Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiği Nefes Alır!

truck

Ünlü Türk tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Boğaz'da söz konusu olan ve insanların sinir, stres seviyesini artıran trafiğin rahat bir nefes alabilmesi için, Kanal İstanbul projesinin zorunlu olarak ön plana çıktığının altını çizerek, İstanbul Boğazı üzerinden bu kadar şilep geçmeyeceğine yönelik sitem yaptı.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinliklerine katılım gerçekleştiren ünlü Türk tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Boğaz'da var olan ve sadece İstanbul değil, tüm Türkiye tarafından bilinen söz konusu trafiğin rahat bir nefes alabilmesi için, bu projenin kesinlikle hayata geçirilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı. Ortaylı, İstanbul Boğazı'ndan bu kadar şilep geçemeyeceğini, geçer se ise her gün deniz kazalarının meydana gelebileceğini iletti.

İlber Ortaylı, Lozan anlaşmasının zaten değiştiğini ve çok daha değişim göstereceğini kaydetti. Montrö Lozan'ın tahsisi demektir diyen Ortaylı, Daha da tashihi edilecek olduğunu, çünkü İstanbul Boğazı'ndan bu kadar şilepin asla geçemeyeceğini, tersi durumda her gün farklı deniz kazalarının meydana geleceğini vurguladı.

Yani bundan sonra ciddi bir hükümetin programının o çılgın proje adı verilen bir kanal projesi yapılması olduğunu dile getirdi. Bu projeye aklı başında olan jeogolarların, Celal Şengör gibi uzman kişilerin evet dediklerini vurgularken, bu işim lazım olduğunu, bu işlerden zerre anlayan kişilerin bileceğini dile getirdi.

Çünkü İstanbul Boğazlarının milletler arası trafiğe kucak açamadığını, bunun için herhangi bir müsaitlik durumu olmadığını belirtti. Lozen ve Mentrö zamanında bu alandan geçiş sağlayan gemilerin yoğunluk oranının %1 bile olmadığını vurgulayan Ortaylı, Bu hacmi kaldıramayacağını iletti.

İstanbul'un nüfusu 1.000.000'ken Boğaz'ın işlemediğini, şimdi kendi okulundan bile karşıdan karşıya motor kalktığını, servisle taşıyacak hallerinin olmadığını, Her yakada 10.000.000 insanın ikamet ettiğini aktardı.

"Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiği Nefes Alır!" Yorumlar

"Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiği Nefes Alır!" Benzer Haberler


Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiği Nefes Alır!

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiği Nefes Alır!. Yaklaşık olarak 5 sene evvel, "çılgın proje" mottosuyla gündeme gelmiş olan ve bu sene içerisinde ihalesinin yapılması beklentiler arasında yer alan Kanal İstanbul projesinden çıkacak olan hafriyat ile Karadeniz ve Marmara çıkışlarına ada kurulması planlanmakta.

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul üzerinden çıkacak olan hafriyat neticesinde Karadeniz ve Marmara çıkışlarına adaların kurulması üzerine proje geliştirme işlemlerine başlanacak. Kanal İstanbul ihalesinin bu yıl içerisinde sona ermesi hedefleniyor.. Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiği Nefes Alır!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Yeşilırmak'ta konumlandırılacak olan ve toplam 10.540.0000 TL yatırım bedeli bulunmakta olan Kanal Tokat projesi adına imzalamalar gerçekleştirildi. Proje 2017 yılının yazına kadar tamamlanmış olacak.

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Kanal İstanbul Projesi'nde 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik." dedi.. Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiği Nefes Alır!

Kanal İstanbul Son Durum

Kanal İstanbul Son Durum

Türkiye’nin mega projelerinden biri olan Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar devam ederken yabancı yatırımcılar gözünü Arnavutköy çevresine dikmiş durumda. Arnavutköy çevresindeki arazileri yok pahasına satın alan yabancı yatırımcıların bu faaliyetleri bir bağlamda insanlar üzerinde bir tedirginlik oluşturuyor. Kanal İstanbul projesi hakkındaki bütün gelişmeler haberimizde…

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

İstanbul'un önem seviyesi çok büyük olan projesi Kanal İstanbul'un yeri kesinleşmiş durumda. Proje, Küçükmece Gölü'nden start alıp Sazlıdere aksından Karadeniz'e bağlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009 yılında olan yerel seçimler öncesi açıklamış olduğu projenin güzergahı ve güzergahta yapılacak yeni yerleşim alanları netleşmiş durumda.