Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!

truck

İnşaat sektöründe start verilen teşvik ve uygulamalar, sektöre faydalı geldi. Gurbetçilere ilişkin gerçekleştirilen çok sayıda teşvikten en önemlisi KDV'siz konut sahibi olmaktı. Satışlar bu teşvikle birlikte %37 oranında artış göstererek 3.549 olarak ön plana çıktı.

Ekonominin en önemli oyuncularından biri olan ve alt sektörler beraberinde hemen hemen 250 sektörü etkisi altında barındıran inşaat sektöründe, çok önemli ve kapsamlı adımlar atılmaya büyük bir hızla devam ediliyor. Devlet, gurbetçilere ilişkin gerçekleştirmiş olduğu düzenlemeyle birlikte hedeflediği rakamlara ulaştı. Yurt dışında yaşamakta olan Türk uyruklu bireylere verilen KDV'siz konut sahibi olma teşviği satışlarda çok büyük oranda artış yaşanmasına olanak tanıdı.

Türkiye'ye tatil yapmak ve ülke üzerinde bulunan akrabalarını ziyaret etmek amacıyla gelen gurbetçiler, 1 Nisan 2017 tarihi itibarıyla yürürlük dahiline alınan yabancıların KDV ödemeden konut sahibi olma fırsatına çok büyük ekilde ilgi gösterdi. Gurbetçiler, çok daha ucuz rakamlara konut ve iş yeri sahibi oldu. 

Geçen yıl Nisan - Ağustos aylarında meydana gelen konut ve işyeri satışları, 2.585 olarak meydana gelirken, 2017 yılının aynı aylarında bu söz konusu sayı %37,29 oranında yükselerek toplam olarak 3.549 oldu. Gurbetçinin KDV'siz konut sahibi olması 300.000 TL'lik konut sahibi olurken alınan %18 KDV ile hesaplandığında vatandaşa tam 54.000 TL fırsat getiriyor. 

"Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!" Yorumlar

"Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!" Benzer Haberler


Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!

Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!

İnşaat sektöründe start verilen teşvik ve uygulamalar, sektöre faydalı geldi. Gurbetçilere ilişkin gerçekleştirilen çok sayıda teşvikten en önemlisi KDV'siz konut sahibi olmaktı. Satışlar bu teşvikle birlikte %37 oranında artış göstererek 3.549 olarak ön plana çıktı.. Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!

Gurbetçiye KDV Ödemeden Ev Alma İmkanı!

Gurbetçiye KDV Ödemeden Ev Alma İmkanı!

Son dönemlerde konut satışlarının giderek azalması ve konut stokunda meydana gelen gözle görülür artış neticesinde piyasalarında bu konudan olumsuz olarak etkilenmesi ile birlikte konut satışlarında artış sağlanması amacı ile KDV indirimi ve tapu harcında indirim uygulaması geldi…