Gaziantep Kuzey Şehir Projesi Başvuru Tarihleri Açıklandı!

Gaziantep Kuzey Şehir Projesi Başvuru Tarihleri Açıklandı!

Bir süre önce yapımına başlanacağı yönünde haberler yayınlanan Gaziantep Kuzey Şehir Projesi ile ilgili yeni gelişmelerin haberi gelmeye başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının ortak olarak yürüttüğü Kuzey Şehir Projesinin detayları haberimizde…

Pek çok kişinin yakından merak ettiği bir proje olan Kuzey Şehir Projesi ile ilgili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye’nin en büyük konut projesi olarak görülen Şehitkâmil İlçesi içerisinde tam olarak 8,5 milyon metrekarelik dev bir inşaat alanına sahip olan Kuzey Şehir Projesi kapsamında 2. Etap projesi için 749 adet konut için talep toplama dönemi başlatılacaktır.

Başvurular Başlıyor

Şehitkâmil ilçesi sınırları içerisinde inşa edilmekte olan Kuzey Şehir Projesi kapsamında ev sahibi olmak isteyen kişiler 299 adet 2 + 1, 176 adet 3 + 1 ve 274 adet 4 + 1 şeklinde tasarlanan konut için 14 Mayıs ile 25 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerekli başvuru işlemini gerçekleştirebilecektir.

Kuzey Şehir Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gaziantep Şehitkâmil ilçesi sınırlarına hayata geçirilen Kuzey Şehir Projesi kapsamında ev sahibi olmak isteyen kişiler Halk Bankası’nın herhangi bir şubesi aracılığı ile 2 bin TL başvuru bedeli ödemeleri gerekmektedir. Bu kapsamda ev sahibi olmak isteyen kişiler uygun koşullarda kendi evlerinin sahibi olabilecektir.

Başvuru döneminin başlayacağı Kuzey Şehir Projesi kapsamında yer alan 2 + 1 konutlar için 120 ay ile 180 ay vade ile 109 bin TL – 141 bin TL arasında fiyatlandırma seçeneği bulunurken 3 + 1 daireler için 139 bin TL ile 220 bin TL arası fiyatlandırmalar ile 108 ay – 144 ay arası vadelendirme imkanı sağlanacaktır. Son olarak ise 222 bin TL ile 294 bin TL arası fiyatlandırmalara sahip olan 4 + 1 daireler için de 108 ay ila 144 ay arası vadelendirme imkanı sunulacaktır.

Kuzey Şehir Projesi kapsamında ev almak isteyen kişiler ilgili konut satış bedelinin yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 15’lik kısmında peşinat olarak Halk Bankasına ödemek zorundadır. Diğer yandan ise satışa sunulan konut sayısından fazla bir talep ile karşılaşılır ise 4 Haziran 2018 tarihi içerisinde noter eşliğinde Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası yöntemi ile alıcılar belirlenecektir.

Gerçekleşecek kura işleminin ardından belirlenecek alıcılar ile de 11 Haziran 2018 tarihi ile 06 Temmuz 2018 tarihleri arasında sözleşmeler imzalanacaktır. Diğer yandan ise şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde olan kişiler için kuraya girme gibi bir kural koyulmadan konut alma hakkı tanınacaktır.

Bu kategorinin yanı sıra en az yüzde 40 oranında engel sahibi olan kimseler ile emekli vatandaşlara da belirli kontenjan sınırlaması dahilinde kura uygulaması olmaksızın konut alma hakkı tanınacaktır. Kura işleminin ardından belirlenen alıcılar ile imzalanan sözleşmelerin ardından ilgili konutların hak sahiplerine teslim süresi, hak sahipleri ile düzenlenen sözleşmenin ardından 36 ay içerisinde gerçekleşecektir. Bu kapsamda ilk taksit ödemeleri konut teslim tarihinin ardından gelen ilk ay içerisinde başlayacaktır.

Etiketler : Toki Haberleri