Kanal İstanbul Projesi İçin Karma Finansman Modeli!

truck

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamada Kanal İstanbul projesinin finansmanı konusunda, Karma ve başarılı bir yöntem altına imza atma arzularının var olduğunun altını çizdi.

Kanal için farklı, Adalar için farklı bir finansman konusunda çok uzak olunduğunu ve bu 2 konunun da bir arada değerlendirme dahiline alınacağını belirten Arslan, güzergah tam anlamıyla kesinlik kazandığında, bu güzergahın üzerinden geçiş sağlayacak olan demiryolu, karayolu ve köprülerin birlikte inşa edileceğinin altını çizdi.

Uluslararası projeler dahilinde ÇED'e hiçbir ihtiyaç duyulmadığını, fakat geçmiş zaman diliminde çok sayıda uluslararası projede ÇED çalışması altına imza atıldığını vurgulayan Bakan Arslan, Kanal İstanbul'a yönelik de ÇED yapılabileceğini aktardı.

Arslan, TBMM'deki özel düzenlediği sohbette Kanal İstanbul'un finansman modellerine yönelik soru üzerine, Finansman yöntemlerinin çok sayıda olduğunu, Karma ve başarılı bir model bulup bunu uygulama arzusunda olduklarını belirtirken, Yap - İşlet modelinin, Yap - Kirala modelinin, Kar Ortaklığı modelinin ve sayısız çok sayıda modelin varlığından bahsetti.

Türkiye'de diğer dünya ülkelerine oranla çok daha model olduğuna değinen Arslan, Kart ortaklığına da verildiğini, aynı müteahhit gibi, al yap denildiğini belirtti. Tüm bunların hepsinin sistem de işlediğini de sözlerine ekledi.

Arslan, Kanal için ve adalar için ayrı finansmanların olup olmayacağı konusunda yöneltilen soruya ise, Hepsinin bir arada değerlendirme altına alındığını, Finansman modelinde hepsini çalışıp en başarılı sonuç hangisiyse ona karar verileceğini dile getirdi. Kanalın üzerine zorunlu olarak ilk köprülerin inşa edilecek olduğunu sözlerine ekleyen Arslan, Kanalın üzerinden geçiş sağlayacak olan köprüler adına ihale hazırlığının durumuna ilişkin ise.

Kanal projesi kesinleştiği takdirde üzerinden geçiş sağlayacak olan tüm ulaşım akslarının beraber yapılacağını, bütünleşik bir proje olarak ön plana çıkacağını vurguladı. Sadece köprülerin ilk yapılması gerektiği konusunda dikkat çeken Bakan Arslan, birkaç alternatif üzerine çalışma yürüttüklerini, en doğru olan üzerinde karar kılıp oranın üzerinden yürüyeceklerini dile getirdi. Bir tanesi ihale edildiği takdirde, karar verilen alternatif değilse yapılacak bir şey olmadığını belirtti ve bu yüzden Kanal'ın ihalesinin güzergah tam anlamıyla netleşince yapılacağının altını çizdi. Üzerinden geçmekte olan 4- 5 köprünün varlığından bahseden Arslan, Köprülerin öncelikli yapılacağını ve finansman sorunu diye bir şeyin olmadığıın, her şeyi en ince ayrıntısına kadar ortaya çıkaracak olduklarını belirtti ve başarılı olmayacak hiçbir şeye onay vermeyeceklerini ve girmiyeceklerini ileterek güven verdi. 

"Kanal İstanbul Projesi İçin Karma Finansman Modeli!" Yorumlar

"Kanal İstanbul Projesi İçin Karma Finansman Modeli!" Benzer Haberler


Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Kanal İstanbul Projesi İçin Karma Finansman Modeli!

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Projesi İçin Karma Finansman Modeli!. Yaklaşık olarak 5 sene evvel, "çılgın proje" mottosuyla gündeme gelmiş olan ve bu sene içerisinde ihalesinin yapılması beklentiler arasında yer alan Kanal İstanbul projesinden çıkacak olan hafriyat ile Karadeniz ve Marmara çıkışlarına ada kurulması planlanmakta.

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul üzerinden çıkacak olan hafriyat neticesinde Karadeniz ve Marmara çıkışlarına adaların kurulması üzerine proje geliştirme işlemlerine başlanacak. Kanal İstanbul ihalesinin bu yıl içerisinde sona ermesi hedefleniyor.. Kanal İstanbul Projesi İçin Karma Finansman Modeli!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Yeşilırmak'ta konumlandırılacak olan ve toplam 10.540.0000 TL yatırım bedeli bulunmakta olan Kanal Tokat projesi adına imzalamalar gerçekleştirildi. Proje 2017 yılının yazına kadar tamamlanmış olacak.

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Kanal İstanbul Projesi'nde 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik." dedi.. Kanal İstanbul Projesi İçin Karma Finansman Modeli!

Kanal İstanbul Son Durum

Kanal İstanbul Son Durum

Türkiye’nin mega projelerinden biri olan Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar devam ederken yabancı yatırımcılar gözünü Arnavutköy çevresine dikmiş durumda. Arnavutköy çevresindeki arazileri yok pahasına satın alan yabancı yatırımcıların bu faaliyetleri bir bağlamda insanlar üzerinde bir tedirginlik oluşturuyor. Kanal İstanbul projesi hakkındaki bütün gelişmeler haberimizde…

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

İstanbul'un önem seviyesi çok büyük olan projesi Kanal İstanbul'un yeri kesinleşmiş durumda. Proje, Küçükmece Gölü'nden start alıp Sazlıdere aksından Karadeniz'e bağlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009 yılında olan yerel seçimler öncesi açıklamış olduğu projenin güzergahı ve güzergahta yapılacak yeni yerleşim alanları netleşmiş durumda.