İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!

truck

Uzun yıllar önce kullanımının ve üretiminin yasaklanması ile birlikte bir nebze de olsa tehlikesi azalan asbest beton yapı malzemesi ile ilgili yeni bir tehlike ülkemizde ortaya çıktı.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan kanserojen maddeler listesi içerisinde bulunan asbest maddesi, yapı inşaatlarında kullanımı olan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütünün asbest maddesinin kanserojen riskli maddeler listesi içerisine almasının ardından gelişmiş olan ülkeler 1986 yılı itibari ile yapı inşası noktasında asbest malzemesinin kullanımına kesin olarak yasak getirdi.

Ülkemizde ise bu sözü edilen asbest maddesinin kullanımı 2010 yılından sonra yasaklandı. 2010 yılında kullanımı yasaklanan asbest maddesinin yasak tarihinden önce pek çok yapı inşasında kullanıldı. Asbest maddesinin beraberinde getirdiği kanser riskinin ortaya çıkası ile birlikte bu tarihten önce inşa edilmiş yapıların yıkımı konusunda ön bir denetimin yapılması gerekmektedir.

Hürriyet’ten İdris Emen’in hazırlamış olduğu habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı asbest malzeme konusu ile ilgili bu yıl içerisinde bir çalışmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürütmekte olduğu çalışma kapsamında “ yıkım işlemi ile hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntıların kontrolü yönetmeliği” adı altında bir tasarsı 2017 Nisan ayı itibari ile bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlandı. Taslağın yayınlanmasının ardından ne yazık ki bu uygulama devreye girmedi ve yine bu kontrol muhakemesi belediyelerin kontrolü altında kaldı.

İstanbul’da Sadece 7 Belediye

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından düzenlenen rapora göre İstanbul ilinde yalnızca 7 belediyenin gerçekleşecek yıkımdan önce asbest envanter raporu talep ettiği öne sürüldü. Bu ilçeler ise Beşiktaş, Şişli, Maltepe, Tuzla, Bağcılar, Kadıköy ve Ataşehir ilçeleri oldu.

Gün yüzüne çıkan bu skandal durum ile alakalı konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden Cevahir Efe Akçelik, çimento, iç ve dış cephe ile tavan kaplama, farklı türden contalar, tavan ile taban döşemelerine kullanılan yapıştırıcılar, eternit levhalar, plasterler, çatı malzemeleri, borular, akustik tavan yapımı ve macun gibi pek çok ürün içeriği bakımından asbest madde içermektedir.

İstanbul genelinde asbest envanter raporu talep eden belediyelerin elde etmiş olduğu verilere bakıldığı zaman yıkım işlemi gerçekleştirilen yapıların yaklaşık olarak yüzde 25’lik bir kısmında asbest madde içerikli malzeme kullanıldığı görülmektedir. Söz konusu olan asbest maddenin yıkımdan önce yapı üzerinden sökülmesi gerekmektedir. Ancak bu noktada ülke genelinde Anadolu da ve batıda yeterliliğe sahip firma sayısı oldukça azdır.

"İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!" Yorumlar

"İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!" Benzer Haberler


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

İstanbul trafiğine rahatlık getirmek adına yapılması planlanmakta olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin mühendislik, etüt ve proje ihalesi yarın yapılacak.. İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un her iki yakasında da devam etmekte olan iki dev hastane çalışmalarında artık sona gelinmiş durumda. Sancaktepe üzerinde 400, Seyrantepe üzerinde 600 yataklı 2 hastane 2017 yılı içerisinde hizmete açılacak.

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!. TOKİ, Merkez Bankası'nın İstanbul Finans Merkezi üzerinde yapılacak olan yeni binası adına ihale yapıyor. Söz konusu ihale teklifleri 28 Şubat 2017 tarihine kadar alınıp değerlendirilecek.

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Yakacık'da yükselen 13 ve 12 katlı iki bloktan oluşan, ulaşım ve manzara avantajıyla dikkatleri üzerine çekmekte olan proje, merkezi yakın olduğu halde çok sakin ve huzurlu bir alanda yaşamak isteyenlere kapılarını açıyor.. İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur İnşaat A.Ş. ve Onur Çimento Yapı A.Ş. tarafından yapılmakta olan Onur Park Life İstanbul projesinde %5 peşinat, %0,44 faiz oranıyla 120 ay vadeli ödeme avantajı sunulmakta.. İstanbul'da Asbest Madde Alarmı!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

Yaklaşık olarak 5.2 milyar metrekare alanında bulunan İstanbul üzerinde yol ve göl tarzında değerinin artması mümkün olmayan alanlar dışarısında kalmakta olan bölgelerin toplam değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi.

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

Meteorolojiden edinilmiş bilgiler neticesinde İstanbul'da yoğun kar yağışı bekleniyor. Hafta içerisinde gönderilen bilgilere bakıldığında ülkenin büyük bölümünde kar yağışı bekleniyor. İstanbul hava durumuna göre ise 28.12.2016 Çarşamba günü kar yağışı beklenmekte.