İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

truck

Vatan Gazetesi Ekonomi sayfasında köşe yazarı olan Meltem Kara, bugün yayınladığı yazısında inşaat sektöründe meydana gelen demir sıkıntısının fiyatların düşmesiyle birlikte sona geldiğine değindi.

İnşaat demirin de meydana gelen kriz sonunda çözüme kavuştu. Müteahhitler şantiye durdurma eylemlerine son verdi. İMKON Başkanı Tellioğlu ise, hükümetin bu dahilde vergi çözümü altına imza attığını, fiyatların ise 1.950 TL değerine düştüğünü vurguladı.

İnşaat sektöründe ki demir krizini çözüldü. Demir  fiyatlarının aşırı derecede artış yaşamasıyla birlikte piyasada arzuladıkları miktarda ürün sahibi olamadıkları için çok sayıda şikayet, açıklama yapan ve bunlara karşılık çözüm bulunamadığı takdirde ise 9 Haziran tarihinde kesinlikle şantiyeleri durduracaklarını açıklayan sektör temsilcileri, demir krizinin çözülmesiyle işi bırakmama kararı aldılar.

TOBB Türkiye inşaat Sektör Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, demir krizinin tatlıya bağlanarak çözüme kavuştuğunun altını çizerek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından demirde var olan gümrük vergisinde indirim uygulanacağının açıklamasının yapıldığını iletti. Aynı zamanda fiyatlar istediklere seviyelere doğru gelmekte olduğundan dolayı duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Şu anda tonu 1.950 TL'ye kadar düşüş yaşayan demir, Biraz daha düşüş gösteriyor. Ramazan ayı sonuna kadar bu rakamın da 1.900 ila 1.800 TL arasında oynamasına dikkat çekti. Kendi dertlerinin üzüm yemek olduğunu vurgulayan Tellioğlu, asıl maksatın işlerin devam etmesi olduğunu vurguladı.

İnşaat sektöründe demir krizi kendisini ilk olarak Mayıs ayının sonlarında göstermişti. Nisan ayında yapılan Yeni Anayasa Değişikliği Referandumunun ardından yatırımların çok yüksek seviyede hız kazanmasıyla talep patlaması yaşanmış, demir - çelik sektörü ise bu talebe hazırlıksız bir şekilde yakalanmıştı. Fiyatlar da ton başına 2.000 TL'nin üzerine bu sebepten dolayı artış göstermişti. İnşaat sektörü ise demir sektörünü suçlayıp, fiyatların düşmediği takdirde 9 Haziran tarihinde şantiyelerine STOP Verecekleri yönünde bir takım açıklamalar yapmıştı.

Demir üreticileri de inşaatçıların plansız hareket edip, ardından da talep patlaması yaşattığından dolayı gecikmelerin meydana geldiğini söylerek inşaat sektörüne suç atmıştı. Ardından ise demir krizini çözüme kavuşturup, 2 sektöre de nefes aldırmak için hükümet kendini gösterdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, demirde %30 olarak ön plana çıkan gümrük vergisi oranının %50'den fazla düşmesine yönelik kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda imzalandığına dikkat çekti. Demir - .çelikte ihracata verilen ürünlerin iç piyasaya aktarılmasıyla birlikte fiyatlar da git gide düşmeye başladı ve bu şekilde krizin önüne geçildi. 

"İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!" Yorumlar

"İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!" Benzer Haberler


Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan Murat Kurum, son zamanlarda oluşan "Gayrimenkul sektöründe balon oluştu. Konut fiyatları düşüşe geçti" tartışmalarına son noktayı koydu. Son 1 ayda Türkiye'ye 4200 konut yaptık . Hiçbir şekilde ne krizimiz var ne balonumuz... 1 ay içerisinde toplamda 2000 konutun satışını tamamladık.. İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Konut sektöründe gelecek yıl hedefleri arasında en büyük hedefin kentsel dönüşüm olduğunu aktardı. Karataş, gelecek yıldaki çok büyük bir şekilde büyüme katetme beklentisi olarak her sene %2-3 olan büyüme hedefinin bu sene %5-6'yı beklediklerini aktardı.

Başkomutan emir verdi: İnin meydana! Sahip çıkın bayrağa! 15 Temmuz Darbe Marşı

Başkomutan emir verdi: İnin meydana! Sahip çıkın bayrağa! 15 Temmuz Darbe Marşı

İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!. 15 Temmuz gecesi Aziz Millet'in kahramanca direnişini anlatan Demokrasi Marşı

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

Norolbank Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt, bugün itibariyle başkanlık koltuğuna geçecek olan Donal Trump'ın ekonomi üzerinde olan etkilerini anlattı.. İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

Gayrimenkul Sektöründe 35 Milyarlık Yatırım Planı Hazır!

Gayrimenkul Sektöründe 35 Milyarlık Yatırım Planı Hazır!

2016 yılında büyümenin lokomotifi olarak gözler önüne gelen gayrimenkul sektörünün en çok katkıda bulunan sektör firmaları, 2017 yılına dev proje planlarıyla giriyor. Sektör firmaları 2016 yılı içerisinde 2015 yılında konut satış rakamı olarak açıklanan 1.289.000 konut satışını aşıp yeni bir hedef yakalamayı planlıyorlar.

İvazsız İntikalin Meydana Geldiği Yer Ne Demek?

İvazsız İntikalin Meydana Geldiği Yer Ne Demek?

Hibe yoluyla ya da herhangi bir bedel almadan karşılıksız olarak kişinin üzerinde bulunan malları bir başkasına intikal ettirmesi işlemi, veraset ve intikal vergisine tabi tutulan haller arasında sayılır. Peki ivazsız intikal hangi durumlarda gerçekleşir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.. İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

Promosyon sektöründe yılbaşı bereketi!

Promosyon sektöründe yılbaşı bereketi!

Yılın son 3 ayına girildiği bu günlerde şirketlerin promosyon ürün alımları da netleşmeye başladı. Yaz ayında yaşanan darbe girişi sonrası piyasanın temkinli hareket ettiğini belirten Lecce Pen Kalemcilik Tic.A.Ş. Genel Müdürü Ümit Kaya, alımlarda bir belirsizlik olduğunu, birçok şirketin alımları ötelediğini ve bu sebeple son 3 ayın diğer yıllara göre daha yoğun geçeceğini belirtti.

GYODER Konut Sektöründe Doping Etkisi Yarattı!

GYODER Konut Sektöründe Doping Etkisi Yarattı!

GYODER'in inşaat sektörü ve ekonomik gelişmeye katkı sağlamak adına yapmış olduğu güç birliği kampanyası kapsamında olan 240 ay vadeli satışlar, konut satışlarına çok büyük bir hız kazandırarak, Konut sektörü üzerinde adeta bir doping etkisi yarattı.