İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Kentsel dönüşümün en büyük mimari tartışılmayacak üzere inşaat firmaları olarak görülmektedir. Eski evler müteahhitlerin yapmış olduğu çalışmalarla yeni binalara dönüşmekteyken, Torbalı her gün daha modern bir görünüm elde ediyor. 

Özel firmaların yapmış olduğu kentsel dönüşüm genellikle Torbalı'nın merkezinde ve Ayrancılar'da gerçekleşiyor. Bundan dolayı Torbalı'daki Kuşçuburun, Yazıbaşı, Pancar, Subaşı, Pamukyazı, Çaybaşı, Atalan tarzında İzmir - Aydın karayolunun üzerinde ve bitişiğinde yer alan yerleşim alanları kentsel dönüşüm kapsamında bulunmuyor, yalnızca kentsel dönüşümü izlemek durumunda kalıyorlar.

Bireysel kentsel dönüşümün en başında nüfus artışı kendisini gösteriyor. İlçeye sürekli olarak dışarıdan göç gelmektedir. Göçle beraber bölgesel nüfus artışları da kendisini gösteriyor. Buna bağlı olarak bu durumla beraber konut sektörü üzerinde ciddi bir şekilde artış kendini gösteriyor. Konut sektöründe elde edilmiş olan artışlı hızla beraber inşaat sektörü üzerinde olan özel firmalar, talep artışına dikkat ederek en uygun yatırımları yapıyor. 

İlçede bulunan yerleşim yerleri Torbalı merkezinde ve Ayrancılar'da çok fazla olduğundan dolayı özel sektör genel olarak bu alanlarda kentsel dönüşüm projesi işine giriyor. Çünkü getirisi bulunuyor.

Bu kapsamdaysa İzmir - Aydın karayolunun üzerinde ve bitişiğinde yer alan 7 yerleşim alanı içerisidne kentsel dönüşüm projesi başlamamakta. Torbalı'da bulunan Kuşçuburun, Yazıbaşı, Pancar, Subaşı, Pamukyazı, Çaybaşı, Atalan gibi herkes tarafından bilinen ve yüzölçümü de büyük olan mahalleler dahi bu dönüşümden yarar sağlayamıyor. Bu şekilde olunca ilçe merkezinde modern yapılar yapılıyorken, söz konusu 7 yerleşim alanında gecekondu yapılaşmasının çok fazla yoğunlukta olduğu gözle görülüyor. Bundan dolayı sadece merkez ağırlıklı kentsel dönüşüm gerçekleşmekte.

7.000.000 KONUT RİSKLİ

İzmirli İş adamı Timincioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Timincioğlu yapmış olduğu açıklama kapsamında İzmir'de bulunan yapıların %65'inin riskli yapı olduğunu belirtti.

Türkiye'de yaklaşık olarak 19.000.000 konut mevcut. Bu konutlardan 2000 yılından sonra yapılan 5.000.000 konut haricinde bulunan 14.000.000 konutun 6-7.000.000 adeti afet yönünden risk teşkil etmektedir. İzmir'de bulunan yapıların toplamının ise yaklaşık olarak %65'i risk taşımaktadır.

 

 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   torbalı kentsel dönüşüm nerelerde   torbalı kentsel dönüşüm son durum