İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

truck

Bulunduğumuz dönemin son çeyreği oldukça hareketli geçerken gündeme giren ve çıkan konuların haddi hesabı yok. Ancak bir konu var ki pek çok kişiyi oldukça yakından ilgilendiriyor. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulunda konuşan Başbakan Yıldırım konuyu açıkladı…

30 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen Bakanlar Kurulu kapsamında konuşan Başbakan Binali Yıldırım vatandaşları oldukça yakından ilgilendiren bazı konuları duyurdu. Ancak bu konuların arasında öyle bir konu var ki uzun süredir beklenen bir uygulama oluyor. İmar barışı adı altında gelen yeni uygulama pek çok kişiyi oldukça sevindiren bir haber oldu.

TBMM Genel Kuruluna gelen kanun tasarısı görüşmeler neticesinde yasallaştı. Bu kanun tasarısı içerisinde yer alan imar barışı uygulaması ise beraberinde bazı soru işaretleri getirdi. İlk olarak İmar Barışının ne olduğunu açıklayarak başlayalım.

İmar Barışı Nedir?

İmar barışı insanlar tarafından genel olarak imar affı şeklinde algılansa da kesinlikle imar affı değildir. İmar affı, kayıtsız şartsız imar hakkı yani mülkiyet hakkı tanıyan bir uygulama olmaktadır. Ancak imar barışının içerisinde yer alan hususlar biraz daha farklı olmaktadır. İmar olmayan yapılar için elektrik ve su gibi hizmet aboneliklerinin verilmediğini hepimiz biliyoruz. İşte imarsız yapı sahipleri bu durumdan kurtulabilmeleri ve bu imarsız yapılar ile devletin arasında süregelen olumsuz tabakayı kırmak için imar barışı getirildi.

İmar barışı kapsamında sadece ilgili yapının varlığı kabul edilecektir. İmar affında olduğu gibi sınırsız hak tanımlaması söz konusu değildir. Yani mevcut durumda imar barışından faydalanan bir yapıya ilerleyen dönemlerde herhangi bir ekleme ya da kat çıkılması yapılamazken ilgili yapının yıkılarak yerine başka bir yapının inşa edilmesi de söz konusu değildir.

Hangi Yapılar İmar Barışı Kapsamına Giriyor?

Afet Riskine Hazırlık uygulaması dâhilinde ruhsatsız, ruhsat ve eklerine ya da imar planlamasına uygun olmayan şekilde inşa edilen binaların kayıt altına alınması, kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında yürütülen projelerin hız kazanması ve daha etkin bir şekilde ifa edilmesi amacı ile finansman sağlanması ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş olan binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bakanlık tarafından yetki tanınan kurum ile kuruluşlara 31 Aralık 2018 tarihine kadar gerekli başvuruların gerçekleştirilmesi ve gerekli görülen koşulların sağlanması durumunda Yapı Kayıt Belgesi verilecektir.

Yapı ile arsanın mülkiyet durumu, yapı sınıfı, grubu ve diğer önemli noktalar ilgili bakanlık tarafınca hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi üzerine yapı sahibinin beyanı yönünde kayıt edilecektir. Gerçekleştirilecek olan tespit sistemi neticesinde ilgili yapının arsa emlak değeri ve ilgili yapının ortalama maliyeti toplamı esas alınarak konut tipi mülkiyetler için yüzde 3 oranında ve ticari tipteki mülkiyetler için de yüzde 5 oranından tahsil edilecek olan kayıt bedel ücreti, başvuruyu gerçekleştirecek kişi tarafınca genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacaktır.

Yıkım Kararları İptal Edilecek

Yapı Kayıt Belgesi, ilgili yapını ne amaçla kullanılacağı doğrultusunda saptanarak bu yönde verilecektir. Yapı Kayıt Belgesi alınan binalar için istendiği takdirde mevzuat kapsamında tanımlanmış olan abone grubu üzerinden geçici süre ile su, elektrik, doğalgaz ve telefon gibi temel yaşam hizmet abonelikleri yaptırılabilecektir. Diğer yandan ise Yapı Kayıt Belgesi alınmış olan mülkiyetler için alınan yıkım kararı ve tahsili gerçekleştirilememiş olan idari para cezaları gibi yaptırımların uygulama kararı iptal edilecektir.

Rayiç Bedeli Üzerinden Satılacak

Yapı Kayıt Belgesi alınmış olan yapıları Hazine bünyesine ait olan taşınmaz araziler üzerine inşa edilmiş olması durumunda ilgili taşınmazlar bakanlık bünyesine devir edilecektir. Yapı Kayıt Belgesi sahipleri ile bunların hukuki ya da akdi haleflerinin talep etmeleri durumunda ilgili taşınmazların bakanlık tarafınca rayiç bedeli üzerinden direkt olarak satışı gerçekleştirilecektir. Elde edilen satış gelirleri ise bütçeye gelir olarak kayıt edilecektir.

Tahsis edilen Yapı Kayıt Belgesi, ilgili yapının yeniden inşa edilmesine ya da kentsel dönüşüm uygulamasının bölge üzerinde aktif olmasına kadar geçerliliğini sürdürecektir. Yapı Kayıt Belgesi, verildiği yapıların yeniden inşa edilmesi halinde uygulamada olan imar mevzuatı kapsamında değerlendirilecektir.

İmar Barışı uygulaması kapsamında gerçekleştirilen son görüşmeler neticesinde önerisi sunulan İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ile ön yüz bölgesi ve Tarihi Yarımada içerisinde yer alan bazı noktalarda imar barışı uygulanmayacakken Genel Kurul kapsamında verilen Önerge neticesinde Gelibolu Yarımadası kapsamında yer alan Tarihi Alan bölgesi de İmar Barışı uygulaması kapsamında yer almayacaktır.

"İmar Barışı Neleri Kapsıyor?" Yorumlar

1 YORUM
  1. Fatma tiryaki 12 Mayıs 2018 10:12

    Imar barisi neleri kapsiyor

"İmar Barışı Neleri Kapsıyor?" Benzer Haberler


Beşiktaş'ın İmar Planında Değişikliğe Gidiliyor mu?

Beşiktaş'ın İmar Planında Değişikliğe Gidiliyor mu?

Beşiktaş'ın imar planlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul etmiş olduğu değişikliğe "Beşiktaş'ın geri görünüm ve etkilenmesi bölgelerinde Boğaziçi İmar Kanunu değil, diğer ilçelerde olduğu gibi Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliği geçerli olsun" diye ek çıkartıldı.. İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

Yeni İmar Affı Gelecek! 2018

Yeni İmar Affı Gelecek! 2018

24 Kasım 2016 tarihinde meclise sunulmuş olan Damga Vergisi Kanunu ilke Bazı KHK Kararnamelerinde değişiklik yapılmasına yönelik kanun tasarısı yeni imar affıyla geliyor

İmar Planı Değişirse Ruhsat Yenilemek Gerekir mi?

İmar Planı Değişirse Ruhsat Yenilemek Gerekir mi?

İmar Barışı Neleri Kapsıyor?. Adınıza olan bir arsanın üzerinde yapı inşasını gerçekleştirebilmek için bağlı bulunulan belediyeden inşaat ruhsatının alınması gerekmektedir. Söz konusu ruhsat yapının mimari projesinin oraya dair imar planlarına uygun olması halinde verilmektedir. Ancak imar planı değişirse ruhsata ne olur? Ayrıntıları haberimizde…

Girne Çatalköy İmar Planı İle Alakalı Sunum Yapılıyor!

Girne Çatalköy İmar Planı İle Alakalı Sunum Yapılıyor!

Girne - Çatalköy İmar Planı vizyon çalışmalarının öncesinde 12 Ocak 2017 Perşembe tarihinde Grand Pasha Otel'de kurum, kuruluş ve sicil toplum örgütllerini bilgilendirme amaçlı bir sunum yapılacak. . İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

Gaziosmanpaşa, Mevlana Mahallesi’nin imar planı askıya çıktı

Gaziosmanpaşa, Mevlana Mahallesi’nin imar planı askıya çıktı

İstanbul Gaziosmanpaşa’da Mevlana Mahallesi, İbrahim Hayırlıoğlu Caddesi ile Sefa Caddesi Arasında kalan bölümün imar planı askıya çıkarıldı.

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok uzun zamandır gündemde tutulan konu rant vergisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ek olarak parsel bazlı imar tadilatına son getireceklerini iletti.. İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

Çerkezköy Civarı İmar Planı

Çerkezköy Civarı İmar Planı

Çerkezköy Belediyesi tarafından sürdürülen imar çalışmaları kapsamında, onayı alınan bölgeler için bütçe dahilinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Çerkezköy’ün çehresini değiştirmeye amaçlayan çalışmalar neticesinde şimdiye kadar birçok mahalle, cadde ve sokakta altyapı ve asfalt düzenlemeleri başarılı şekilde tamamlandı. İşte detayları...

İmar Affı Nedir?

İmar Affı Nedir?

İmar affı ile ilgili beklentilerin olduğu sürekli olarak gündeme getirilmektedir. Peki, imar affı nedir? İmar affının tam açıklaması, mevcut imar planına uymayan binaların yasal hale getirilmesini sağlayan, iktidarlar tarafından çıkarılan bir yönetmeliktir. Bu sayede gayrimenkuller yasal sınırlar içine alınmaktadır.