Gayrimenkul Sektörü Farklı Boyuta Geçti!

Gayrimenkul Sektörü Farklı Boyuta Geçti!

Büyümenin en çok kendini gösterdiği gayrimenkul sektörü, 2002 yılından günümüze kadar birçok kez farklı boyutlara taşınarak, bi nevi kabuk değiştirdi. 15 yıl içerisinde çok daha nitelikli ve markalı konut olarak adlandırılmakta olan site tarzı projeler artış gösterirken, bu artış beraberinde konutların kalitesinde de çok büyük oranda artış meydana geldi.

Gayrimenkul sektörü 2002 yılından beri sürekli olarak değişim göstererek, yeni bir ivmeye ve yeni bir modele geçiş yaptı. 2002 yılına kadar ev alma arzusunda olanlar ihtiyaçları kapsamında ev sahibi olurken, 2002 yılından sonra Türkiye üzerinde kişi başına düşen milli gelirin artış göstermesiyle ev alma arzusunda olanlar statüleri kapsamında markalı konutlardan ev almaya yöneldiler.

Bundan dolayı 15 yıl içerisinde daha nitelikli, markalı konut olarak adlandırılmakta olan site tarzı projeler artış gösterdi. Sektör, içerisinde bulunan sosyal tesislerin, çocuk oyun ve spor alanlarının, aile bireylerinin sosyalleşecek olduğu alanların olduğu site projelerine doğru yönelirken, milli gelirle birlikte gayrimenkul sektörünün niteliği ne niceliği tamamen değişim gösterdi. Bu durum kalite seviyesini de direkt olarak artışa götürdü.

2023 yılının Türkiye'sinde gayrimenkul sektörünün gündeminde yer almakta olan konular, kentsel dönüşüm, tamamen yeşil binalar, mega projeler, yeni araba ve karayolu projeleri ile birlikte yeni ticari ve konut alanlarının gelişim göstermesi, halka hizmet vermekte olan kmau - özel hastaneleri, otel yatırımları ve lojistik merkezleri olarak ön plana çıkıyor.

2023 yılı içerisidne dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına giriş sağlamayı hedefleri dahiline almış olan ülkemizde kişi başına düşen milli gelirin 20.000 ila 25.000 $'a çıkış sağlaması planlar dahilinde yer alıyor. İnşaat sektörüyle birlikte ekonomik büyümenin arasındaki ilişkiye göz gezdirildiğinde, sektörün büyümesi Türkiye büyümesinin yaklaşık olarak her yıl 2 katı olarak meydana geliyor. 

Geçmiş olduğumuz 31 Mart tarihinde açıklanan ve %2.9 oranında meydana gelen 2016 yılı ekonomik büyüme rakamının tersine inşaat sektörü, kredi faizlerinin indirilmesi ve 150 metrekarenin üzerinde satışı gerçekleştirilen konutta KDV'nin %18'den %8'e düşürülmesiyle en hızlı büyüme gösteren sektör oldu ve yıllık büyümesini %4.9 oranından, %7.2 oranına taşıdı. İnşaat sektörü ilerleyişini son yıllarda olduğu gibi gelecek yıllarda da devam ettirecek. 

Etiketler : Güncel