Hükumet Tarafından Verilen Güneş Paketi Teşviki İnşaat Sektörüne Heyecan Kattı!

Hükumet Tarafından Verilen Güneş Paketi Teşviki İnşaat Sektörüne Heyecan Kattı!
Editör: Ahmet Yaman Gündem 5 Ağustos 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelini faaliyet kapsamına alarak, enerjide dışa bağlılığık sürecine son getirip, artık kendi enerji kaynaklarımıza sahip olup ekonomide çok büyük bir kar sağlamayı hedeflerine dahil eden hükumet, çatılarda yer alan güneş panellerinin kurulumunu teşviklemek için çok önemli bir düzenleme altına imza atıyor.

Bu kapsamda lisanssız elektrik güneş santrali projesini kurma konusundaki bürokrasi çok ciddi oranda düşürülerek, yaklaşık 1 yıl olan izim ve kurulum sürecinin 3 aya indirilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor. Bu 3 aylık sürecin çok daha kısa olması sebebiyle, buna talep çok daha fazla olacaktır.

Belediye ve dağıtım şirketlerine ödenmekte olan proje ve onay bedelleri tamı tamına %90 oranında düşürülerek, yaklaşık olarak 15.000 TL’ye mal olan güneş enerjileri artık ortalama olarak 13.500 TL’ye mal olacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği” üzerinde güzel ve tam yerinde bir değişiklik altına imza atıldı. Bu değişiklikle de binalarda enerji kimlik belgesi sınıfı en az C olacak şekilde sertifikaya sahip olması gerekecek. Bu olay 2020 yılına kadar ertelenmiş olsa da, enerji konusunda yine atılan en güzel adımlardan biri oldu.  Ayrıca binaların kendi ihtiyaçları için yapılacak güneş enerjisi paneli kurulumunda yapı ruhsatı izni aranmayacak.

 Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com