Kapıcının Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

truck

Apartman görevlisi emekliliğini istediği zaman kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Apartman görevlisi toplam olarak 25 yıl hizmette bulundu ve emekliliğini istediğini dile getiren bir müracaatda bulundu. Yöneticide bu müracaatı kabule ulaştırdı ve 25 yıl üzerinden kıdem tazminatı hesabını yapıp miktarı iletti. Apartman toplantısı üzerinde de bina sakinlerine olan durumu söyledi. İlk olarak ilave ödemelerden bahsedelim

 • Görevli 25 yıl süreyle kapıcı dairesinde oturmuşsa, yıllık rayiç bedeli hesaplanır. Örnek olarak aylık 200 TL 12 ayla çarpılacak, yıllık olan artış hesaba dahil edilip 25 yıl için hesaplanacak. Çıkan miktar kıdem tazminata ek olacak.
 • Apartman genel giderler dolayısıyla kapıcının yakıt giderlerinide ödedi. Ödenen tüm miktar hesaplanıp kıdem tazminatına ek olacak.
 • Bu durum elektrik, su vb. içinde geçerliliğini sürdürmektedir.
  • oturmuş olduğu dairenin kirası
  • su bedeli
  • yakıt gideri
  • elektrik gideri

Eğer bir sözleşme yapılmadıysa, apartman yönetimi emekliliğini isteyen apartman görevlisinde belirtmiş olduğumuz tüm ilaveleri yapmak zorundadır. (1475 sayılı kanun maddesi. 14, Yargıtay 9.HD. 25.06.1996 tarih, 1996/3107, K.1996/14356 sayılı kararı)

Bina görevlisi ile yapılmış olan sözleşme üzerinde, kira dahil, giderleri ödemesi yönünde bir madde bulunmuyorsa, tüm bu ilavelerin eklenmesi zorunludur. İlavelerin eklenmemesi, iş sözleşmesini kurallarına uygun yapmak durumunda , sözleşme üzerinde kira dahil giderlerin ödenmesi maddesi durumu olursa mümkündür.

Apartman yöneticileri şimdidem kıdem tazimatı ve ilave ödemeler için, fon oluşturmaya start verirlerse, karşılacak oldukları sürprizler hafifler. Kanun her ne kadar 1996 yılında kabul görmüşsede haksız zenginleşmeye sebep olmaktadır. Hala yürürlükte olan bu kanundan apartman yöneticilerin neredeyse yarısının haberi yok. Bu kanun bi yerden çözümsüzlük getirdiği gibi bi yerden kördüğüme sebep olmaktadır. 

"Kapıcının Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?" Yorumlar

1 YORUM
 1. hayrullah özan 14 Mayıs 2018 22:50

  ben 1994 işe gidim 2018 ayrılıyorum kapıcıyımne kadar kıdem tazminatı alırım

"Kapıcının Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?" Benzer Haberler


Kredi çekenlere tazminat hakkı yolda!

Kredi çekenlere tazminat hakkı yolda!

Yapılan araştırmalara göre 2007 ile 2011 yılları arasında kredi çekenlerin fazla faiz ödediği ortaya çıktı. Bu durum nedeniyle 2007 ile 2011 yılında banka kredisi çeken veya kredi kartı kullanan vatandaşlar bankalara ödedikleri fazla faiz ücretlerini geri alabilecek. . Kapıcının Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?