İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!

İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!

Uzun yıllar önce kullanımının ve üretiminin yasaklanması ile birlikte bir nebze de olsa tehlikesi azalan asbest beton yapı malzemesi ile ilgili yeni bir tehlike ülkemizde ortaya çıktı.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan kanserojen maddeler listesi içerisinde bulunan asbest maddesi, yapı inşaatlarında kullanımı olan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütünün asbest maddesinin kanserojen riskli maddeler listesi içerisine almasının ardından gelişmiş olan ülkeler 1986 yılı itibari ile yapı inşası noktasında asbest malzemesinin kullanımına kesin olarak yasak getirdi.

Ülkemizde ise bu sözü edilen asbest maddesinin kullanımı 2010 yılından sonra yasaklandı. 2010 yılında kullanımı yasaklanan asbest maddesinin yasak tarihinden önce pek çok yapı inşasında kullanıldı. Asbest maddesinin beraberinde getirdiği kanser riskinin ortaya çıkası ile birlikte bu tarihten önce inşa edilmiş yapıların yıkımı konusunda ön bir denetimin yapılması gerekmektedir.

Hürriyet’ten İdris Emen’in hazırlamış olduğu habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı asbest malzeme konusu ile ilgili bu yıl içerisinde bir çalışmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürütmekte olduğu çalışma kapsamında “ yıkım işlemi ile hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntıların kontrolü yönetmeliği” adı altında bir tasarsı 2017 Nisan ayı itibari ile bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlandı. Taslağın yayınlanmasının ardından ne yazık ki bu uygulama devreye girmedi ve yine bu kontrol muhakemesi belediyelerin kontrolü altında kaldı.

İstanbul’da Sadece 7 Belediye

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından düzenlenen rapora göre İstanbul ilinde yalnızca 7 belediyenin gerçekleşecek yıkımdan önce asbest envanter raporu talep ettiği öne sürüldü. Bu ilçeler ise Beşiktaş, Şişli, Maltepe, Tuzla, Bağcılar, Kadıköy ve Ataşehir ilçeleri oldu.

Gün yüzüne çıkan bu skandal durum ile alakalı konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden Cevahir Efe Akçelik, çimento, iç ve dış cephe ile tavan kaplama, farklı türden contalar, tavan ile taban döşemelerine kullanılan yapıştırıcılar, eternit levhalar, plasterler, çatı malzemeleri, borular, akustik tavan yapımı ve macun gibi pek çok ürün içeriği bakımından asbest madde içermektedir.

İstanbul genelinde asbest envanter raporu talep eden belediyelerin elde etmiş olduğu verilere bakıldığı zaman yıkım işlemi gerçekleştirilen yapıların yaklaşık olarak yüzde 25’lik bir kısmında asbest madde içerikli malzeme kullanıldığı görülmektedir. Söz konusu olan asbest maddenin yıkımdan önce yapı üzerinden sökülmesi gerekmektedir. Ancak bu noktada ülke genelinde Anadolu da ve batıda yeterliliğe sahip firma sayısı oldukça azdır.

Etiketler : Güncel