İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!
Editör: Mutlu Dinçer Gündem 11 Temmuz 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İBB Başkanlığı, geçen yıl ön yeterlilik ihalesine çıkış sağladığı toplam sayısı 6 olarak açıklanan metro hattının elektro mekanik işlerinin yapım ihalelerini bu yıl içerisinde sonlandırdı. Ön yeterlilik ihalesine katılan firma sayısı 14 ila 17 arasında kendini gösterdi fakat mevzuay ve yasal işlemlerin eksik olması, bir takım problemlerin olması sebebiyle aralarında Moskova, İspanya, İtalya, Çin gibi ülkelerde devasa metro projelerini tamamlamış çok sayıda uluslararası firma, ihale anında elenmek zorunda kaldı.

Ön yeterlilik ihalelerinde yeterlilik almayı başaran ve güven toplayan 6-7 tane firmanın tümünün bu yılda yapılan ihalelerde farklı işler üzerinde boy göstermeleri, akıllarda bir takım kıvılcamlar oluşturdu. Firmaların yapım ihalelerine ön anlaşmalı vaziyette giriş sağladığı ve ihaleleri kendi aralarında paylaştıkları söylentiler arasında yer alıyor.

Anlaşmalı oldukları yönünde iddiası yapılan söz konusu firmalar, belirlenen yaklaşık maliyetten %10 – 14 arasında farklılık gösteren seviyelerde yüksek fiyatlar teklif ederek yapım ihalesini kazandılar. Bu şekilde ihalenin ön anlaşma yapılan firmaya bırakıldığı yönünde bir takım söylentiler dönüyor. Açık ihalelerde ise normal şartlarda ortlama olarak %20 ila %25 arasında kırımlar gerçekleştirdiği bilinmekte. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com