İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

truck

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında ön yeterlilik ihalesine çıkış sağladığı toplamda 6 adet metro hattının elektro - mekanik hizmetlerinin sağlanması yapım ihalelerinden 5 tanesi tamamladı. Geriye sadece 1 yapım ihalesi kaldı.

İBB Başkanlığı, geçen yıl ön yeterlilik ihalesine çıkış sağladığı toplam sayısı 6 olarak açıklanan metro hattının elektro mekanik işlerinin yapım ihalelerini bu yıl içerisinde sonlandırdı. Ön yeterlilik ihalesine katılan firma sayısı 14 ila 17 arasında kendini gösterdi fakat mevzuay ve yasal işlemlerin eksik olması, bir takım problemlerin olması sebebiyle aralarında Moskova, İspanya, İtalya, Çin gibi ülkelerde devasa metro projelerini tamamlamış çok sayıda uluslararası firma, ihale anında elenmek zorunda kaldı.

Ön yeterlilik ihalelerinde yeterlilik almayı başaran ve güven toplayan 6-7 tane firmanın tümünün bu yılda yapılan ihalelerde farklı işler üzerinde boy göstermeleri, akıllarda bir takım kıvılcamlar oluşturdu. Firmaların yapım ihalelerine ön anlaşmalı vaziyette giriş sağladığı ve ihaleleri kendi aralarında paylaştıkları söylentiler arasında yer alıyor.

Anlaşmalı oldukları yönünde iddiası yapılan söz konusu firmalar, belirlenen yaklaşık maliyetten %10 - 14 arasında farklılık gösteren seviyelerde yüksek fiyatlar teklif ederek yapım ihalesini kazandılar. Bu şekilde ihalenin ön anlaşma yapılan firmaya bırakıldığı yönünde bir takım söylentiler dönüyor. Açık ihalelerde ise normal şartlarda ortlama olarak %20 ila %25 arasında kırımlar gerçekleştirdiği bilinmekte. 

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!" Yorumlar

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!" Benzer Haberler


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

İstanbul trafiğine rahatlık getirmek adına yapılması planlanmakta olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin mühendislik, etüt ve proje ihalesi yarın yapılacak.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

Çeşme'de ki Rezidans Projelerine Çok Büyük Talep Var!

Çeşme'de ki Rezidans Projelerine Çok Büyük Talep Var!

Gayrimenkul sektöründe hızlı hareketlenme yaşayan Çeşme'de hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Reisdere ve Ilıca bölgesinde bulunan rezidans konutlarda talep patlaması yaşanıyor.

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!. İstanbul'un her iki yakasında da devam etmekte olan iki dev hastane çalışmalarında artık sona gelinmiş durumda. Sancaktepe üzerinde 400, Seyrantepe üzerinde 600 yataklı 2 hastane 2017 yılı içerisinde hizmete açılacak.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

Günübirlik Evlere Büyük Ceza!

Günübirlik Evlere Büyük Ceza!

Günübirlik ev kirayanlara 678 sayılı KDK ile birlikte kimlik bildirimi zorunluluğu getirilmesinin sonrasında, İzmir'li işletmeler kayıt altına alınmak adına başvurulara start vermiş durumda. Kayıt altına alınmayan günlük kiralık evlere büyük cezalar var.

Asma Bahçeler ve BulutOrman Evleri için büyük kampanya!

Asma Bahçeler ve BulutOrman Evleri için büyük kampanya!

Bir çok proje içerisinden sıyrılmayı başaran Asma Bahçeler ve BulutOrman Evleri için muhteşem kampanyalar göz kamaştırıyor.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!

Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!

Bu yıl 5.si düzenlenmiş olan İnşaat ve Konut Konferansı'nda, sektörün önemli isimleri toplanarak, çeşitli konular üzerinde istişare yaptılar. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk inşaat sektörünün dünya üzerinde pek çok alanda 1. sırada olduğunu dile getirdi.

Samut Comfort City projesine büyük ilgi

Samut Comfort City projesine büyük ilgi

Bir çok projenin arasından sıyrılarak dikkatleri çeken ve uzun zamandır da merakla beklenen projelerden olan Samut Comfort City, yeni çalışmaları ile muhteşem fırsatlar sunuyor.