İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?

truck

İmar yönetmeliklerine uygun inşa edilmeyen kaçak yapıların veya kural dışı inşa edilen ek birimlerin resmiyet kazanmasını sağlayacak olan yasa ile yeni bir imar affının geleceği gündemde. Yayımlanacak olan KHK ile imar affı yasasına eklenecek bazı maddeler kapsamında kaçak nitelikli yapıların sahipleri tapularına sahip olma hakkı da elde edebilecek. İşte detayları...

Öğrenilen bilgilere göre yayımlanacak yeni bir KHK ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara af çıkarılacağı iddia ediliyor. Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek olan karar ne kadar süreyle geçerli olacak? Hangi tarihten önce yapılan yapılar karar kapsamında değerlendirilecek? Aynı zamanda kentsel dönüşümü de hızlandıracak yeni kararname hakkında son gelişmeler haberimizde…

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için hazırlanmaya başlanan 15 maddelik bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ruhsatsız yapılara af gelirken, 1985'te çıkartılan 3194 sayılı İmar Kanunu'na eklenecek olan geçici maddeyle de mülk sahipleri Yapı Kayıt Belgesi almaya hak kazanacak. Eklenmesi planlanan maddelere göre; öncelikle afet riskleri kapsamında değerlendirilecek, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınabilmesi için 30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için 31 Aralık 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvuruda bulunan mülk sahiplerine şartların sağlanması durumunda Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek.

Mülk sahibinin beyanlarıyla yapı ve arsasının mülkiyet durumuyla, grup ve sınıfı tespit edilerek Yapı Kayıt Sistemi'ne kaydedilirken, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyetinin toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli tahsil edilecek. Alınacak olan bu ücretlerin ise dönüşüm projeleri özel hesabına yatırılacağı öğrenildi. Yeni düzenlemeye göre Yapı Kayıt Belgesi verilen yapıların yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları da iptal ediliyor olacak. Hazine taşınmazı olarak sayılan yapılarda bakanlığın belirlediği rayiç bedel üzerinden satılabilecek.

"İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?" Yorumlar

1 YORUM
  1. feriha sert 29 Ocak 2018 12:05

    imar affından yararlanabilmek için apartmanda oturuyorsak daire başına müracaat yapılabilir mi

"İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?" Benzer Haberler


Taksim'e 3 Katlı Tünel Geliyor!

Taksim'e 3 Katlı Tünel Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Taksim'e yapılması planlanmakta olan 3 katlı tünel projesine yönelik ihale tarihinin açıklamasını yaptı.. İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?

Kar Ne Zaman Yağacak? Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor! Şubat 2018

Kar Ne Zaman Yağacak? Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor! Şubat 2018

Kar Şubat ayında ne zaman yağacak? Hava bugün ne durumda? Türkiye, soğuk havanın etkisiyle ne zaman bütünleşecek? İstanbul'da kar ne zaman yağacak? 5 günlük haritalı hava durumu haberimizde...

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?. Meteorolojiden edinilmiş bilgiler neticesinde İstanbul'da yoğun kar yağışı bekleniyor. Hafta içerisinde gönderilen bilgilere bakıldığında ülkenin büyük bölümünde kar yağışı bekleniyor. İstanbul hava durumuna göre ise 28.12.2016 Çarşamba günü kar yağışı beklenmekte.

Ankara'da Yaşayanlar Dikkat! Haftaiçi Kar Geliyor

Ankara'da Yaşayanlar Dikkat! Haftaiçi Kar Geliyor

Meteorolojiden alınan bilgilere göre 19 Aralık Pazartesi günü az bulutlu havanın hakim olacağı Ankara’da, en düşük sıcaklık -9 derece olurken, en yüksek sıcaklığın 1 derece olması öngörülmekte. Hafta sonunu kapalı ve soğuk havanın etkisinde geçiren Ankara’da, bu gece için en düşük sıcaklık -6 derece olacak. İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?

Etiler Belediye Sitesi Gidiyor , Rezidans Geliyor!

Etiler Belediye Sitesi Gidiyor , Rezidans Geliyor!

Etiler'de Akmerkez'in tam karşısında yerini almış olan Belediye Sitesi müteahhitlerin dönüşüm avı haline geldi. Siteyi dönüştürmeye talip olduğunu bildiren Astaş ile Yiğit Group ve Sinanlı Yapı Ortaklığı'nın site sakinleriyle uzlaşma çalışmaları başladı.

Bursa Çakırlı’ya TOKİ Konutları Geliyor

Bursa Çakırlı’ya TOKİ Konutları Geliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Bursa Çakırlı’da hayata geçirilmesi planlanan toplu konut projesine dair bir takım bilgiler geliyor. Söz konusu olan konut projesi kapsamında satışa sunulan daireler için başvurular 26 Ocak- 26 Mart 2017 tarihleri arasında yapılabilecektir. Söz konusu konut projesine dair ve satışa sunulan konutlara dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.. İmar Affı Geliyor! 2018 İmar Affından Nasıl Yararlanılacak?

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Yeşilırmak'ta konumlandırılacak olan ve toplam 10.540.0000 TL yatırım bedeli bulunmakta olan Kanal Tokat projesi adına imzalamalar gerçekleştirildi. Proje 2017 yılının yazına kadar tamamlanmış olacak.

Hasankeyf’e 320 TOKİ Konutu Geliyor

Hasankeyf’e 320 TOKİ Konutu Geliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Batman Hasankeyf ilçesinin tamamını yeni bir yerleşme merkezine taşıma için yürüttüğü çalışmalar kapsamında kamu hizmet binalarının tamamında çalışmaları tamamladı. Hak sahiplerine dair çalışmaların sonuna gelen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi yeni yerleşke merkezinde 320 adet konut daha inşa edecektir.