Halkalı-Zeytinburnu Banliyö Test Seferleri Başladı!

Halkalı-Zeytinburnu Banliyö Test Seferleri Başladı!

Yenileme uygulaması kapsamında yürütülen çalışmaların yüzde 80’lik kısmı tamamlanan Halkalı – Gebze arasında yer alan banliyö tren hattında Halkalı – Zeytinburnu arasında yer alan hat üzerinde 3 vagondan meydana gelen test treni raylara indirildi. Banliyö treni geride bıraktığımız gün Halkalı – Zeytinburnu arası testlerine başladı.

Tam olarak 29 Mayıs 1969 yılından bu güne kadar hizmet vermekte olan banliyö tren hattı 19 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu son tren seferinin ardından kullanıma kapatılarak Halkalı – Gebze arasında yer alan eski banliyö hattının yenilenmesine yönelik çalışmalar kapsamında bulunan 77 kilometre uzunluğundaki hattın yenileme çalışmaları kapsamında tamamlama oranı yüzde 80’e ulaştı.

Aynı zamanda bu çalışmalara paralel olarak Zeytinburnu – Halkalı arasında da yenileme çalışmaları başlatıldı. İstanbul’da yer alan banliyö hatlarının adeta bir metro hattı standardına sahip olması ve yüksek hızlı trenler için ek olarak bir hat yapılmasına yönelik yürütülmekte olan çalışmaları da bu yılsonunda tamamlanacak.

Banliyö hattı üzerindeki yeni istasyon ve eski istasyonlar için yenileme çalışması da büyük bir hız ile devam etmektedir. Haydarpaşa – Gebze arasında seferler yapan banliyö hattının yeniden seferlere başlaması için yürütülen çalışmalar kapsamında rayların yerleştirilmesinde Kadıköy Kızıltoprak İstasyonu mevkiine kadar ulaşıldı. Bu gelinen nokta ile birlikte Haydarpaşa bölgesine kadar yalnızca iki adet istasyon çalışması kaldı.

3 Vagon Ray ile Buluştu

Gazete Habertürk’ün haberine göre, İstanbul’un toplu ulaşım alanında oldukça önem arz eden bir noktada olan Halkalı – Gebze banliyö hattı boyunca hizmet verecek olan trenlerin kullanılacağı iki hattın yanı sıra bu hatta yüksek hızlı trenlerin de kullanması için ek olarak bir hat daha eklenmiştir. Yenileme işleminin devam ettiği hattın Avrupa yakasında yer alan Halkalı – Kazlıçeşme arasında yer alan rota üzerine 3 vagondan meydana gelen bir test treni raylara indirildi. Raylara inen bu test treni Halkalı – Zeytinburnu arasındaki rota üzerinde deneme sürüşlerine başladı.

Diğer yandan ise Zeytinburnu – Halkalı arasında yer alan Kanarya İstasyonu bölgesinde ray serme işlemi henüz devam etmekte iken Halkalı – Zeytinburnu arasında ise uygulanacak olan ilk deneme seferi önümüzdeki hafta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da iştiraki ile gerçekleştirilecektir.

1 Milyon Yolcu Kapasitesi

Gebze – Haydarpaşa arasında faaliyet gösterecek olan Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ile Marmaray projesinin entegresi olan banliyö hattı için ray döşeme işlemi henüz devam etmektedir. Yenileme işleminin devam etmekte olduğu hattın Ağustos ayı içerisinde tamamlanarak 1,5 ay ila 2 aylık periyotlar halinde sinyal sistemi çalışmalarının tamamlanması planlanmaktadır. Gerçekleştirilecek olan test işlemlerinin ardından hat hizmete girecektir.

Tam olarak 45 kilometrelik uzunluğa sahip olan banliyö ve tren hatlarına dair çalışmaların sona ermesi halinde ve Marmaray hattı ile entegre işleminin gerçekleşmesi ile Gebze bölgesinden Halkalı bölgesine ulaşım 105 dakikada, Bakırköy bölgesinden Bostancı bölgesine ulaşım 37 dakikada ve Söğütlüçeşme bölgesinden Yenikapı bölgesine ulaşım 12 dakikaya kadar düşmüş olacak. Çalışmaların tamamlanması ve tam anlamı ile hattın hizmete girmesinin ardından günlük olarak 1 milyon yolcu kapasitesine ulaşılması öngörülmektedir.

Etiketler : Güncel