İzmir'de 1+1 Konutlara Talepler Artmakta!

İzmir'de 1+1 Konutlara Talepler Artmakta!

İzmir'de çekirdek ailelerin ve yalnız yaşama tercihinde bulunan kişilerin sayısında artış yaşanmasıyla konutta tercihte değişmiş durumda. İzmir'de 1+1 konutlara talep artmakta.

İzmir'de çekirdek ailelerin ve yalnız yaşama tercihi içerisine girmekte olanların sayısında olan yükselme, konut sektörü üzerinde var olan tercihleri değiştirmiş durumda. Konut sahibi olma isteği içerisinde bulunanların özellikle 1+1 ve 2+1 konut tercihi yaptığı belirlenirken, üniversite yakınlarında bulunan 1+1 konutların yüksek kira getirisi sebebiyle yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördüğü belirtildi.

İzmir'de artışla geçmiş olan öğrenci nüfusunun da talep artışında büyük etkisinin olduğu açıklandı. Üniversitelere yakın bölgelerde gençlerin toplanarak küçük konutları kiralamış oldukları iletildi. Küçük metrekareli konutları yatırım amacıyla satın alanlar da artış görüldüğünü ileten gayrimenkul danışmanları, özellikle yoğun öğrenci nüfusunun bulunmakta olduğu Buca'da bir patlama olduğunu belirtti.

Buca'da Patlama Yaşandı

Buca'da bundan 3 yıl öncesine kadar 60.000 TL değerinde olan 1+1 tiplemesinde ki konutların şuan güncel olarak ortalama 120.000 TL'den satılmış olduğu açıklandı. 120.000 TL'lik bir dairenin kira getirisinin ise ortalama olarak 800 TL'ye kadar artış gösterdiğini belirten uzmanlar, bölgede toplam olarak 200.000 TL'lik 3+1 dairenin 600 ila 700 TL'den kiralandığını belirtti.

Gençlerin Tercihi Büyük Etken

Aryom İnşaat Yönetim Kurulu Başkanıo Mustafa Günday, "Artan eğitim düzeyi ve bireyselleşme sebebiyle özellikle büyükşehirlerde yaşayan gençler ailenin yanından ayrılarak ciddi bir konut talebi yaratıyor. Özellikle Buca, Bornova, Karşıyaka ve Gaziemir'de 1+1 ve 2+1 konutlara talep artıyor" diye konuştu.

Etiketler : Güncel   1+1 kira talebi