İstanbul’da 15 Yılda Çürük Evlerden İz Kalmayacak!

İstanbul’da 15 Yılda Çürük Evlerden İz Kalmayacak!
Editör: Ahmet Yaman Kentsel Dönüşüm 1 Haziran 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İstanbul’da 7 ve üzeri herhangi bir şekilde meydana gelen deprem sonucunda binaların %10 ila 15’inin yıkılacağını ileten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunun 600.000 konut olarak kendini gösterdiğini aktardı.

Gerekli önlemlerin alınması için çalışmaların büyük ölçüde devam ettiğini ileten Özhaseki, bu çerçeve dahilinde yıllık 500.000 evin dönüşümünü yapmaları durumunda Türkiye üzerinde 15 yıl içerisinde çürük evden iz kalmayacağını belirterek, bu evlerin 150 – 200.000’inin İstanbul’da yer aldığına dikkat çekti.

Kuzey Anadolu fayının hareketli durumda olduğunu hatırlatan Mehmet Özhaseki, Marmara açıklardan 5 tane kırık fayın çok büyük bir tehlike olarak ön plana çıktığını iletti. Özhaseki, Bilim insanları tarafından yapılan tespitlere göre İstanbul’da 2030 yılına kadar 7 ve üzerinde şiddette deprem meydana geleceğini sözlerini ekleyerek, kendilerinin bu gerçeğin bilincinde hazırlıklarını devam ettirdiklerini kaydetti.

Özhaseki, vatandaşlarında finansman desteklerinden yararlanacak olduklarını, Vatandaşlara getirilen teşvikler içerisinde kira ödemek olduğunu, onu hala devam ettirdiklerini iletti. Ardından faiz desteğinin de sağlanacak olduğunu dile getiren Özhaseki, Müteahhitle anlaşıldığı takdirde 5 yıl vadeli bir kredinin tamamen vatandaşın işine çözüm getireceğini iletti. Kredi faizi için %4 destek alındığını dile getiren Özhaseki, %15 seviyelerinde gezen faizde %4’ün hiçbir anlam ifade etmediğini iletti ve bunun faizsiz 5 yıl vadeli olacağını vurguladı.

İstanbul’da herhangi bir şekilde bir deprem meydana gelirse, karşılarına çıkacak olan zarar hakkında konu açan Özhaseki, 600.000 konutun yok olmasının bir taraftan altyapısıyıla beraber çökeceğinden dolayı 90.000.000.000 TL’nin heder olmasına eşit olduğunu vurguladı. Ardından da sokaktaki arabaları, eşyaları da talan edeceğinden dolayı bu zararın 2’ye katlanıp 180.000.000.000 TL olarak n plana çıkacağını sözlerine ekledi.

Özhaseki, 3 farklı alanda çok hızlı bir şekilde çalışma yürütebileceklerini iletti. Birincisinin bina bazlı bir dönüşüm ve değişim olduğunu ileten Özhaseki, ikincinin Alan bazlı bir değişim ve dönüşüm, 3.sünün ise Bakanlık olarak kendilerinin çözüm ortağı olarak işin içerisine girebilecekleri olduğuna değindi.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • saliha :

    29 Mart 2019-12:33

    proje güzel umarım fiyatları da projeyle aynı oranda güzeldir. Malum faizler aldı başını gidiyor…

Tema Tasarım | Osgaka.com