Kanal İstanbul’un Güzergahı Belli Oldu! ÇED Raporu Hazır

Kanal İstanbul’un Güzergahı Belli Oldu! ÇED Raporu Hazır
Editör: Melih SANCAK Gündem 7 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında duyurduğu Kanal İstanbul projesinin güzergâhının netleştiği paylaşıldı. İstanbul Boğazı’na alternatif olarak yapılması planlanan proje Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde yer alıyor olacak. Proje kapsamında tesis edilecek olan alt ve üstyapı çalışmaları da bu ilçelerin sınırları içerisinde yapılacak.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatılan Kanal İstanbul için ilk resmi adım önceki gün atılmış oldu. Açıklanan güzergahlara göre, 370 bin kişinin Kanal İstanbul’a komşu olacağı biliniyor. Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER) tarafından incelenen güzergahın etki alanında 22 mahallenin kaldığı öğrenilirken, toplam 131 bin 181 konutun da yer aldığı bilgisi paylaşıldı. TÜİK 2016 verilerine göre de, projenin geçeceği yerleşim yerlerinin toplam nüfusu 823 bin 834 kişi olarak hesaplandığı belirtildi.
 
Söz konusu olan 22 mahalledeki satılık konut fiyatlarına projenin etkisinin ne olacağı da merak konusu. TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu’nun açıklamalarına göre şuan bölgedeki metrekare fiyatlarının bin 550 TL ile 4 bin 750 TL arasında değiştiği biliniyor. Metrekare birim fiyatlarının en düşük olduğu mahalle Arnavutköy’e bağlı Baklalı Mahallesi olurken, metrekare fiyatının en yüksekten satıldığı mahalle ise 4 bin 750 TL ile yine Arnavutköy sınırlarında yer Durusu Mahallesi olduğu öğrenildi. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com