İnternetten Beyanname Nasıl Verilir?

İnternetten Beyanname Nasıl Verilir?
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 15 Mayıs 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Önceden hazırlanmış beyanname sistemi bir süre önce uygulamaya girdi. Bu uygulama kapsamında vergi mükellefi pozisyonu altında olan kişiler vergi dairelerinde uzun kuyruklara girmeden oturdukları yerden internet üzerinden vergi beyannamesi verebileceklerdir. Hazır beyan sistemi uygulaması geride bıraktığımız 2016 yılı içerisinde uygulamaya başlamıştır.

1,5 Milyon Vergi Mükellefini Yakından İlgilendiriyor

Yaklaşık olarak 1,5 milyon vergi mükellefi artık önceden hazırlanan hazır beyan sistemi ile vergi dairelerinde sıra beklemeden internet üzerinden vergi beyanlarını verebilme imkanına sahiptir.

Uzmana Gerek Yok

Beyan verilecek vergi türüne dair vergi hesaplamalarının hazır beyan sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak olması vergi mükelleflerini vergi dairesine ya da mali müşavirlere ve muhasebeciler gibi uzmanlara gitme durumundan kurtararak sadece internet üzerinden hazır beyan sistemi üzerinden beyannamelerini kolay bir şekilde verebilme imkanı tanırken ödenecek olan vergileri yine internet üzerinden kredi kartları ile ödeyebilme kolaylığı sağlıyor.

İnternetten Nasıl Beyanname Verilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan mükellef bilgileri ışığında tasarlanan hazır beyan sistemi internet üzerinden hizmet vermektedir. Beyanname kontrol işlemini gerçekleştirdikten sonra eksik bilgi, hata ya da yanlışlıkların olması durumunda ilgili eksiklikler ile yanlışlıkların düzeltilmesi ile birlikte onaylanmasının ardından ilgili mükellefin vergi beyanı internet üzerinden alınarak girilen bilgiler ışığında vergi hesaplaması sistem tarafından yapılmak sureti ile mükellefin adına tescillenecektir.

Hazır beyan sisteminde kullanılmakta olan bilgiler, kira geliri elde etmekte olan mal sahiplerine ilişkin MERNİS, banka, tapu ve sigorta firmaları gibi kurum ve kuruluşlardan elde edilen bilgiler ile Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan veri tabanı sistemi üzerinde kayıt edilen bilgilerden meydana gelecektir.

Kolay Kullanım

Uygulamada olan sistemin kolay kullanılabilir olması sayesinde internet üzerinden verilen hazır beyanname verme sistemi aracılığı ile kira beyannameleri daha kolay, hızlı, güvenilir ve tamamen masrafsız bir şekilde gerçekleşecektir. İsteyen kişiler kira beyannamesini vergi dairesine gitmek sureti ile elden verebilecekken isteyen vergi mükellefleri de hazır beyan sistemini kullanarak internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilecektir.

İnternet üzerinden hizmet veren hazır beyan sistemine https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ internet sitesine girerek T. C. Kimlik Numaranız ile giriş yapabilir ve sizi yönlendiren bildirimler ışığında kolay bir şekilde beyanname verebilirsiniz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com