İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

truck

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında ön yeterlilik ihalesine çıkış sağladığı toplamda 6 adet metro hattının elektro - mekanik hizmetlerinin sağlanması yapım ihalelerinden 5 tanesi tamamladı. Geriye sadece 1 yapım ihalesi kaldı.

İBB Başkanlığı, geçen yıl ön yeterlilik ihalesine çıkış sağladığı toplam sayısı 6 olarak açıklanan metro hattının elektro mekanik işlerinin yapım ihalelerini bu yıl içerisinde sonlandırdı. Ön yeterlilik ihalesine katılan firma sayısı 14 ila 17 arasında kendini gösterdi fakat mevzuay ve yasal işlemlerin eksik olması, bir takım problemlerin olması sebebiyle aralarında Moskova, İspanya, İtalya, Çin gibi ülkelerde devasa metro projelerini tamamlamış çok sayıda uluslararası firma, ihale anında elenmek zorunda kaldı.

Ön yeterlilik ihalelerinde yeterlilik almayı başaran ve güven toplayan 6-7 tane firmanın tümünün bu yılda yapılan ihalelerde farklı işler üzerinde boy göstermeleri, akıllarda bir takım kıvılcamlar oluşturdu. Firmaların yapım ihalelerine ön anlaşmalı vaziyette giriş sağladığı ve ihaleleri kendi aralarında paylaştıkları söylentiler arasında yer alıyor.

Anlaşmalı oldukları yönünde iddiası yapılan söz konusu firmalar, belirlenen yaklaşık maliyetten %10 - 14 arasında farklılık gösteren seviyelerde yüksek fiyatlar teklif ederek yapım ihalesini kazandılar. Bu şekilde ihalenin ön anlaşma yapılan firmaya bırakıldığı yönünde bir takım söylentiler dönüyor. Açık ihalelerde ise normal şartlarda ortlama olarak %20 ila %25 arasında kırımlar gerçekleştirdiği bilinmekte. 

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!" Yorumlar

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!" Benzer Haberler


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

İstanbul trafiğine rahatlık getirmek adına yapılması planlanmakta olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin mühendislik, etüt ve proje ihalesi yarın yapılacak.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un her iki yakasında da devam etmekte olan iki dev hastane çalışmalarında artık sona gelinmiş durumda. Sancaktepe üzerinde 400, Seyrantepe üzerinde 600 yataklı 2 hastane 2017 yılı içerisinde hizmete açılacak.

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!. TOKİ, Merkez Bankası'nın İstanbul Finans Merkezi üzerinde yapılacak olan yeni binası adına ihale yapıyor. Söz konusu ihale teklifleri 28 Şubat 2017 tarihine kadar alınıp değerlendirilecek.

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Yakacık'da yükselen 13 ve 12 katlı iki bloktan oluşan, ulaşım ve manzara avantajıyla dikkatleri üzerine çekmekte olan proje, merkezi yakın olduğu halde çok sakin ve huzurlu bir alanda yaşamak isteyenlere kapılarını açıyor.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur İnşaat A.Ş. ve Onur Çimento Yapı A.Ş. tarafından yapılmakta olan Onur Park Life İstanbul projesinde %5 peşinat, %0,44 faiz oranıyla 120 ay vadeli ödeme avantajı sunulmakta.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Metro Hattının Yapım İhalelerinde Sona Geldi!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

Yaklaşık olarak 5.2 milyar metrekare alanında bulunan İstanbul üzerinde yol ve göl tarzında değerinin artması mümkün olmayan alanlar dışarısında kalmakta olan bölgelerin toplam değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi.

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

Meteorolojiden edinilmiş bilgiler neticesinde İstanbul'da yoğun kar yağışı bekleniyor. Hafta içerisinde gönderilen bilgilere bakıldığında ülkenin büyük bölümünde kar yağışı bekleniyor. İstanbul hava durumuna göre ise 28.12.2016 Çarşamba günü kar yağışı beklenmekte.