Kapalı Çarşı Esnafı Kiralarını Lirayla Ödemeye Dönüyor!

truck

Döviz ya da altınla kiralarını ödemek zorunda olan Kapalıçarşı esnafının çağrıları nihayet karşılığını buldu. Kiraların tahsilatında lira ile ödemeye geçildiği bilgisi paylaşılırken, yüksek kiralarında yakında düşeceği müjdesi geldi. Ticaretin durma noktasına geldiği ve hem esnafın satışlarının hem de turistlerin ziyaretlerinin azaldığı kapalıçarşıdan son gelişmeler...

Dükkan sahiplerinin eski gelenekleri devam ettirerek kiralarını döviz veya altınla ödemeye devam etmeleri birçok Kapalıçarşı esnafının zor durumda kalmasına neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl konuyla ilgili çağrı da bulunmasına rağmen dükkân sahiplerinin kiralarda indirime gitmemesi nedeniyle çarşıda ticaret durma noktasına gelirken, binlerce esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. Yakın zamanda kiraların düşeceği müjdesini veren Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkan Yardımcısı Haşim Güreli hangi açıklamalarda bulundu? İşte son gelişmeler…

Kapalıçarşı da özellikle de ana cadde üzerinde bulunan dükkan kiralarındaki artışların devam ediyor olması esnafın ödemelerini yaparken zor durumda kalmasına neden oluyor. Zor günler geçiren esnaf hakkında açıklamalarda bulunan Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkan Yardımcısı Haşim Güreli, artışların döviz ve altınla kira tahsilatı yapılmasından kaynaklandığını belirtti. Ancak Türk Lirasını geçişlerin hızlandığına değinen Güreli, yakın gelecekte kiraların normal seviyesine ineceğini ve kapanan dükkanlarında tekrar açılacağının haberlerini verdi.

Osmanlı'dan günümüze kadar altınla kira alındığını belirten kuyumcuların verdiği bilgilere göre, Kapalıçarşı esnafı yılda yaklaşık 5 kilo altın ederinde dükkan kirası ödemek zorunda kalıyor. Ancak yüksek kira bedellerini sattıkları mallara yansıtmak zorunda kalan esnaf, bu durumun yerli ve yabancı alıcıları rahatsız etmesinden dolayı satışlarda istediği hareketliliği göremediğini belirtiyor. Turizminde canlanması ve satışlarının artması için esnafın beklentisi kira fiyatlarının düşürülmesinden yana. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkan Yardımcısı Haşim Güreli’nin verdiği müjdeye göre kiraların Türk Lirası olarak ödenmeye başlanması esnafa nefes aldıracağa benziyor.

"Kapalı Çarşı Esnafı Kiralarını Lirayla Ödemeye Dönüyor!" Yorumlar

"Kapalı Çarşı Esnafı Kiralarını Lirayla Ödemeye Dönüyor!" Benzer Haberler


Kapalı Çarşı Esnafı Kiralarını Lirayla Ödemeye Dönüyor!

Kapalı Çarşı Esnafı Kiralarını Lirayla Ödemeye Dönüyor!

Döviz ya da altınla kiralarını ödemek zorunda olan Kapalıçarşı esnafının çağrıları nihayet karşılığını buldu. Kiraların tahsilatında lira ile ödemeye geçildiği bilgisi paylaşılırken, yüksek kiralarında yakında düşeceği müjdesi geldi. Ticaretin durma noktasına geldiği ve hem esnafın satışlarının hem de turistlerin ziyaretlerinin azaldığı kapalıçarşıdan son gelişmeler.... Kapalı Çarşı Esnafı Kiralarını Lirayla Ödemeye Dönüyor!

Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri

Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri

Kapalıçarşı İstanbul’un merkezinde bulunan Dünya’ nın en eski ve en büyük çarşılarından bir tanesidir. 1461 de temeli atılmıştır.