İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Son yapılan düzenlemelerle birlikte, kentsel dönüşüm imar planlarına karşı olarak itiraz hakları ellerinden alınmış, böyle bir hakkı bulunmayan Karabağlar halkı, TMMOB'a bağlı odalarla işbirliği içerisinde, bakanlığın mevcut projesinin tümden iptali adına yargıya başvuruda bulunacak.

2012 yılı içerisinde Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte riskli alan ilan edilmiş olan söz konusu Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe semti içerisinde bulunan 540 hektarlık alan üzeridne startı verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme çalışmalarında olan karmaşa tüm hızıyla devam etmekte.

5.yıla girilmiş olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan projeye halkın itirazları sürmekte. Şuana kadar, Bakanlığın, Cennetçeşme bölgesi üzerinde ilk etap olarak isim vermiş olduğu 101 hektarlık boş arazide, yapı stoğu yapma hedefi olan kentsel dönüşüm projesi adına hazırlamış olduğu ilk dört plan gelen itirazlar sonrasında birer birer iptal edildi.

Bakanlığın gerçekleştirdiği son düzenleme beraberinde imar planlarına yapılan itirazlara kısıtlama getirildi. Bundan sonra imar değişikliğine yalnızca bölge üzerinde hak sahibi olan kişiler itiraz edebilecekler. Cennetçeşme ve Limontepe halkıysa, bakanlığın düzenlemesinin tersine bu 101 hektarlık alanda yapılacak olan değişimin kendi hayatlarına etki edeceğini savunuyor. Son gelişmelerin sonrasından yapılmış olan toplantıda bölge halkı yapmış olduğu değerlendirmelerin ardından yargıya başvurdu ve iptal davası açma kararı aldı.

Açılacak davayla ilgili olarak Karabağlar Mahallesi Platformu ve TMMOB İzmir İKK Basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında konuşma yapan TMMOB Dönem sözcüsü Melih Yalçın, deprem kuşağı bölgesinde bulunan İzmir'de yaşanacak olası bir depremn ihtimalinde dava konusu planla imara açılan heyelan alanlarında vatandaşların can ve mal güvenliğinin tamamen tehlikeye atılmış olduğu aktarıldı.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   Karabağlar kentsel dönüşüm nerelerde   Karabağlar kentsel dönüşüm son durum