İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

İmar Affında Yeni Değişiklik! Boğaz Hattı Dahil Değil!

Geçtiğimiz günler içerisinde açıklanan imar barışı konusu henüz vatandaşın kafasında tam olarak şekillenememişken meclis görüşmelerine konu olan torba yasa kapsamında sözünü etmiş olduğumuz imar barışı uygulamasında yeni bir değişiklik oldu.

Vergi ve prim borçları ile ilgili konuların yeniden yapılandırılması ile alakalı hükümlerinde yer aldığı torba yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında görüşülürken beklenen kararların açıklaması geldi. 27 madde halinde görüşülmeye başlanan torba yasa kapsamında yer alan 1 madde torba yasa kapsamından çıkarılırken 3 tane de yeni madde torba yasa kapsamında eklendi. Diğer yandan ise torba yasa içerisinde yer alan bazı maddeler üzerinde de bazı değişiklikler yapıldı.

Haber Türk Gazetesinden Esra Nehir’in haberine göre, görüşülmekte olan torba yasa tasarısı içerisinde en dikkat çekici değişiklik geçtiğimiz gün yürürlüğe giren imar barışı ile ilgili olup yapı kayıt belgesi verilmesi durumu ile ilgili değişiklikler oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna karşı sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Boğaziçi’nin ön cephe görünümünü oluşturan alanlar için bir istisna uygulanması gerektiğine yönelik taleplerini ifade ederek, Boğaz’ın ön cephe görünümüne dahil olan alanların istisna kapsamında girmesi ve imar barışı uygulaması kapsamında tanınan haklardan mahrum bırakılması gerektiğini söyledi.

Bu durumun gerekçesi olarak ise Boğaz bir tane, ikinci bir eşdeğer boğaz bulunmamaktadır, boğaz kısmının ön cephe görünümünde yasalar neyi gerektiriyor ise o uygulansın, o bölge için imar barışı kapsamında uygulanacak af ibaresi kullanılmasın, eğer uygun kabul edilirse bu durumu ilgili önergeye ekleyelim şeklinde ifadeler kullandı.

Torba yasa kapsamında verilen önerge ile Boğaziçi Kanunu kapsamında tanımlanmış olan Boğaziçi Sahil Şeridi ile ön cephe görünümü sınırları içerisinde yer alan gölgeler ve son olarak tarihi yarımada sınırları içerisinde yer alan bölgelerin uygulamaya geçen imar barışı kapsamında alınmaması amacı ile değişiklikler uygulandı.

Dönüşümde Şart Kalktı

Komisyon görüşmelerine konu olan torba yasa kapsamında gerçekleştirilen bir başka değişiklik ise kentsel dönüşüm uygulamasına yönelik olarak gerçekleşti. Söz konusu olan torba yasa tasarısının yeni hali ile kentsel dönüşüm uygulaması için yapı kayıt belgesi olması şartı ortadan kaldırılarak artık yapı kayıt belgesi şartı kentsel dönüşü uygulaması koşullar listesinden kaldırılmış oldu.

Etiketler : Güncel