Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Kat Mülkiyeti Kanunu 2018
Editör: Ahmet Yaman Emlak Rehberi 9 Şubat 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Emlak ve yapı sektörünü yakından ilgilendiren bir konu olan kat mülkiyetine dair değişiklikler ve 2017 yılı içerisinde geçerli olacak olan kat mülkiyeti kanunu hakkında bilmek istediğiniz her noktaya değinerek kat mülkiyetine ilişkin önemli noktaları açıklıyoruz. Söz konusu olan kat mülkiyeti, ev ya da işyeri gibi taşınmaz türden mülkiyetlerin sahibi olan kişilerin, taşınmaz mülkiyetin kendi şahsına ait olduğunu ve adına tescilli olduğunu belirtmekte olan bir belgedir. Bahsetmiş olduğumuz kat mülkiyeti durumu genellikle tapu olarak ifade edilmektedir.

Kat mülkiyeti, yasal yönden yani Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirtilen tanıma göre, inşaat çalışmaları tamamlanmış bir taşınmaz mülkiyetin; daire, ofis, mağaza, dükkân, kat, depo ve mahzen gibi bölümlerin, başlı başına ve birbirinden bağımsın bir şekilde kullanım durumuna elverişli olanların, ilgili taşınmaz mülkiyetin sahibi ya da ortakları tarafınca Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan maddeler çerçevesinde bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı kurabilmelerine izin vermektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017

Kısaca özet geçmek gerekirse, Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan hükümler gereğince birbirinden bağımsız bölümler üstünde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti adı verilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu mülkiyet hakkı, arsa payı ve ana mülkiyet üzerindeki ortak kullanım alanlarına bağlantılı olan özel bir mülkiyet olarak nitelendirilmektedir. Söz konusu olan kat mülkiyeti tescil işlemleri tapu müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan hükümler gereğince, kat mülkiyetinin kurulması için temin etmeniz gereken belgelerin eksiksiz olarak edinilmesinin ardından talep içeren bir dilekçe ile tapu müdürlüklerine başvuruda bulunulması halinde kat mülkiyeti tescil işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bahsetmiş olduğumuz kat mülkiyetinin temin edilmesini sağlamak, ilgili taşınmazın maliki ya da inşasını gerçekleştiren müteahhidi tarafından alınmaktadır.

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan hükümler, taşınmaz içerisinde ikamet etmekte olan malikleri de bağlar şekilde hükümlere sahiptir. Kat maliklerinin uyması gereken kurallar açıkça belirtilmiştir. İlgili kat maliklerinin görev ve sorumlulukları Kat Mülkiyeti Kanununun 18. 19. 20. 21. 22. ve 23. maddelerinde açık bir şekilde belirtilmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017 için TıklayınYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

İstimlak Nedir?

İstimlak Nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com