Hükümet En Çok Gayrimenkule Destek Veriyor!

truck

15 Temmuz'un ardından hükümet konut satışlarında artış yaşatmak için KDV ve tapu harcı indiriminden, yabancıya vatandaşlık hakkının tanınmasına kadar çok sayıda destek altına imzasını attı. Hükümet destekleri genelinde en çok payı alan sektör gayrimenkul olarak ön plana çıkıyor.

Hükümet, ekonomide hain darbe girişiminin ardından meydana gelen yavaşlamanın önüne geçmek adına otomotivden, gayrimenkule, beyaz eşyadan mobilyaya, esnaftan, sanatkara her kesime çok sayıda teşvik verdi.

Özellikle referandumun öncesinde çok sayıda sektörde destekler büyük bir hız kazandı. Sektöre verilen desteklerde ise en büyük pay gayrimenkul sektörünün oldu. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından durma noktasına dayanan konut satışlarında artış meydana getirmek için 240 ay vadeli konut satışlarından tapu harcınde yapılan indirime, yabancıya vatandaşlık hakkı tanınmasına kadar çok sayıda teşvik ve destek gerçekleştirildi.

Direkt olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan çağrı beraberinde start alan konut seferberliğiyle birlikte, gayrimenkule ilişkin hem sektör, hem de hükümet tarafından verilen desteklerin sayısı Ağustos 2016'dan günümüze 20'ye yaklaştı. İşte sektöre verilen bazı destekler şu şekilde:

  • Kampanya Seferberliği

Hain darbe girişiminin ardından 2016 yılı Ağustos ayında kampanya seferberliği altına imza atıldı. 120 ay vade ve %0.7 faiz oranıyla binlerce evin satışı yapıldı.

  • Faizlerde Meydana Gelen Düşüş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat bankalara çağrıda bulundu ve konut kredi faizlerinin düşürülmesini sağladı.

  • Peşinat Düştü

Konut kredi kullanımında %25 olarak kendini gösteren konut peşinat kullanımı %20 oranına düşürüldü.

  • İmar Yönetmeliği'nde Ertelemeye Gidildi!

Yeni İmar Yönetmeliği 30 Haziran 2017 tarihine kadar ertelendi. Bu şekilde kentsel dönüşüm projelerinde %25 ek emsal hakkı tanındı.

  • Kentsel Dönüşüme Yönelik Yönetmelik

Kentsel dönüşüme hız kazandıracak olan yönetmelik büyük çalışmalar sonucunda hazırlandı. Riskli alan ilanları kolaylaştı ve iptal davalarının önüne engel koyuldu.

  • İade Süreci Düşürüldü

36 ay olarak ön plana çıkan konut iade süreci 24 aylık süreye geri çekildi. Alıcının tazminatı ise kademeli bir şekilde %8'e çekildi. Konutunun iadesini yapan tüketici parasını eski düzenlemede 90 gün sonunda alırken, şuanda bu süre 180 güne kadar çıkarıldı.

Aynı zamanda KDV düşürülürken, damga vergisi ortadan kalktı. 20 yıl vade fırsatı alıcıları sunuldu, yabancılara KDV istisnası yapılacağı belirtildi. Gayrimenkul sertifikası kullanıma girdi ve yabancılara vatandaşlık hakkı verildi. Tapu harçlarında düşüş meydana gelirken, günlük kiralanan evler üzerinde düzenleme yapıldı. 

"Hükümet En Çok Gayrimenkule Destek Veriyor!" Yorumlar

"Hükümet En Çok Gayrimenkule Destek Veriyor!" Benzer Haberler


Hükümet En Çok Gayrimenkule Destek Veriyor!

Hükümet En Çok Gayrimenkule Destek Veriyor!

15 Temmuz'un ardından hükümet konut satışlarında artış yaşatmak için KDV ve tapu harcı indiriminden, yabancıya vatandaşlık hakkının tanınmasına kadar çok sayıda destek altına imzasını attı. Hükümet destekleri genelinde en çok payı alan sektör gayrimenkul olarak ön plana çıkıyor.. Hükümet En Çok Gayrimenkule Destek Veriyor!