Kanal İstanbul'un İhale Tarihi Belli Oldu!

truck

5 güzergahında çalışmalarına devam edildiği bilinen Kanal İstanbul projesiyle ilgili merak edilen ihale tarihi nihayet netleşti. Etüt projeleri için ihalesi gerçekleştirilen ve ilave sondaj çalışmaları yapılan projenin ÇED süreçlerinin de eş zamanlı olarak devam ettiği, gerekli çalışmaların da yeni yılın ilk yarısında tamamlanmış olacağı belirtildi.

Güzergah çalışmalarına devam edilen ve etüt sürecinin tamamlanmasının ardından ihale sürecine geçilecek olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili merak edilenleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yanıtladı. İnternet haberlerinde tek güzergah varmış gibi yansıtılan projeyle ilgili de aslında 5 güzergahın bulunduğu ve ÇED süreçlerinin de eş zamanlı olarak bu güzergahlara göre devam ettiği belirtildi. İşte Kanal İstanbul’la ilgili son gelişmeler…

Etüt projeleri ihalesi çerçevesinde çalışmalarının sürdüğü öğrenilen Kanal İstanbul projesinin; yeni ilave sondajların yapılması, 5 ayrı güzergahıyla ilgili tatlı su, ekolojik denge ve kentsel dönüşümle ilgili insanları mağdur etmeyecek uygun yapılaşma konusunda gereken önlemlerin de alınmaya devam edildiği biliniyor. Yapılan ihale kapsamında sondajlarına devam edilen projenin, artı ve eksilerinin ortaya koyulmasının ardından güzergahında tam olarak netleşeceği öğrenildi. ÇED süreçleri de dahil olmak üzere, güzergahlarıyla ilgili gerekli tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni yılın ilk yarısında ihaleye çıkılıyor olacak.

Kanal İstanbul ile Karadeniz ve Marmara arasına yapılacağı öğrenilen 3 ada ile liman ve serbest bölgeyle ilgili dolguların gerçekleştirileceğini konusunda da bilgiler veren Bakan Arslan, bu çalışmaların süreçlerinin de etüt projesine göre netlik kazacağının açıkladı. Güzergahın belirlenmesi aşamasında; ekolojik dengeye zarar vermeyecek, bölgenin tatlı su havzalarına olumsuz etki yapmayacak çalışmalar kapsamında buradan çıkarılacak olan 1,7 milyar metreküp malzemenin, verimli toprakların tarım arazilerinde, belirtilen 3 adanın yapımında ve ada için uygun olmayan malzemenin de İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki kömür ocaklarından kaynaklı çukurların doldurulmasında değerlendirileceği belirtildi.

"Kanal İstanbul'un İhale Tarihi Belli Oldu!" Yorumlar

"Kanal İstanbul'un İhale Tarihi Belli Oldu!" Benzer Haberler


Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Kanal İstanbul'un İhale Tarihi Belli Oldu!

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul'un İhale Tarihi Belli Oldu!. Yaklaşık olarak 5 sene evvel, "çılgın proje" mottosuyla gündeme gelmiş olan ve bu sene içerisinde ihalesinin yapılması beklentiler arasında yer alan Kanal İstanbul projesinden çıkacak olan hafriyat ile Karadeniz ve Marmara çıkışlarına ada kurulması planlanmakta.

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul üzerinden çıkacak olan hafriyat neticesinde Karadeniz ve Marmara çıkışlarına adaların kurulması üzerine proje geliştirme işlemlerine başlanacak. Kanal İstanbul ihalesinin bu yıl içerisinde sona ermesi hedefleniyor.. Kanal İstanbul'un İhale Tarihi Belli Oldu!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Yeşilırmak'ta konumlandırılacak olan ve toplam 10.540.0000 TL yatırım bedeli bulunmakta olan Kanal Tokat projesi adına imzalamalar gerçekleştirildi. Proje 2017 yılının yazına kadar tamamlanmış olacak.

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Kanal İstanbul Projesi'nde 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik." dedi.. Kanal İstanbul'un İhale Tarihi Belli Oldu!

Kanal İstanbul Son Durum

Kanal İstanbul Son Durum

Türkiye’nin mega projelerinden biri olan Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar devam ederken yabancı yatırımcılar gözünü Arnavutköy çevresine dikmiş durumda. Arnavutköy çevresindeki arazileri yok pahasına satın alan yabancı yatırımcıların bu faaliyetleri bir bağlamda insanlar üzerinde bir tedirginlik oluşturuyor. Kanal İstanbul projesi hakkındaki bütün gelişmeler haberimizde…

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

İstanbul'un önem seviyesi çok büyük olan projesi Kanal İstanbul'un yeri kesinleşmiş durumda. Proje, Küçükmece Gölü'nden start alıp Sazlıdere aksından Karadeniz'e bağlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009 yılında olan yerel seçimler öncesi açıklamış olduğu projenin güzergahı ve güzergahta yapılacak yeni yerleşim alanları netleşmiş durumda.