İcradan Ev Nasıl Alınır?

truck

Pek çok kişinin haberdar olmadığı ancak piyasa değerinin daha altında konut sahibi olunabilecek bir yöntem olan icralık evler için açık artırma oldukça karlı bir yoldur. İcralık evlerin nasıl alınacağını ve evler için ihaleye nasıl gireceğinize dair ayrıntılı bilgiler haberimizde yer almaktadır.

Pek çok kişinin haberdar olmadığı icralık evlerin açık artırma ile satışı aslında bakıldığında oldukça cazip bir yöntemdir. Söz konusu olan icralık evler çoğunlukla piyasa değerinin %50 civarı altında bir satış bedeli üzerinden satılır. Bu sebepten ötürü konut alıcılarına çok cazip bir seçenek olarak gelmektedir.

Bahsetmekte olduğumuz icralık evler, icradan satışa çıkar ve ihale şeklinde açık artırma şeklinde satışları gerçekleşmektedir. Eğer bu yönde bir karara vardıysanız kesinlikle icralık evin satış dosyasını, bu konuda tecrübeli bir avukata inceletmenizde fayda vardır. Söz konusu olan evin iskân durumu, imar durumu ve imar planı ayrıntılı olarak incelenmelidir.

Söz konusu icra ihaleleri iki ayrı aşamada gerçekleşir. İlk aşamada söz konusu icralık daire yüzde 60’lık bir bedel üzerinden açık artırma ile satışa sunulur. Eğer bu söz konusu yüzde 60’lık bedel üzerinden herhangi bir alıcı olmaz ise ikinci aşamaya geçilir. Söz konusu olan ikinci aşamada ise dairenin satış bedeli yüzde 40’a düşürülür.

Bahsetmiş olduğumuz bu icralık evleri piyasa değerine göre daha az bir bedel ile alabilirsiniz ancak bu daireler için devlete ödemek durumunda olduğunuz bir KDV bedeli bulunmaktadır. İcralık konutlar için ödenmesi gereken KDV oranı 150 metrekarelik konutlar için yüzde 18, 150 metrekarelik alanın altında olan evler için ise yüzde 1 olarak saptanmıştır.

Bu KDV durumunun yanı sıra bir kısım masrafları da ödemeniz gerekmektedir. Bunlar tellaliye ücreti, damga vergisi ve oluşabilecek bir kısım diğer masraflar vardır. İhaleye katılan kişiler eğer kazandıysa 7 gün içerisinde satış onayında itiraz etmez ise ya da ihale için fesih davası açılmaz ise 10 gün içerisinde söz konusu satış bedelinin tamamını ödemek durumundadır.

İcra İhalesine Girerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Satışa çıkarılan ev üzerinde rehin ya da hisseni olup olmadığını araştırın.
  • Satışa sunulan dairenin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve açık adresini alarak dışardan yer tespit onayı yapılmalıdır.
  • Eğer satışa sunulan ev yatırım için alınıyorsa ikinci ihaleyi beklemenizde fayda vardır. İlk ihalede yüzde 60’lık bir oranda satışa çıkan ev talep olmaması halinde ikinci ihalede yüzde 40 oranına düşürülerek satışa sunulur.
  • İhaleye girince açık artırmada mantıklı davranarak fiyatı yükseltin ya da ihaleden çekilin aksi halde çok daha üst bedellerde evi satın alabilirsiniz.

"İcradan Ev Nasıl Alınır?" Yorumlar

"İcradan Ev Nasıl Alınır?" Benzer Haberler