Gayrimenkul Sektörü Her Zaman Kazançlı!

Gayrimenkul Sektörü Her Zaman Kazançlı!

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi Deniz Karataş, Emlak Konut GYO ve GYODER liderliğinde gündeme taşınmış olan 240 ay %0.79 vade oranlı kampanyayı anlattı. Emlak Konut'un kampanyalarının sektörü ayakta tutacağını belirtti.

1 Şubat 2017 tarihinde Emlak Konut ve GYODER liderliğinde başlatılmış olan, 50.000'den fazla konutu çerçevesi dahiline alan 240 ay vadeli konut kampanyası 2 ay devam edecek. Konutlar %5 peşinatla ilk defa 240 ay %0.79 faiz oranıyla satılıyor. Bu kampanya kapsamında tüketiciler Emlak Konut GYO projelerinden ve diğer markalı konut projelerinden ev alabilmekteler. Artı olarak kalan %15 peşinatı ise 2018 yılında ödeme fırsatı veriliyor.

Piyasa fiyatının altındaki faiz oranlarıyla daha da düşürülecek olan faizlerin, aradaki marjı kimin finanse edeceği merak konusu olmuştu. Aradaki marjı Emlak Konut GYO ve müteahhit firmalar finanse eddecekler. Merkez bankası faiz artırsa bile en fazla 10 yıl içerisinde %0,5 faiz oranlarıyla verilecek projeden asla dönüş yaşanmayacak. Bankalarla yapılan görüşmelerin ardından Emlak GYO projelerinin detayları tamamen netlik kazanacak.

Kampanya kapsamında 1+1 dairelerin ortalama fiyatları 275.000 TL'den açılış gösteriyor. Bu rakam daha da düşürüldüğünde, sektöre çok iyi bir şekilde etki edeceğini söyleyebiliriz. Türkiye üzerinde 100.000 ila 500.000 dolara satılmakta olan markalı konut projeleri, pazarın neredeyse %30'unu oluşturmaktadır.

Aynı zamandai düşük faiz ve uzun vadeli kredi imkanı Emlak Konut açısından denizin bittiğinin ilanından başka hiçbir şey anlamına gelmemektedir. KONUTDER ve GYODER aynı kampanyayı 2 ayla sınırlandırmıştır. Müteahhitlerin Emlak Konut'un peşinden gitmesinin hızlıca batmaya yaklaştıkları anlamına geldiğini belirten Karataş, Özel sektörde maliyetin altında kredi kullandıracak serbest kaynak olmadığına göre alıcıları bu şekilde finanse etmesinin imkanının olmadığını belirtti.

İnşaat sektörünün lokomotif gücünün tüm ülkeler genellemesinde vazgeçilmez değeri ve kriz dönemlerinde neden desteklendiğini açıklar bize diyen Karataş Her krizin aslında bir fırsat olduğunu vurguladı. Suriye'de olan savaşı ve yaşanan yıkımı örnek gösteren Karataş, barış görüşmeleri olumlu sonuçlandığı takdirde, hem Türkiye'yi hem de inşaat sektörünü çok uzun yıllar boyunca ayakta tutabilecek güçte bir şantiye alanına dönebileceğini aktardı.

 

 

Etiketler : Güncel