Gülsuyu ve Gülensu Kentsel Dönüşüm Projesinde Vatandaşların Arzuları

Gülsuyu ve Gülensu Kentsel Dönüşüm Projesinde Vatandaşların Arzuları

Maltepe Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde 10 yılı geçkin süredir kentsel dönüşüm projeleri gündem konusu halinde yer alıyor. Mahalle halkının ilk isteği ise yerinde kentsel dönüşüm yapılması olarak ön plana çıkıyor. Mahalleyi kentsel dönüşümün ardından terk etmek istemediklerini belirten vatandaş, Bu mahallenin kendilerinin olduğunu, halkı görüp ona göre proje yapılmasını istediler.

İstanbul'a bağlı Maltepe'de yer alan Gülsuyu ve Gülensu mahallelerine yönelik İstanbul'un balkonu denilmekte. Bölge ziyaret edildiği takdirde, bu tanımı gerçekten hak ettikleri görünüyor. Muhteşem deniz ve adalar manzarasının yer aldığı bölgede İstanbul'un birçok bölgesinin tam tersine mahalle kültürü hala dimdik ayakta yer alıyor. Kadınlar bir bahçede toplanıp çayını yudumlarken, komşular pazar dönüşü yolda sohbet ediyorlar.

Bu mahallelerde yaşamsal faaliyetlerine devam ettiren insanların son yıllardaki en önemli sohbet ve gündem konusu kentsel dönüşüm olarak ön plana çıkıyor. Yapılaşmanın 1950'li yıllarda başladığı Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde 14.000'den fazla konut yer alıyor. Her 2 mahalle de diğer kentsel dönüşüm alanlarından çok farklı. Henüz bir yıkım da bulunmuyor, anlaşma yapılan bir inşaat firmasıda.

Bölgede yaşayanlar kurmuş oldukları derneklerle çok sağlam bir ekip oluşturmuş durumda. Talepleri ise çok açık bir şekilde kendini gösteriyor, Mahalle halkını görmezden gelerek yapılan planı istemiyorlar, Mahallede tapulu veya tapusuz her vatandaşın evinin olması gerektiğini ve kimsenin mağdur edilmemesinin sonrasında böyle bir proje yapılacağını, eğer bir rant söz konuysa bu rant mahalle halkına ait olabilir diyorlar.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000'lik planlarda teknik hataların söz konusu olduğunu, bunların düzeltilmesi talebinde bulunacak olduklarını iletti. Düzeltmelerin hızlı bir şekilde tamamlanması durumunda ise ilçe beklediyesinin yapmış olduğu planları eylül ayına kadar yetiştirecek olduklarını aktaran Kılıç, Vatandaşın isteği gibi yerinde kentsel dönüşüm çalışması yapılacak olduğunu belirtti.

Mahalle kültürünün unutulup, göz ardı edilmemesi için; planda komşuların bir araya gelerek ada oluşturumasıyla emsal :1,75 ve maksimum 8 kat öngördüklerine değindi Bu anlamda çok yüksek katlı binalar talebinde bulunmadıklarını iletti. 50 yıllık bir mahalle kültrünün yer aldığı mahallelerde sosyal doku ve dengeyi koruma altına almayı hedeflediklerini iletti.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm