Kaçak Emlakçı Sayısında Artış Var!

Kaçak Emlakçı Sayısında Artış Var!
Editör: Melih SANCAK Gündem 7 Ağustos 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İzmir’de toplam olarak kayıt dışı, kaçak yollarla emlakçılık yapan kişi sayısının 10.000 olduğu aktarıldı. Hem devleti hem de tüketicileri zarara uğratan, belirli sorunlara yelken açan kaçak emlakçı probleminin önüne engel koyulması ve bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yeni hazırlanan emlak danışmanlığı yasa tasarısıyla kaçak emlakçılığın tamamen yok edilmesi, yok edildikten sonra da bu gibi faaliyetlerin yapılmasının önüne engel koyulması bekleniyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut GÜleroğlu, konuya yönelik birtakım açıklamalar ve değerlendirmeler yaptı.

Bölge üzerinde ticaret odasında kaydı bulunan toplam 3.000, emlakçılar odası üzerinde kaydı bulunan 3.000 olmak üzere 6.000 adet emlakçının resmi şekilde var olduğunu ifade eden Güleroğlu, artı olarak 10.000 kişinin hiçbir yer ve alana kaydı bulunmadan emlakçılık yaptığını dile geetirdi.

Güleroğlu, Kaçak emlakçılar ve resmi yollarla belirli vergi ödemeleri yapan emlakçılar arasında çok büyük haksız rekabetin söz konusu olduğunu, kendilerinin ciddi kira rakamlarıyla karşı karşıya olduğunu, sadece bir internet sitesinin kurumsal aboneliğine yönelik 20.000 TL aylık para ödediklerinin de altını çizdi. 

Vatandaşların, emlakçı dükkanına girdiklerinde “xx nolu üyemiz” şeklinde bir bölge görmediklerinde konut almamalarını rica eden Güleroğlu, yeni yasayla birlikte kaçak emlakçılık yapan kişilerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak olduğunu ifade etti. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com