İnternetten Tapu İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternetten Tapu İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz gayrimenkullerin tapu devir işlemleri şimdiye kadar bulunduğu ilin tapu dairelerinde gerçekleşmekteydi. Kısa süre önce Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve uygulamaya alınan yeni uygulama ile artık tapu işlemleri daha kolay…

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tam anlamı ile devrim niteliği taşıyan bir uygulama yürürlüğe girdi. Yani bu durum neticesinde artık tapu devir işlemleri internet üzerinden de gerçekleştirilebilecektir. Yani uygulanmaya başlayan sistem ile kişilerin tapu dairelerine gitmelerine gerek kalmadan işlemlerini gerçekleştirebilmesi ve tapu dairelerindeki yoğunluğun bir nebze de olsa azaltılması hedefleniyor.

İnternetten Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte tapu işlemlerinde online döneme tam anlamı ile geçmiş oluyoruz. Tapu devir işlemleri olan kişiler internet üzerinden tapu işlemlerini https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ internet adresinden yani e-devlet sistemine giriş yaparak tapu işlemleri kısmı üzerinden gerçekleştirebilmeleri mümkündür.

İnternetten Hangi Tapu İşlemleri Yapılır?

e-devlet sistemi üzerinde yer alan tapu işlemleri kısmından, tapu dairelerine gitmenize gerek kalmadan online olarak tapu devir işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin yanı sıra web tapu uygulaması üzerinden mevcut mülkiyetlerinizin tapu bilgilerine de erişim sağlayabilirsiniz.

Yeni uygulamaya giren web tapu sistemi üzerinden gerçekleştirilen işlemler tapu müdürlüklerine iletilecektir. Gerçekleştirilen başvurular gerekli yetkililer tarafından işleme alınacaktır. İnternet üzerinden gerçekleştirilen başvurular için yetki sahibi olan görevli ilgili işlemleri yürüterek işlemlerin tüm aşamalarını ilgili vatandaşa bildirmiş olduğu iletişim numarası üzerinden SMS yolu ile iletilecekken vatandaşların gerçekleştireceği tek işlem tapu işlemlerinin sona ermesi amacı ile tapu müdürlüğüne imza atmaya gitmek olacaktır.

Son işlem olan imza için ilgili saat ve tarih ilgili vatandaşa sistem üzerinde belirtmiş olduğu iletişim numaraları üzerinden yine SMS yolu ile bildirilecektir. Bu bilgiler arasında yatırılması gereken tapu harcı bilgileri de yer alırken bu söz konusu olan tapu harcını banka ATM’lerinden yatırabileceğiniz gibi online olarak ta yatırabilirsiniz.

İnternetten Tapu İşleminin Avantajları

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kısa süre önce hayata geçirilen web tapu uygulaması e-devlet sistemi üzerinden tapu işlemleri kısmından gerçekleştiriliyor. Yeni başlayan bu uygulama ile pek çok avantaj da beraberinde geliyor. İlk olarak web tapu uygulaması ile tüm tapu devir işlemlerini evinizde ya da iş yerinizde bilgisayar başında gerçekleştirirken tapu dairesine sadece son işlem olan imza için gitmeniz gerekmektedir.

Bu da size büyük oranda vakit tasarrufu sağlamaktadır. Bir diğer avantaj ise gerçekleştirmekte olduğunuz tapu devir işlemlerinin tüm aşamaları size belirtmiş olduğunuz iletişim numaraları üzerinden SMS yolu ile anlık olarak bildiriliyor. Bu durum da sizi bir dolandırıcılık ihtimaline karşı daha çok koruma altına alıyor.

Etiketler : Emlak Rehberi