İstanbul Caddelerinde Dükkanlar Yine Kapanıyor!

truck

JLL Türkiye tarafından düzenli olarak açıklanan "Perakende Caddeleri" raporu paylaşıldı. Rapor neticesinde, İstiklal ve Nişantaşı üzerinde yer alan boş dükkan sayısı her geçen ay bir kademe daha yükseliş gösteriyor. Aynı zamanda raporda kentsel dönüşüm süreçleri ve konusu da eklendi.

Rapor neticesinde, 2017 yılının ilk 3 ayındaki doluluk ve boşluk oranları, marka yapısı ve kentsel dönüşüm konuları en ince ayrıntısına kadar kendisine yer buldu.  Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bu çerçvede detaylı bir şekilde inceleme konusu oldu.

2016 yılında 427 olan Bağdat Caddesi'ndeki dolu olan perakende mağazası, 2017 yılının ilk çeyreğinde 350 olarak kendini gösteriyor. Bağdat Caddesi'ndeki bulunan boş dükkan sayısının yükseliş göstermesinde kentsel dönüşümün etkisinin varlığı gözlemler arasında yer aldı.

Bölgede kendini göstermekte olan inşa çalışmalarının devam ettiği yapıların sayısı ilk 3 ay içerisinde 43 olarak ön plana çıkarken, bu sayı geçen yıl 9 olarak açıklanmıştı.

İstiklal Caddesi eski zamanlarını mumla aratan caddeler arasında ilk sırada geliyor. 2016 yılı içerisinde 263 olarak beliren dolu mağaza sayısı, bu yıl 234 olarak kendini gösterirken, ciddi bir düşüşün İstiklal Caddesi'nde var olduğu raporda yerini aldı. Cadde üzerinde boş dükkan sayısı 2016 yılı genelince ortalama olarak 3 olurken, 2017 yılının ilk 3 ayında bu rakam 32 olarak meydana geldi.

Cadde üzerinde inşa çalışmaları devam eden sayısı geçen yıldan günümüze kadar herhangi bir değişiklik yaşamadı ve 13 olarak paylaşıldı. JLL Türkiye tarafından iletilen verilere bakılırsa, düşüşün asıl sebebi turist sayısında var olan hızlı bir şekilde gerileme ve caddede uzun zamandır devam eden, bitmek bilmeyen altyapı çalışmaları olarak düşünülüyor.

İstanbul'un kalbi, merkezi olarak tanımlanan Nişantaşı'nda ise durum diğer iki caddeyle kıyaslandığında çokda vahim değil. Cadde üzerinde boş dükkan ve mağazaların sayısı geçen yılın ilk 3  ayı içerisinde 19 olarak ön plana çıkıyorken, bu yıl sadece 25 boş dükkanla kendini gösteriyor. 2016 yılında ise 519 dolu mağazaya ev sahipliği yapan Nişantaşı, bu yıl 398 olarak paylaşıldı.

Nişantaşı üzerinde inşa çalışmaları devam eden yapıların sayısı geçen yıl 13'tü, bu yıl ise 28 olarak meydana geldi.

"İstanbul Caddelerinde Dükkanlar Yine Kapanıyor!" Yorumlar

"İstanbul Caddelerinde Dükkanlar Yine Kapanıyor!" Benzer Haberler


İstanbul Caddelerinde Dükkanlar Yine Kapanıyor!

İstanbul Caddelerinde Dükkanlar Yine Kapanıyor!

JLL Türkiye tarafından düzenli olarak açıklanan "Perakende Caddeleri" raporu paylaşıldı. Rapor neticesinde, İstiklal ve Nişantaşı üzerinde yer alan boş dükkan sayısı her geçen ay bir kademe daha yükseliş gösteriyor. Aynı zamanda raporda kentsel dönüşüm süreçleri ve konusu da eklendi.. İstanbul Caddelerinde Dükkanlar Yine Kapanıyor!