İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

truck

Geçtiğimiz günler içerisinde açıklanan imar barışı konusu henüz vatandaşın kafasında tam olarak şekillenememişken meclis görüşmelerine konu olan torba yasa kapsamında sözünü etmiş olduğumuz imar barışı uygulamasında yeni bir değişiklik oldu.

Vergi ve prim borçları ile ilgili konuların yeniden yapılandırılması ile alakalı hükümlerinde yer aldığı torba yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında görüşülürken beklenen kararların açıklaması geldi. 27 madde halinde görüşülmeye başlanan torba yasa kapsamında yer alan 1 madde torba yasa kapsamından çıkarılırken 3 tane de yeni madde torba yasa kapsamında eklendi. Diğer yandan ise torba yasa içerisinde yer alan bazı maddeler üzerinde de bazı değişiklikler yapıldı.

Haber Türk Gazetesinden Esra Nehir’in haberine göre, görüşülmekte olan torba yasa tasarısı içerisinde en dikkat çekici değişiklik geçtiğimiz gün yürürlüğe giren imar barışı ile ilgili olup yapı kayıt belgesi verilmesi durumu ile ilgili değişiklikler oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna karşı sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Boğaziçi’nin ön cephe görünümünü oluşturan alanlar için bir istisna uygulanması gerektiğine yönelik taleplerini ifade ederek, Boğaz’ın ön cephe görünümüne dahil olan alanların istisna kapsamında girmesi ve imar barışı uygulaması kapsamında tanınan haklardan mahrum bırakılması gerektiğini söyledi.

Bu durumun gerekçesi olarak ise Boğaz bir tane, ikinci bir eşdeğer boğaz bulunmamaktadır, boğaz kısmının ön cephe görünümünde yasalar neyi gerektiriyor ise o uygulansın, o bölge için imar barışı kapsamında uygulanacak af ibaresi kullanılmasın, eğer uygun kabul edilirse bu durumu ilgili önergeye ekleyelim şeklinde ifadeler kullandı.

Torba yasa kapsamında verilen önerge ile Boğaziçi Kanunu kapsamında tanımlanmış olan Boğaziçi Sahil Şeridi ile ön cephe görünümü sınırları içerisinde yer alan gölgeler ve son olarak tarihi yarımada sınırları içerisinde yer alan bölgelerin uygulamaya geçen imar barışı kapsamında alınmaması amacı ile değişiklikler uygulandı.

Dönüşümde Şart Kalktı

Komisyon görüşmelerine konu olan torba yasa kapsamında gerçekleştirilen bir başka değişiklik ise kentsel dönüşüm uygulamasına yönelik olarak gerçekleşti. Söz konusu olan torba yasa tasarısının yeni hali ile kentsel dönüşüm uygulaması için yapı kayıt belgesi olması şartı ortadan kaldırılarak artık yapı kayıt belgesi şartı kentsel dönüşü uygulaması koşullar listesinden kaldırılmış oldu.

"İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!" Yorumlar

"İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!" Benzer Haberler


Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ağaoğlu Şirketler Grubu, gelecek yıl içerisinde başlama hedefi koyduğu 4 yeni projesi için kollarını sıvamaya başladı yatırım bedeli olarak 3.000.000.000 $ yatırım yapmayı planlıyorlar. Projeler ise; Çekmeköy, Bağcılar, Yeniköy ve Bakırköy üzerinde boy gösterecek.. İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group ortağı mimar Murat Kader, 2017 yılında 14 yeni projeye start verdi. Kader, İstanbul üzerinde birçok kentsel dönüşüm projesinde isimlerinin bulunduklarını açıkladı.

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!. 2.Etap öncesinde son dairelere özel kampanya başlatmış olan Colorist Şile, 50 ay %0 faiz kampanyasını 60 aya çıkardı. 199.000 TL'den başlayış gösteren fiyatlarla satılmakta olan Colorist Şile, özellikle kazançlı yatırım arayışı içerisinde olanların buluşma noktası olarak kendisini gösteriyor.

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Daha çok gençlerin sevdiği ünlü sanatçı Murat Boz, Türkerler Holding'in çok yüksek iddialı olan projesi Mahall Bomonti İzmir'in reklam filminde rolünü aldı. Film üzerinde, Mahall Bomonti İzmir'in sunmuş olduğu ayrıcalıkları tek tek yaşayan Murat Boz, projenin sloganını "Olmak istediğim yer" diyerek özete kavuşturuyor.. İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Bugüne kadar Kemerburgaz, Göktürk ve Bolluca’da olmak üzere 200 bin metrekareden fazla alan üzerinde konut inşası gerçekleştiren Neo Yapı, İstanbul’un kuzeyinde gerçekleştirdiği yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Kısa sürede satışları gerçekleşen Neo Bolluca 1 ve 2 projesine yoğun talep üzerine kardeş proje Neo Bolluca 3 geliyor.

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı’nın İstanbul Bağcılar ilçesi, Yüzyıl Mahallesi Mevkinde hayata geçireceği konut projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için süreç devam ediyor. Oturma alanı ve ticari alanlarında yer alacağı projenin yatırım bedeli 46 milyon 526 bin 220 lira olarak belirlendi. Karma proje olarak hayata geçirilecek Bağcılar toplu konut projesi her ihtiyaca uygun yapıların yer alacağı şekilde tasarlandı.. İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

Kısa zaman içerisinde adını çok fazla duymuş olduğumuz İnsay Yapı, 2016 yılı içerisinde tamamlamış olduğu projelerle tüm gözleri kendine çevirtiyor. İnsay Yapı, 2017 yılında Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da yapılması hedeflere katılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışmalarını bütün hızıyla devam ettirmekte.

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.