İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

truck

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Son yapılan düzenlemelerle birlikte, kentsel dönüşüm imar planlarına karşı olarak itiraz hakları ellerinden alınmış, böyle bir hakkı bulunmayan Karabağlar halkı, TMMOB'a bağlı odalarla işbirliği içerisinde, bakanlığın mevcut projesinin tümden iptali adına yargıya başvuruda bulunacak.

2012 yılı içerisinde Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte riskli alan ilan edilmiş olan söz konusu Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe semti içerisinde bulunan 540 hektarlık alan üzeridne startı verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme çalışmalarında olan karmaşa tüm hızıyla devam etmekte.

5.yıla girilmiş olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan projeye halkın itirazları sürmekte. Şuana kadar, Bakanlığın, Cennetçeşme bölgesi üzerinde ilk etap olarak isim vermiş olduğu 101 hektarlık boş arazide, yapı stoğu yapma hedefi olan kentsel dönüşüm projesi adına hazırlamış olduğu ilk dört plan gelen itirazlar sonrasında birer birer iptal edildi.

Bakanlığın gerçekleştirdiği son düzenleme beraberinde imar planlarına yapılan itirazlara kısıtlama getirildi. Bundan sonra imar değişikliğine yalnızca bölge üzerinde hak sahibi olan kişiler itiraz edebilecekler. Cennetçeşme ve Limontepe halkıysa, bakanlığın düzenlemesinin tersine bu 101 hektarlık alanda yapılacak olan değişimin kendi hayatlarına etki edeceğini savunuyor. Son gelişmelerin sonrasından yapılmış olan toplantıda bölge halkı yapmış olduğu değerlendirmelerin ardından yargıya başvurdu ve iptal davası açma kararı aldı.

Açılacak davayla ilgili olarak Karabağlar Mahallesi Platformu ve TMMOB İzmir İKK Basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında konuşma yapan TMMOB Dönem sözcüsü Melih Yalçın, deprem kuşağı bölgesinde bulunan İzmir'de yaşanacak olası bir depremn ihtimalinde dava konusu planla imara açılan heyelan alanlarında vatandaşların can ve mal güvenliğinin tamamen tehlikeye atılmış olduğu aktarıldı.

"İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!" Yorumlar

"İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!" Benzer Haberler


İzmir'deki Konutların %65'i Riskli!

İzmir'deki Konutların %65'i Riskli!

İzmirli işadamı Timincioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Timincioğlu yapmış olduğu açıklamada İzmir'deki yapıların %65'inin riskli yapı olduğunu belirtti.. İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!. Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.. İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir'e Kar Yağacak mı? 2018

İzmir'e Kar Yağacak mı? 2018

2017 Yılı Şubat ayına girdiğimiz şu günler, İzmir halkı bir kez daha kar görür müyüz merakındalar. İzmir'e Şubat ayında kar yağacak mı? Nerelere yağacak? 2017 yılı İzmir'de kar yağacak yerler? tüm soruların cevabı haberimizde...

İzmir Kentsel Dönüşüm Projesi Yayılacak!

İzmir Kentsel Dönüşüm Projesi Yayılacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm uygulamalarını İzmir kapsamında yaymayı hedeflerine katmış durumdalar. Belediye, planlamış oldukları projelerini ve yatırımlarını anlattı işte detaylar.... İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Flex Life Studio'da son daireler!

İzmir Flex Life Studio'da son daireler!

İzmir Çiğli'de geçtiğimiz yıllarda temeli atılan ve pek çok kişi tarafından büyük bir merakla takip edilen projelerden olan Flex Life Studio, son daireleri ile geliyor. Bir çok dairenin satışının tamamlandığı Flex Life Studio'da ev alacaklar muhteşem kampanyalardan yararlanabilecek.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşümle Yenilenme Aşamasına Giriyor!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşümle Yenilenme Aşamasına Giriyor!

Torbalı'da yükselişi büyük bir hızlanma alan binalar ilçenin mimari şekline çok güzel yön veriyor. İnşaatçıların yapmış oldukları birbirinden güzellikte olan binalarla Torbalı her geçtiğimiz gün çok daha modern bir görünüm elde ediyor.