İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?

İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?
Editör: Nezaket DURU Gündem 6 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Öğrenilen bilgilere göre yayımlanacak yeni bir KHK ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara af çıkarılacağı iddia ediliyor. Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek olan karar ne kadar süreyle geçerli olacak? Hangi tarihten önce yapılan yapılar karar kapsamında değerlendirilecek? Aynı zamanda kentsel dönüşümü de hızlandıracak yeni kararname hakkında son gelişmeler haberimizde…

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için hazırlanmaya başlanan 15 maddelik bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ruhsatsız yapılara af gelirken, 1985’te çıkartılan 3194 sayılı İmar Kanunu’na eklenecek olan geçici maddeyle de mülk sahipleri Yapı Kayıt Belgesi almaya hak kazanacak. Eklenmesi planlanan maddelere göre; öncelikle afet riskleri kapsamında değerlendirilecek, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınabilmesi için 30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için 31 Aralık 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunan mülk sahiplerine şartların sağlanması durumunda Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek.

Mülk sahibinin beyanlarıyla yapı ve arsasının mülkiyet durumuyla, grup ve sınıfı tespit edilerek Yapı Kayıt Sistemi’ne kaydedilirken, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyetinin toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli tahsil edilecek. Alınacak olan bu ücretlerin ise dönüşüm projeleri özel hesabına yatırılacağı öğrenildi. Yeni düzenlemeye göre Yapı Kayıt Belgesi verilen yapıların yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları da iptal ediliyor olacak. Hazine taşınmazı olarak sayılan yapılarda bakanlığın belirlediği rayiç bedel üzerinden satılabilecek.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Dükkan Kiraları Düştü!

Dükkan Kiraları Düştü!

Tema Tasarım | Osgaka.com