Kanal İstanbul’un Etrafına Kurulacak Olan Yeni Şehire Villa Tipi Konutlar

Kanal İstanbul’un Etrafına Kurulacak Olan Yeni Şehire Villa Tipi Konutlar
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 12 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İstanbul’un çılgın projesi, Kanal İstanbul’un güzergâhında yapılacak yeni yerleşim birimleri netleşmiş oldu. Çılgın proje olarak adlandırılan ve yapım aşamasında sansasyonlara neden olan Kanal İstanbul ile ilgili yeni gelişmeler yolda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Kanal İstanbul hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilgili kurumlara “Kanal İstanbul’u hızlandırın, bir an önce tamamlayın” talimatı geldi. Cumhurbaşkanı’nın da katılım sağladığı, Bakanlıklar ve ilgili kurumlarla yapılan Kanal İstanbul toplantısında önemli kararlar da alındı. 

Toplantıda daha önce hazırlanan kentsel tasarım projesi yeniden ele alınarak üzerinde değişiklikler yapılması kararlaştırıldı.

43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul projesinin üzerinde 6 köprü inşa edilirken, bölge de yapılması planlanan binalarında en fazla 6 katlı olacağı belirtildi. Daha önce hazırlanan kentsel tasarım planına göre 1 milyon 200 bin nüfusun oturması için tasarlanan binalar, yeni çıkarılan planla 500 bin kişinin oturması için inşa ediliyor olacak. Alınan bilgiye göre yeni şehrin Kanal İstanbul’un her iki yakasında 250+250 bin ya da 300+200 bin şeklinde inşa edileceği söyleniyor.

Kanal İstanbul’un ilk görüşmelerinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 4 köprü yapmayı planladığı bilgisi verilmişti. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesinin’den gelen açıklamaya göre de trafiği rahatlatmak için 2 köprü daha yapılacağı haberleri verildi.

Kanal İstanbul

İstanbul’a kurulacak olan yeni şehirde sosyal etkinlik alanları, konferans salonları, turizm merkezleri ve parklar yer alacak. Anadolu Selçuklu motifleriyle yapılması kararlaştırılan yeni şehrin mimarisinin de dikkat çekici olacağı söyleniyor. Silüet oluşturması için binaların kademeli olarak inşa edilmesi planlandı. Yeni konumlandırılacak şehirde cam mimari kullanılmazken, tasarımda fark yaratacak çalışmalara imza atılması planlanıyor. Villa tipi yapıların da olacağı yeni şehirde ticaret merkezleri de inşa edilecek.

Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy hattında yapılacak proje, 3. Havalimanı’nın yakınında yer alırken, kanalın iki yakasını da lüks konutlar, rezidanslar ve ormanlık alanda yapılan villalar süslüyor olacak. Yeni şehir de tüm ihtiyaçları karşılayan alanların yanında finans ve eğitim merkezleri de unutulmuyor. 

2011 yılında duyurusu yapılan Kanal İstanbul projesi sayesinden Karadeniz ve Marmara birbirine bağlanmış olacak. Ölçüleri için karar verilen geçidin genişliği 400 metre, uzunluğu 43 kilometre ve derinliği de 25 metre olacak. Büyük gemilerin geçişine de izin verilecek şekilde yapılacağı verilen bilgiler arasında. Kanal İstanbul’un güzergahıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda sona gelinirken, ihalesinin de 2017’de yapılacağı söyleniyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com