Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!

Gurbetçiye Konut Satışı %37 Oranında Artış Gösterdi!
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 3 Ağustos 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ekonominin en önemli oyuncularından biri olan ve alt sektörler beraberinde hemen hemen 250 sektörü etkisi altında barındıran inşaat sektöründe, çok önemli ve kapsamlı adımlar atılmaya büyük bir hızla devam ediliyor. Devlet, gurbetçilere ilişkin gerçekleştirmiş olduğu düzenlemeyle birlikte hedeflediği rakamlara ulaştı. Yurt dışında yaşamakta olan Türk uyruklu bireylere verilen KDV’siz konut sahibi olma teşviği satışlarda çok büyük oranda artış yaşanmasına olanak tanıdı.

Türkiye’ye tatil yapmak ve ülke üzerinde bulunan akrabalarını ziyaret etmek amacıyla gelen gurbetçiler, 1 Nisan 2017 tarihi itibarıyla yürürlük dahiline alınan yabancıların KDV ödemeden konut sahibi olma fırsatına çok büyük ekilde ilgi gösterdi. Gurbetçiler, çok daha ucuz rakamlara konut ve iş yeri sahibi oldu. 

Geçen yıl Nisan – Ağustos aylarında meydana gelen konut ve işyeri satışları, 2.585 olarak meydana gelirken, 2017 yılının aynı aylarında bu söz konusu sayı %37,29 oranında yükselerek toplam olarak 3.549 oldu. Gurbetçinin KDV’siz konut sahibi olması 300.000 TL’lik konut sahibi olurken alınan %18 KDV ile hesaplandığında vatandaşa tam 54.000 TL fırsat getiriyor. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com