Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ’ye Ait!

Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ’ye Ait!
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 6 Mart 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesine yönelik birtakım önemli bilgiler iletti. Türkiye Gazetesi tarafından yapılan habere göre, Arslan, Kanal İstanbul çevresindeki ekolojik dengede en ufak bir terslik bile meydana gelmemesi adına, çok hassas bir şekilde yol katedildiğini, ÇED sürecinin de bu söz konusu bölgede yaşayanlarla beraber ele alınacak olduğunu dile getirdi.

Kanal İstanbul Projesi’nde ÇED sürecine başlandığını ve bu sürecin 2018 yılının ortalarında sonuna gelineceğini ifade eden Arslan, Kanal İstanbul Projesi’nin çok sayıda bakanlık ve kurumla birlikte yürürlük dahiline alınacağını iletti. Arslan, Güzergahta kentsel dönüşüm çalışmaları için de ilgili kurumun TOKİ olarak ön plana çıktığını, Tarıma elverişli olan alanların ise ayrıca değerlendirme dahiline alınacağını sözlerine ekledi. Aynı zamanda Rüzgar türbinleri ve enerji nakil hatlarıyla da projenin çevresinin zenginleştirileceğini ileterek sözlerini noktaladı.

Aynı zamanda Arslan, tatlı su havzalarının etki altında kalıp, ekolojik dengesinin bozulmaması için de özel bir sistem kuracağının altını çizerek, Kanaldan gelecek olan söz konusu tuzlu suyun, tatlı su ile karışıp dengeyi yok etmemesi için tedbirler alınacağını, 17 kilometre bu tedbirler ışığında sondaj yapıldığını. Asıl amacın zeminin yapısını öğrenmek ve bu yapı ışığında proje geliştirmek olarak ön plana çıktığını iletti.

Geçirgenliği tamamen 0 seviyesine düşürmek için, kanal imalatı gerçekleştirilirken, havuz sistemi tarzında bir sistemle birlikte geliştirileceğini, Kanalda betonarme sistemin mevcut olacağını ve uzun yıllar dayanacak olan özel malzemelerin enjekte edileceğini belirtti. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Eminevim Hesaplama Tablosu

Eminevim Hesaplama Tablosu

Tema Tasarım | Osgaka.com