Kanal İstanbul’un İhale Tarihi Belli Oldu!

Kanal İstanbul’un İhale Tarihi Belli Oldu!
Editör: Melih SANCAK Gündem 14 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Güzergah çalışmalarına devam edilen ve etüt sürecinin tamamlanmasının ardından ihale sürecine geçilecek olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili merak edilenleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yanıtladı. İnternet haberlerinde tek güzergah varmış gibi yansıtılan projeyle ilgili de aslında 5 güzergahın bulunduğu ve ÇED süreçlerinin de eş zamanlı olarak bu güzergahlara göre devam ettiği belirtildi. İşte Kanal İstanbul’la ilgili son gelişmeler…

Etüt projeleri ihalesi çerçevesinde çalışmalarının sürdüğü öğrenilen Kanal İstanbul projesinin; yeni ilave sondajların yapılması, 5 ayrı güzergahıyla ilgili tatlı su, ekolojik denge ve kentsel dönüşümle ilgili insanları mağdur etmeyecek uygun yapılaşma konusunda gereken önlemlerin de alınmaya devam edildiği biliniyor. Yapılan ihale kapsamında sondajlarına devam edilen projenin, artı ve eksilerinin ortaya koyulmasının ardından güzergahında tam olarak netleşeceği öğrenildi. ÇED süreçleri de dahil olmak üzere, güzergahlarıyla ilgili gerekli tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni yılın ilk yarısında ihaleye çıkılıyor olacak.

Kanal İstanbul ile Karadeniz ve Marmara arasına yapılacağı öğrenilen 3 ada ile liman ve serbest bölgeyle ilgili dolguların gerçekleştirileceğini konusunda da bilgiler veren Bakan Arslan, bu çalışmaların süreçlerinin de etüt projesine göre netlik kazacağının açıkladı. Güzergahın belirlenmesi aşamasında; ekolojik dengeye zarar vermeyecek, bölgenin tatlı su havzalarına olumsuz etki yapmayacak çalışmalar kapsamında buradan çıkarılacak olan 1,7 milyar metreküp malzemenin, verimli toprakların tarım arazilerinde, belirtilen 3 adanın yapımında ve ada için uygun olmayan malzemenin de İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki kömür ocaklarından kaynaklı çukurların doldurulmasında değerlendirileceği belirtildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com