Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Sayesinde Arazi Fiyatlarında İnanılmaz Artış Yaşandı!

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Sayesinde Arazi Fiyatlarında İnanılmaz Artış Yaşandı!
Editör: Melih SANCAK Gündem 15 Mayıs 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İstanbul ve İzmir arasında var olan yolculuk süresini 3.5 saat gibi çok kısa bir süreye indirecek olan 427 kilometre uzunluğu bulunan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun inşaatı büyük bir hızla devam ediyor. Proje, çevresinde yer alan arazilerin değerine değer kattı. Bazı bölgelerde ise meydana gelen arazi fiyatları devamlı olarak yükseliş gösteriyor.

İstanbul ve İzmir arasında birnevi köprü konumunda olacak toplam olarak 427 kilometre uzunluğu bulunan söz konusu yolun 2 yıl sonra, 2019 yılında tamamlanması planlar dahilinde yer alıyor. Fakat tamamlanmasına daha iki yıl olmasına rağmen, geçmiş olduğu bölgeleri ise daha şimdiden değerlendirmeye başlamış durumda. Hat üzerinde kendini gösteren, köylerin arazilerinde bile şuana kadar kendini 3 – 4 kat artıran değer artışları meydana geliyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun üzerinde meydana gelen en ciddi artış ise Yalova’nın Teşvikiye, Kılıç ve Hacımehmet bölge sınırlarında meydana geliyor. Bunları ise Kocaeli’nin Gebze ve Dilovası ilçeleri takip ediyor. Bu bölgelerin değer kazanmasında konut ve turizm imarlı arsaların çokluğu etkili oluyor. 

Otoyol projesinin Balıkesir aksından İzmir’e kadar olan bölümünde de fiyat artışları söz konusu olurken, fiyatlarda var olan hareketliliğin kuzeyde bulunan arazilerden daha düşük seviyede bulunmadığı görülüyor. Bu hatta özellikle tarla vasıflı yer alan arazilerin çok sayıda bulunduğu ve projenin hala gözle görülür bir hale getirilememesi sebebiyle bölgedeki yer alan arazi fiyatları ise otoyolun kuzey kesimine göre artış yaşamadı. Otoyolun devreye girmesi beraberinde özellikle İzmir girşinin çok daha hızlı bir şekilde değer artışı yaşaması bekleniyor.

Başlangıçta 337 kilometre otoyol ve 44 kilometre bağlantı olmak üzere toplam olarak 421 kilometre olmasıplanlar dahilinde yer alan, Osman Gazi Köprüsü’nüde çerçeveleyen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, güzergah boyunca meydana gelen zemin sorunlarından dolayı 384 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam olarak 427 kilometre olarak tekrar düzenlendi. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com