İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

truck

Geçtiğimiz günler içerisinde açıklanan imar barışı konusu henüz vatandaşın kafasında tam olarak şekillenememişken meclis görüşmelerine konu olan torba yasa kapsamında sözünü etmiş olduğumuz imar barışı uygulamasında yeni bir değişiklik oldu.

Vergi ve prim borçları ile ilgili konuların yeniden yapılandırılması ile alakalı hükümlerinde yer aldığı torba yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında görüşülürken beklenen kararların açıklaması geldi. 27 madde halinde görüşülmeye başlanan torba yasa kapsamında yer alan 1 madde torba yasa kapsamından çıkarılırken 3 tane de yeni madde torba yasa kapsamında eklendi. Diğer yandan ise torba yasa içerisinde yer alan bazı maddeler üzerinde de bazı değişiklikler yapıldı.

Haber Türk Gazetesinden Esra Nehir’in haberine göre, görüşülmekte olan torba yasa tasarısı içerisinde en dikkat çekici değişiklik geçtiğimiz gün yürürlüğe giren imar barışı ile ilgili olup yapı kayıt belgesi verilmesi durumu ile ilgili değişiklikler oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna karşı sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Boğaziçi’nin ön cephe görünümünü oluşturan alanlar için bir istisna uygulanması gerektiğine yönelik taleplerini ifade ederek, Boğaz’ın ön cephe görünümüne dahil olan alanların istisna kapsamında girmesi ve imar barışı uygulaması kapsamında tanınan haklardan mahrum bırakılması gerektiğini söyledi.

Bu durumun gerekçesi olarak ise Boğaz bir tane, ikinci bir eşdeğer boğaz bulunmamaktadır, boğaz kısmının ön cephe görünümünde yasalar neyi gerektiriyor ise o uygulansın, o bölge için imar barışı kapsamında uygulanacak af ibaresi kullanılmasın, eğer uygun kabul edilirse bu durumu ilgili önergeye ekleyelim şeklinde ifadeler kullandı.

Torba yasa kapsamında verilen önerge ile Boğaziçi Kanunu kapsamında tanımlanmış olan Boğaziçi Sahil Şeridi ile ön cephe görünümü sınırları içerisinde yer alan gölgeler ve son olarak tarihi yarımada sınırları içerisinde yer alan bölgelerin uygulamaya geçen imar barışı kapsamında alınmaması amacı ile değişiklikler uygulandı.

Dönüşümde Şart Kalktı

Komisyon görüşmelerine konu olan torba yasa kapsamında gerçekleştirilen bir başka değişiklik ise kentsel dönüşüm uygulamasına yönelik olarak gerçekleşti. Söz konusu olan torba yasa tasarısının yeni hali ile kentsel dönüşüm uygulaması için yapı kayıt belgesi olması şartı ortadan kaldırılarak artık yapı kayıt belgesi şartı kentsel dönüşü uygulaması koşullar listesinden kaldırılmış oldu.

"İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!" Yorumlar

"İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!" Benzer Haberler


Beşiktaş'ın İmar Planında Değişikliğe Gidiliyor mu?

Beşiktaş'ın İmar Planında Değişikliğe Gidiliyor mu?

Beşiktaş'ın imar planlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul etmiş olduğu değişikliğe "Beşiktaş'ın geri görünüm ve etkilenmesi bölgelerinde Boğaziçi İmar Kanunu değil, diğer ilçelerde olduğu gibi Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliği geçerli olsun" diye ek çıkartıldı.. İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

Yeni İmar Affı Gelecek! 2018

Yeni İmar Affı Gelecek! 2018

24 Kasım 2016 tarihinde meclise sunulmuş olan Damga Vergisi Kanunu ilke Bazı KHK Kararnamelerinde değişiklik yapılmasına yönelik kanun tasarısı yeni imar affıyla geliyor

İmar Planı Değişirse Ruhsat Yenilemek Gerekir mi?

İmar Planı Değişirse Ruhsat Yenilemek Gerekir mi?

İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!. Adınıza olan bir arsanın üzerinde yapı inşasını gerçekleştirebilmek için bağlı bulunulan belediyeden inşaat ruhsatının alınması gerekmektedir. Söz konusu ruhsat yapının mimari projesinin oraya dair imar planlarına uygun olması halinde verilmektedir. Ancak imar planı değişirse ruhsata ne olur? Ayrıntıları haberimizde…

Girne Çatalköy İmar Planı İle Alakalı Sunum Yapılıyor!

Girne Çatalköy İmar Planı İle Alakalı Sunum Yapılıyor!

Girne - Çatalköy İmar Planı vizyon çalışmalarının öncesinde 12 Ocak 2017 Perşembe tarihinde Grand Pasha Otel'de kurum, kuruluş ve sicil toplum örgütllerini bilgilendirme amaçlı bir sunum yapılacak. . İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

Gaziosmanpaşa, Mevlana Mahallesi’nin imar planı askıya çıktı

Gaziosmanpaşa, Mevlana Mahallesi’nin imar planı askıya çıktı

İstanbul Gaziosmanpaşa’da Mevlana Mahallesi, İbrahim Hayırlıoğlu Caddesi ile Sefa Caddesi Arasında kalan bölümün imar planı askıya çıkarıldı.

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok uzun zamandır gündemde tutulan konu rant vergisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ek olarak parsel bazlı imar tadilatına son getireceklerini iletti.. İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

Çerkezköy Civarı İmar Planı

Çerkezköy Civarı İmar Planı

Çerkezköy Belediyesi tarafından sürdürülen imar çalışmaları kapsamında, onayı alınan bölgeler için bütçe dahilinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Çerkezköy’ün çehresini değiştirmeye amaçlayan çalışmalar neticesinde şimdiye kadar birçok mahalle, cadde ve sokakta altyapı ve asfalt düzenlemeleri başarılı şekilde tamamlandı. İşte detayları...

İmar Affı Nedir?

İmar Affı Nedir?

İmar affı ile ilgili beklentilerin olduğu sürekli olarak gündeme getirilmektedir. Peki, imar affı nedir? İmar affının tam açıklaması, mevcut imar planına uymayan binaların yasal hale getirilmesini sağlayan, iktidarlar tarafından çıkarılan bir yönetmeliktir. Bu sayede gayrimenkuller yasal sınırlar içine alınmaktadır.