İstanbul İmar Yönetmeliğinde Dikkat Çeken Noktalar

truck

Son dönem içerisinde gayrimenkul alanında gerçekleşen hareketlilik neticesinde yürürlüğe alınan imar barışı uygulamasının ardından İstanbul İmar Yönetmeliğinde de bazı değişiklikler meydana geldi. Yeni gelen düzenleme ile İstanbul İmar Yönetmeliği kapsamında ne gibi değişiklikler olduğu haberimizde yer almaktadır…

Bir nevi inşaat yapma kuralı olarak yorumlayabileceğimiz imar yönetmeliği konusunda İstanbul genelinde geçerli olacak yeni yönetmelik yürürlüğe alındı. Düzenlemeler kapsamında inşa edilecek yapının yüksekliği, daire içi planları, asansör yapısı ile sosyal ortak kullanım alanları gibi pek çok alanda bazı yeni değişiklikler meydana geldi.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihi içinde yürürlüğe alınmıştı. Kentlerin kendi hususi durumlarını içeren imar yönetmeliklerinin mevcut imar yönetmeliği kapsamında yer alan koşullar (emsal dışı alanlar ve yüzdeler gibi ) değiştirilmeden yeniden düzenlenmesi yönünde karar alınmıştı. Bu sayede İstanbul için farklı, Anadolu bölgesinde yer alan kentler için farklı kurallar geçerli olacaktı. İşte bu sözünü ettiğimiz durum kapsamında dört gözle beklenen İstanbul İmar Yönetmeliği 20.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanmak sureti ile yürürlüğe alındı.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı olan Avukat Ali Güvenç Kiraz, İstanbul İmar Yönetmeliği günümüzden itibaren 20 yıl ila 30 yıllık süreç içerisinde mega kent İstanbul’un yeniden yapılaşması noktasında dikkat edilmesi gereken tüm hususları kapsamı altına almaktadır şeklinde ifadeler kullandı.

Evlerde Ferahlama

Yeni gelen İstanbul İmar Yönetmeliği ile beraber daha önce 3 metre olarak belirlenmiş olan tavan yüksekliği sınırının 4 metreye çıktığını ifade eden İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, konutların tavan yüksekliği noktasındaki 3metre sınırı 4 metre şekilde düzenlenerek evlerin daha ferah bir oturuma sahip olması yönünde onay geldi. Artık İstanbul’da yaşayan kişiler daha ferah evlerde hayatlarını sürecekler şeklinde konuşmasına devam etti.

Bir takım belediyelerin çatı katı dubleks katlara imar onayı vermediği şeklinde bilgilerin geldiğini ifade eden Durbakayım yeni gelen imar yönetmeliği ile bu gibi problemlerin ortadan kalkarak her tür çatı katı dubleks yağılara izin verileceğini ekledi. Son olarak ise Durbakayım, asansör uygulaması kapsamına ise 3 kat ve üzerindeki tüm yapılar için asansör kullanımının zorunlu hale getirildiği şeklinde konuşmasını noktaladı.

Kat Yüksekliğine Düzenleme

Ali Güvenç Kiraz’da yol genişliği sınırları 35 metre ila 50 metre aralığında olan bölgeler için 14 katlık bir yükseklik sınırı bulunurken bu sınırın 12 kata düşürüldüğünü ifade ederek, yol genişliği 50 metre sınırını aşan noktalarda ise 12 kat sınırının üzerine çıkılabileceği bilgisini ekledi. Bu hususlara ek olarak bina yüksekliği konusunun saptanması noktasında yakın çevrede herhangi bir anıt ya da koruma altında olan tarihi ve mimari eser bulunması halinde Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararı için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru halinde imar yönetmeliği kapsamında belirlenen kat sayısı daha da düşürülebilir.

Yönetmelikte Dikkat Çeken Hususular

  • İstanbul genelinde sık sık meydana gelen asansör faciaları neticesinde daha önce yürürlükte olan yönetmelik kapsamında olmayan Asansör Tescil belgesinin bulunması yönünde zorunluluk getirilmiştir. İstanbul İmar Yönetmeliği kapsamında İstanbul genelinde inşa edilecek yapılarda 3 katlı ve daha üzeri kata sahip yapılarda asansör bulunmasını tutuyor.
  • Yeni yürürlüğe giren imar yönetmeliği ile birlikte inşa edilen yapılar üzerinde basit tamirat ve tadilatlar kapsamında da iskele kurulması gerekmesi halinde İskele İzin Belgesi alınmasını zorunlu tutuyor.
  • Yürürlüğe giren İstanbul İmar Yönetmeliği ile birlikte ilk kez Yeşil Çatı ifadesi hayatımıza girerek yönetmelik kapsamında yer aldı.
  • İstanbul bölgesi sınırları içerisinde yer alan belediyeler bundan sonra ortak görünüm sunmak amacı ile dış cephe boya rengi, çatı kaplama malzemesi ve rengini saptamak konusunda yetki sahibi oldu.
  • Yeni gelen imar yönetmeliği ile birlikte meydan, kavşak, yol ve spor alanı gibi kamu alanlarının zemininin alt kısımları da tamamen otopark olarak inşa edilebilecektir.
  • 01.10.2017 tarihinden önce riskli yapı tespit işlemi gerçekleştirilmiş ya da riskli alan kapsamı içerisinde yer alan yapılar için önceden uygulanan yönetmelik uygulanarak yüzde 25 ek inşaat hakkı sağlanacaktır.
  • İstanbul genelinde artık stüdyo daire inşa edilmeyecektir. En düşük metrekare olarak ta 28,5 metrekare sınırı 27,5 metrekare olarak yeniden belirlenmiştir.

"İstanbul İmar Yönetmeliğinde Dikkat Çeken Noktalar" Yorumlar

"İstanbul İmar Yönetmeliğinde Dikkat Çeken Noktalar" Benzer Haberler


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

İstanbul trafiğine rahatlık getirmek adına yapılması planlanmakta olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin mühendislik, etüt ve proje ihalesi yarın yapılacak.. İstanbul İmar Yönetmeliğinde Dikkat Çeken Noktalar

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un her iki yakasında da devam etmekte olan iki dev hastane çalışmalarında artık sona gelinmiş durumda. Sancaktepe üzerinde 400, Seyrantepe üzerinde 600 yataklı 2 hastane 2017 yılı içerisinde hizmete açılacak.

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul İmar Yönetmeliğinde Dikkat Çeken Noktalar. TOKİ, Merkez Bankası'nın İstanbul Finans Merkezi üzerinde yapılacak olan yeni binası adına ihale yapıyor. Söz konusu ihale teklifleri 28 Şubat 2017 tarihine kadar alınıp değerlendirilecek.

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Yakacık'da yükselen 13 ve 12 katlı iki bloktan oluşan, ulaşım ve manzara avantajıyla dikkatleri üzerine çekmekte olan proje, merkezi yakın olduğu halde çok sakin ve huzurlu bir alanda yaşamak isteyenlere kapılarını açıyor.. İstanbul İmar Yönetmeliğinde Dikkat Çeken Noktalar

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur İnşaat A.Ş. ve Onur Çimento Yapı A.Ş. tarafından yapılmakta olan Onur Park Life İstanbul projesinde %5 peşinat, %0,44 faiz oranıyla 120 ay vadeli ödeme avantajı sunulmakta.. İstanbul İmar Yönetmeliğinde Dikkat Çeken Noktalar

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

Yaklaşık olarak 5.2 milyar metrekare alanında bulunan İstanbul üzerinde yol ve göl tarzında değerinin artması mümkün olmayan alanlar dışarısında kalmakta olan bölgelerin toplam değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi.

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

Meteorolojiden edinilmiş bilgiler neticesinde İstanbul'da yoğun kar yağışı bekleniyor. Hafta içerisinde gönderilen bilgilere bakıldığında ülkenin büyük bölümünde kar yağışı bekleniyor. İstanbul hava durumuna göre ise 28.12.2016 Çarşamba günü kar yağışı beklenmekte.