Kadınlarda Artık İnşaat Sektöründe Varlığını Gösterip, Söz Sahibi Olmak İstiyor!

Kadınlarda Artık İnşaat Sektöründe Varlığını Gösterip, Söz Sahibi Olmak İstiyor!

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, kadınlarında inşaat sektörü üzerinde söz sahibi olmak istediğini ve varlığını gösterme arzusu olduğunu açıkladı. Kollu, ortalama olarak 70.000 kadının inşaat sektöründe boy gösterdiğini sözlerine ekledi.

Genel olarak erkek çalışanların boy gösterdiği inşaat ve gayrimenkul sektöründe kadın bireylerimiz de artık söz sahibi olup, kendi varlıklarını kanıtlamak istiyorlar. Türkiye'de kadın bireylerin istihdam da destek oranı %30 civarındayken, yaklaşık olarak 70.000 kadın inşaat sektöründe istihdam ediyor.

Gayrimenkul sektörü üzerinde asla yadırganmayacak ve anımsanmayacak sayıda kadın çalışan ve yönetici bulunmasına yönelik kadın temsilci sayısının yeterli olmadığını savunan Gayrimenkuldde Kadın Liderler Platformu, Gayrimenkulde kadınlar biz buradayız sloganıyla bir buluşma düzenledi.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, sektörde çok sayıda kademede çalışan kadınların yer aldığını sözlerine ekleyerek, görünürlüğe ve yöneticiliğe gelince kendilerinin var olmadığını iletti. Kadınlar olarak alınan kararların yer aldığı masalarda yer almak, liderlik görevinde boy göstermek ve liderliği tüm boyutlarıyla hızlandırmak, aynı zamanda kendilerini gösterebilmek, temsiliyette aktif rol oynamak, adalet ve tarafsızlık ilkesine dayanarak yönetilmek istediklerini vurguladı. 

Urban Land Institute'den alınan verilere göre, İnşaat sektöründe ortalama olarak istihdam sağlayan kadınlar 36 yaşında genç bir profille kendilerini gösteriyorlar. %85'lik bölümü lisans ve lisans üzeri eğitime sahip. Gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların %69.7'lik bölümü ise aileleri tarafından destek alıyor. 

Etiketler : Güncel