen gibi bölümlerin, başlı başına ve birbirinden bağımsın bir şekilde kullanım durumuna elverişli olanların, ilgili taşınmaz mülkiyetin sahibi ya da ortakları tarafınca Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan maddeler çerçevesinde bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı kurabilmelerine izin vermektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017

Kısaca özet geçmek gerekirse, Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan hükümler gereğince birbirinden bağımsız bölümler üstünde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti adı verilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu mülkiyet hakkı, arsa payı ve ana mülkiyet üzerindeki ortak kullanım alanlarına bağlantılı olan özel bir mülkiyet olarak nitelendirilmektedir. Söz konusu olan kat mülkiyeti tescil işlemleri tapu müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan hükümler gereğince, kat mülkiyetinin kurulması için temin etmeniz gereken belgelerin eksiksiz olarak edinilmesinin ardından talep içeren bir dilekçe ile tapu müdürlüklerine başvuruda bulunulması halinde kat mülkiyeti tescil işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bahsetmiş olduğumuz kat mülkiyetinin temin edilmesini sağlamak, ilgili taşınmazın maliki ya da inşasını gerçekleştiren müteahhidi tarafından alınmaktadır.

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan hükümler, taşınmaz içerisinde ikamet etmekte olan malikleri de bağlar şekilde hükümlere sahiptir. Kat maliklerinin uyması gereken kurallar açıkça belirtilmiştir. İlgili kat maliklerinin görev ve sorumlulukları Kat Mülkiyeti Kanununun 18. 19. 20. 21. 22. ve 23. maddelerinde açık bir şekilde belirtilmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017 için Tıklayın

"Kat Mülkiyeti Kanunu 2018" Yorumlar

2 YORUM
  1. bayram ucar 11 Ağustos 2018 15:51

    yapı denetleme konrol muturlugu baktı ve ızılemesını yaptırdık kacak bına degıl ama kat mulkıyetı yok ne yapmalıyız

  2. Selda Çak 14 Nisan 2018 00:12

    Eski binaların kat irtifaklarının kat mülkiyetine dönüşümü otomotik mi (resen mi ) olacak?

"Kat Mülkiyeti Kanunu 2018" Benzer Haberler


Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Ülkemizde yeni inşa edilmekte olan taşınmaz türü mülkiyetleri yakından ilgilendiren bir durum olan kat mülkiyetine dair hükümlerin yer aldığı Kat Mülkiyeti Kanunu 2017 yılı içerisinde uygulanacak son hali ile haberimizin içerisinde yer almaktadır. Kat mülkiyeti kanunu içerisinde gerçekleştirilen değişiklikler sonrasındaki son halini haberimizin alt kısmından indirebilirsiniz.. Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti nedir? Bu kavram, konut alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biridir. Çünkü kat mülkiyeti olan bir gayrimenkul tercih edilmelidir.

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu 2018. Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır. Peki, kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır ve her ikisi de geçerlidir.

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Yönetici Yetkileri

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Yönetici Yetkileri

Site/apartman yöneticisinin görevlerini, sorumluluklarını ve haklarını Kat Mülkiyeti Kanunu ayrıntılı olarak belirlemiştir.. Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat mülkiyeti tapusu, binadaki tüm bölümlerin ayrı ayrı kullanılmasına elverişli olduğunun göstergesidir. Peki, kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler nelerdir?

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kendi evinizi inşa etmeye karar verdiyseniz ya da bir inşa halindeki binadan ev almayı düşünüyorsanız kat irtifakı ile kat mülkiyeti durumu sizler için önem arz etmektedir. Kat mülkiyeti tapusu almak için gerekli olan bir takım belgeler ve bir kısım şartlar bulunmaktadır. Ayrıntılar haberimizde…. Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Ev Satın Alırken Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakına Dikkat

Ev Satın Alırken Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakına Dikkat

Ev alma planları yapılırken ya da ev satın alınırken konut kredisi kullanmak isteyenler bira daha dikkatli olmak zorundadır. Satın alma işlemleri yapılırken kat mülkiyeti ve kat irtifakı ile iskan belgesine dikkat edilmelidir.

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Yapı inşaatları oldukça yoğun bir süreç olmakta iken inşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte tüm işler bitmiş sayılmaz. İnşaat aşamasının tamamlanmasının ardından ilgili yapının iskan belgesinin alınması gerekmektedir. Kat mülkiyeti nedir? Kat mülkiyeti başvurusu nereye yapılır? Kat mülkiyeti için gerekli evraklar? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…