Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ'ye Ait!

truck

Dev proje olarak ön plana çıkan Kanal İstanbul projesinin güzergahında yer alan kentsel dönüşüm projesi için devrede TOKİ olacak. ÇED süreci resmen başlayan Kanal İstanbul Projesi'nin ÇED sürecinin 2018 yılının ortalarında tamamlanması öngörülüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesine yönelik birtakım önemli bilgiler iletti. Türkiye Gazetesi tarafından yapılan habere göre, Arslan, Kanal İstanbul çevresindeki ekolojik dengede en ufak bir terslik bile meydana gelmemesi adına, çok hassas bir şekilde yol katedildiğini, ÇED sürecinin de bu söz konusu bölgede yaşayanlarla beraber ele alınacak olduğunu dile getirdi.

Kanal İstanbul Projesi'nde ÇED sürecine başlandığını ve bu sürecin 2018 yılının ortalarında sonuna gelineceğini ifade eden Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin çok sayıda bakanlık ve kurumla birlikte yürürlük dahiline alınacağını iletti. Arslan, Güzergahta kentsel dönüşüm çalışmaları için de ilgili kurumun TOKİ olarak ön plana çıktığını, Tarıma elverişli olan alanların ise ayrıca değerlendirme dahiline alınacağını sözlerine ekledi. Aynı zamanda Rüzgar türbinleri ve enerji nakil hatlarıyla da projenin çevresinin zenginleştirileceğini ileterek sözlerini noktaladı.

Aynı zamanda Arslan, tatlı su havzalarının etki altında kalıp, ekolojik dengesinin bozulmaması için de özel bir sistem kuracağının altını çizerek, Kanaldan gelecek olan söz konusu tuzlu suyun, tatlı su ile karışıp dengeyi yok etmemesi için tedbirler alınacağını, 17 kilometre bu tedbirler ışığında sondaj yapıldığını. Asıl amacın zeminin yapısını öğrenmek ve bu yapı ışığında proje geliştirmek olarak ön plana çıktığını iletti.

Geçirgenliği tamamen 0 seviyesine düşürmek için, kanal imalatı gerçekleştirilirken, havuz sistemi tarzında bir sistemle birlikte geliştirileceğini, Kanalda betonarme sistemin mevcut olacağını ve uzun yıllar dayanacak olan özel malzemelerin enjekte edileceğini belirtti. 

"Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ'ye Ait!" Yorumlar

"Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ'ye Ait!" Benzer Haberler


Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ'ye Ait!

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ'ye Ait!. Yaklaşık olarak 5 sene evvel, "çılgın proje" mottosuyla gündeme gelmiş olan ve bu sene içerisinde ihalesinin yapılması beklentiler arasında yer alan Kanal İstanbul projesinden çıkacak olan hafriyat ile Karadeniz ve Marmara çıkışlarına ada kurulması planlanmakta.

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul üzerinden çıkacak olan hafriyat neticesinde Karadeniz ve Marmara çıkışlarına adaların kurulması üzerine proje geliştirme işlemlerine başlanacak. Kanal İstanbul ihalesinin bu yıl içerisinde sona ermesi hedefleniyor.. Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ'ye Ait!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Yeşilırmak'ta konumlandırılacak olan ve toplam 10.540.0000 TL yatırım bedeli bulunmakta olan Kanal Tokat projesi adına imzalamalar gerçekleştirildi. Proje 2017 yılının yazına kadar tamamlanmış olacak.

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Kanal İstanbul Projesi'nde 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik." dedi.. Kanal İstanbul Çevresinin Düzenlemesi TOKİ'ye Ait!

Kanal İstanbul Son Durum

Kanal İstanbul Son Durum

Türkiye’nin mega projelerinden biri olan Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar devam ederken yabancı yatırımcılar gözünü Arnavutköy çevresine dikmiş durumda. Arnavutköy çevresindeki arazileri yok pahasına satın alan yabancı yatırımcıların bu faaliyetleri bir bağlamda insanlar üzerinde bir tedirginlik oluşturuyor. Kanal İstanbul projesi hakkındaki bütün gelişmeler haberimizde…

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

İstanbul'un önem seviyesi çok büyük olan projesi Kanal İstanbul'un yeri kesinleşmiş durumda. Proje, Küçükmece Gölü'nden start alıp Sazlıdere aksından Karadeniz'e bağlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009 yılında olan yerel seçimler öncesi açıklamış olduğu projenin güzergahı ve güzergahta yapılacak yeni yerleşim alanları netleşmiş durumda.