Gayrimenkul Sektörünün Yıl Sonu Hedefi Artış Gösterdi!

Gayrimenkul Sektörünün Yıl Sonu Hedefi Artış Gösterdi!
Editör: Hasan Aker Gündem 9 Kasım 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

4 sektör üzerinde yapılan söz konusu vergi indirimleri çarşı – pazar üzerinde büyük etki yarattı. Müşteri trafiğinde çok yüksek oranda artış olan beyaz eşya ve gayrimenkul sektörleri yıl sonuna yönelik hedeflerini yukarıya taşıdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 4 farklı sektörde üzerindeki 6 farklı başlık altında yapılan vergi indirimleri pazarda büyük oranda hareket meydana getirdi. Kurlarda oluşan dengesizliğin sona ermesi ve gerilemenin de sağladığı etkiyle birlikte piyasalarda tekrardan güven ortamının meydana geldiğinin altını çizen sektör temsilcileri, mağazalarda canlılık oluştuğunu ve müşteri, satış sayılarında artış meydana geldiğini anlattılar. Mağaza ve bayilerde müşteri trafik oranının %30 ila 40 arasında artış gösterdiğini ileten temsilciler özellikle beyaz eşya olmak üzere mobilya ve konut sektöründe vergide yapılan düşüş beraberinde satışlarda %10 oranında artış olduğu dile getiriliyor.

Bakan Albayrak Tarafından Söylendi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu ayın başında mobilya üzerinde uygulanmakta olan KDV ve beyaz eşyada uygulanmakta olan ÖTV’de indirim yapacak olduklarını duyurmuştu.

Atılacak tüm adımların ekonomide hızlı bir büyüme ve hareketlenme yaşanmak için olduğunu anlatan Albayrak, Uygulanan söz konusu vergi indirimleri tarafından sağlanacak tüm maliyet düşüşlerinin nihai satış fiyatı üzerinde kendini göstermesini kimseyi görevlendirmeden direkt kendisinin takip edecek olduğunu söyledi.

Konut Almak İçin En Verimli Zaman!

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, KDV ve tapu harcı indiriminin bu yılın sonuna kadar devam etmesinin, konut sektöründe büyük bir dalgalanma yaşattığını fakat bu dalgalanmanın olumlu olduğunu ve satışlarda artış meydana getirdiğini açıkladı. Durbakayım, Tarihi kampanyalar tarafından oluşturulan dalganın KDV ve tapu harcıyla birlikte büyük bir hızla devam ettiğini anlattı.

İnşaat maliyetlerinde ortaya %50’ye varan artışların çıktığını anlatan Durbakayım, konut fiyatlarına bu artışlardan 1 kuruş dahi yansıtmadıklarını belirtti. Firmaların da sunmuş olduğu kendi iç kampanyalarının devam ettiğine değinen Durbakayım, şuanda konut almanın tam zamanı olduğuna dikkat çekti.

Mağazalar Hareketlendi!

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı İsmail Erdoğan ise elektronik küçük ev aletlerinde 2018 yıl sonuna kadar ÖTV sıfırlamasının devam etmesi ve Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın baş göstermesiyle birlikte mağazaların hareketlendiğini açıkladı. Özellikle Cumartesi ve Pazar günleri AVM’lerde yer alan züccaciyelerde muhteşem yoğunluk olduğunu anlattı. Bundan önceki haftalara kıyasla %30’luk artışların meydana geldiğin dile getirdi. Erdoğan, satışlarda da meydana gelen artışın %10 oranında olduğunu sözlerine ekleyerek cümlelerini noktaladı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com