Gayrimenkul, Talep Patlaması Yaşıyor!

truck

Ocak ayından Mayıs ayına kadar geçen süreç içerisinde banka kredileri tanede %30, hacimde ise %19 oranında büyüme gerçekleştirdi. 120 ay vadeli kredili konut satışlarında ise faiz oranları %1 oranından daha aşağı duruma indirildi.

Yılın ilk 3 ayında %5 oranında büyüme gösteren ekonomide %10 oranında artış gösteren inşaat sektörü büyük bir talep patlaması altına imza atıyor. İlk beş ayda banka kredileri tanede %30 oranında büyüme gösterirken, hacimde ise bu oran %19'a çıktı. 120 ay vadeli kredi kullanımlarında bankalar tarafından uygulanan faiz oranları devrin en düşük rakamı olan %1'in altına indi.

2017 yılı ilk 3 ayına ait %5 oranındaki büyüme istatistiği Türkiye ve ülkenin ekonomisine yönelik ön yargıları tamamen çürttü. Sürpriz olarak gerçekleşen bu büyüme verilerinin sonrasında yıl sonu büyüme tahminlerde çıtalar hemen yukarıya doğru çekildi. Sadece ulusal anlamda değil, Fitch tarzındaki uluslararası kredi kuruluşları ise beklentilerini tekrardan gözden geçirmek zorunda kaldı. Fitch geçen hafta 2017 yıl sonu için %2.3 olarak belirttiği önceki tahmini, %4,7 oranına yükselttiğini belirtti. İlk çeyrekte ekonomide meydana gelen büyümenin en büyük etkeni inşaat oldu. Genel olarak altyapı yatırımlarındaki gelişimin gösterdiği etkiyle birlikte ilk 3 ayda inşaat yatırımlarındaki söz konusu artış %10 civarına ulaştı.

TÜİK tarafından paylaşılan verilere bakıldığında ülke kapsamında nisan ayından sonraki süreçte 2016 yılının aynı sürecine bakıldığında %7,6 oranında büyük bir artış söz konusu oluyor. Bu dönem içerisinde satışı gerçekleştirilen konut sayısı ise 114.456 olarak ön plana çıkıyor. 

"Gayrimenkul, Talep Patlaması Yaşıyor!" Yorumlar

"Gayrimenkul, Talep Patlaması Yaşıyor!" Benzer Haberler


Gayrimenkul Sektörü Her Zaman Kazançlı!

Gayrimenkul Sektörü Her Zaman Kazançlı!

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi Deniz Karataş, Emlak Konut GYO ve GYODER liderliğinde gündeme taşınmış olan 240 ay %0.79 vade oranlı kampanyayı anlattı. Emlak Konut'un kampanyalarının sektörü ayakta tutacağını belirtti.. Gayrimenkul, Talep Patlaması Yaşıyor!

FETÖ'nün Gayrimenkul Devir İşlemleri İptal Ediliyor!

FETÖ'nün Gayrimenkul Devir İşlemleri İptal Ediliyor!

OHAL çerçevesinde yayımlanmış olan Kanun Hükmünde Kararnameyle birlikte Fetullahçı Terör Örgütü'ne finansal destek sağlamak adına eşe dosta yapılmış taşınmaz ve hisse devirlerinin tümünde iptal işlemi uygulanacak.

Torunlar Gayrimenkul, Paşabahçe'de Otel İnşa Ediyor!

Torunlar Gayrimenkul, Paşabahçe'de Otel İnşa Ediyor!

Gayrimenkul, Talep Patlaması Yaşıyor!. Üsküdar sahilinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmış olan "dolgu" kararının sonrasında başka bir "dolgu" projesi de Beykoz'da ortaya çıkmış durumda. Torunlar Gayrimenkul'ün 49 yıllığına kiraladığı Beykoz Paşabahçe'deki Tekel Fabrikası'nın arazisine kazı, dolgu düzenlemesi yapacak.

Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan Murat Kurum, son zamanlarda oluşan "Gayrimenkul sektöründe balon oluştu. Konut fiyatları düşüşe geçti" tartışmalarına son noktayı koydu. Son 1 ayda Türkiye'ye 4200 konut yaptık . Hiçbir şekilde ne krizimiz var ne balonumuz... 1 ay içerisinde toplamda 2000 konutun satışını tamamladık.. Gayrimenkul, Talep Patlaması Yaşıyor!

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Maltepe Rönesans Hayat

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Maltepe Rönesans Hayat

Rönesans Gayrimenkul Yatırım tarafından hayata geçirilmeye devam eden Maltepe Rönenans Hayat, en güzel fiyatları ile dikkatleri çekiyor.

Gayrimenkul Enerjisi Raporu Sonuçları Açıklandı!

Gayrimenkul Enerjisi Raporu Sonuçları Açıklandı!

CLK Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkul Enerjisi Raporu sonuçlarını açıkladı. Rapor neticesinde geçen yıl toplam olarak 478.466 taşınma işlemi gerçekleşti.. Gayrimenkul, Talep Patlaması Yaşıyor!

Gayrimenkul Değeri Nasıl Belirlenir?

Gayrimenkul Değeri Nasıl Belirlenir?

Ev ya da işleri almak isteyenler, ödeyecekleri fiyatın mülkün gerçek değeri olup olmadığını bilmek istemektedir. Peki, gayrimenkul değeri nasıl belirlenir? Gayrimenkul değerinin belirlenmesi için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Başaran Gayrimenkul Yatırım Mina Towers

Başaran Gayrimenkul Yatırım Mina Towers

Fikirtepe'nin en güzel bölgesinde inşasına devam edilen Mina Towers yatırımcılar için yeni açıklamalar da yapmaya devam ediyor.