İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

truck

Vatan Gazetesi Ekonomi sayfasında köşe yazarı olan Meltem Kara, bugün yayınladığı yazısında inşaat sektöründe meydana gelen demir sıkıntısının fiyatların düşmesiyle birlikte sona geldiğine değindi.

İnşaat demirin de meydana gelen kriz sonunda çözüme kavuştu. Müteahhitler şantiye durdurma eylemlerine son verdi. İMKON Başkanı Tellioğlu ise, hükümetin bu dahilde vergi çözümü altına imza attığını, fiyatların ise 1.950 TL değerine düştüğünü vurguladı.

İnşaat sektöründe ki demir krizini çözüldü. Demir  fiyatlarının aşırı derecede artış yaşamasıyla birlikte piyasada arzuladıkları miktarda ürün sahibi olamadıkları için çok sayıda şikayet, açıklama yapan ve bunlara karşılık çözüm bulunamadığı takdirde ise 9 Haziran tarihinde kesinlikle şantiyeleri durduracaklarını açıklayan sektör temsilcileri, demir krizinin çözülmesiyle işi bırakmama kararı aldılar.

TOBB Türkiye inşaat Sektör Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, demir krizinin tatlıya bağlanarak çözüme kavuştuğunun altını çizerek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından demirde var olan gümrük vergisinde indirim uygulanacağının açıklamasının yapıldığını iletti. Aynı zamanda fiyatlar istediklere seviyelere doğru gelmekte olduğundan dolayı duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Şu anda tonu 1.950 TL'ye kadar düşüş yaşayan demir, Biraz daha düşüş gösteriyor. Ramazan ayı sonuna kadar bu rakamın da 1.900 ila 1.800 TL arasında oynamasına dikkat çekti. Kendi dertlerinin üzüm yemek olduğunu vurgulayan Tellioğlu, asıl maksatın işlerin devam etmesi olduğunu vurguladı.

İnşaat sektöründe demir krizi kendisini ilk olarak Mayıs ayının sonlarında göstermişti. Nisan ayında yapılan Yeni Anayasa Değişikliği Referandumunun ardından yatırımların çok yüksek seviyede hız kazanmasıyla talep patlaması yaşanmış, demir - çelik sektörü ise bu talebe hazırlıksız bir şekilde yakalanmıştı. Fiyatlar da ton başına 2.000 TL'nin üzerine bu sebepten dolayı artış göstermişti. İnşaat sektörü ise demir sektörünü suçlayıp, fiyatların düşmediği takdirde 9 Haziran tarihinde şantiyelerine STOP Verecekleri yönünde bir takım açıklamalar yapmıştı.

Demir üreticileri de inşaatçıların plansız hareket edip, ardından da talep patlaması yaşattığından dolayı gecikmelerin meydana geldiğini söylerek inşaat sektörüne suç atmıştı. Ardından ise demir krizini çözüme kavuşturup, 2 sektöre de nefes aldırmak için hükümet kendini gösterdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, demirde %30 olarak ön plana çıkan gümrük vergisi oranının %50'den fazla düşmesine yönelik kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda imzalandığına dikkat çekti. Demir - .çelikte ihracata verilen ürünlerin iç piyasaya aktarılmasıyla birlikte fiyatlar da git gide düşmeye başladı ve bu şekilde krizin önüne geçildi. 

"İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!" Yorumlar

"İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!" Benzer Haberler


Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

İstanbul sınırları içerisinde güncel olarak 5 adet projesi devam etmekte olan Artaş İnşaat, gelecek yıl içerisinde 5 yeni proje için start vereceklerini açıkladı. Start verilecek olan bu projelerde 3.000'i aşkmış bir sayıda konut bulunacağı ileten Artaş İnşaat, 10 proje için toplamda 2.800.000 metrekare alan üzerinde çalıştıklarını belirtti.. İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

İnşaat Demiri 2018 Fiyatları

İnşaat Demiri 2018 Fiyatları

Ülkemiz çapında sürekli olarak gelişmekte olan inşaat sektörüne bağlı olarak inşaat malzemeleri piyasası da gelişmeye devam etmektedir. İnşaat yapı malzemelerinin en önemlilerinden biri olan inşaat demiri ise piyasalarda sürekli değişkenlikler gösteren bir malzemedir. Günümüzde inşaat demirlerinin hangi bölgede ne kadar fiyata satıldığını ve 2017 yılı içerisinde nasıl olacağını belirten bir haber hazırladık. Ayrıntılar haberimizde…

İnşaat Sektörünün Devlerinin 2018 Planları

İnşaat Sektörünün Devlerinin 2018 Planları

İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!. Güncel olarak geçmiş olacağımız 2016 yılında iç ve dış problemlere, her türlü zorluğa göğüs geren inşaat sektörü, gelecek yıl için kollarını sıvadı. İnşaatçılar, devam etmekte olan projelerinin yanında yeni projeler üretme içinde çok sıkı çalışmalar içerisine girdiler.

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı’nın İstanbul Bağcılar ilçesi, Yüzyıl Mahallesi Mevkinde hayata geçireceği konut projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için süreç devam ediyor. Oturma alanı ve ticari alanlarında yer alacağı projenin yatırım bedeli 46 milyon 526 bin 220 lira olarak belirlendi. Karma proje olarak hayata geçirilecek Bağcılar toplu konut projesi her ihtiyaca uygun yapıların yer alacağı şekilde tasarlandı.. İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

İnşaat Sektörü İçin Çalıştay Düzenlendi!

İnşaat Sektörü İçin Çalıştay Düzenlendi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) merkezinde düzenlenmiş olan "İnşaat Sektörü Çalıştayı"na katılımını gerçekleştirdi.

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Konut sektöründe gelecek yıl hedefleri arasında en büyük hedefin kentsel dönüşüm olduğunu aktardı. Karataş, gelecek yıldaki çok büyük bir şekilde büyüme katetme beklentisi olarak her sene %2-3 olan büyüme hedefinin bu sene %5-6'yı beklediklerini aktardı.. İnşaat Sektöründe Meydana Gelen Demir Sorunu Nihayet Çözüme Kavuştu!

Hasanoğlu İnşaat 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı!

Hasanoğlu İnşaat 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı!

Hasanoğlu İnşaat; BanuEvleri Ispartakule 2'de 220 dairelik ve BanuEvleri Ispartakule 3'de 74 dairelik projeleriyle, Emlak Konut GYO liderliğinde başlatılmış olan 240 ay vade kampanyasına katılım gerçekleştirdiğini belirtti.

Akkülah İnşaat Karaman'a Proje Yapıyor!

Akkülah İnşaat Karaman'a Proje Yapıyor! "Turkuaz City"

Akkülah İnşaat, Karaman üzerinde 33.000 metrekare alan üstünde yapacak olduğu Turkuaz City adını verdiği projesi kapsamında zengin sosyal donatılarla beraber inşa edilecek. Akkülah, 500 dairelik Turkuaz City projesiyle estetik ve mimari açıdan Karaman'a büyük bir vizyon kazandıracak.