Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.

İstanbul'da deprem riskine karşı olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme çalışmalarının, 1999 yılı Gölcük depremi sonrasında başlatılması gerekmekteydi. Yıllar sonra gündeme oturmuş olan kentsel dönüşümse rantı yüksek fakat deprem riski az bölgeler üzerinde yoğunluk gösterdi.

Fikirtepe'de o bölgelerden birisidir. Fikirtepe'de 5 Şubat 2017 tarihinde yapılan temel atma töreni kapsamında, devlet yetkilileri, depremin yaklın olduğunu aktararak, konut yıkım ve yapımını 5 katına çıkartacak olduklarını aktardılar. 2007 yılından beri devam etmekte olan kentsel dönüşümden çok büyük oranda etki altında kalmış olan Fikirtepe sakinleri tedirgin bir durumdalar. Rantsal dönüşümün kurbanı olmak istememekteler.

Rezidanslar , Oteller

Hükümet, 2011 yılı içerisinde 10 yıl içerisinde 10.000.000 konutun yapılması amacıyla kentsel dönüşüm projelerine start vermişti. 1. derece deprem kuşağında yer almakta olan bölgeler es geçirilken, riski az ,rantı çok 2.derece deprem kuşağında olan bölgelerde kentsel dönüşüm çalışmalarına start verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesinde bulunmakta olan riskli alan haritasında da 2.derece deprem kuşağında kendini gösteren Esenler, Gaziosmanpaşa, Bağcılar ile 3.derece deprem kuşağında bulunan Beylikdüzü, Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Fatih, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe, Sancaktepe, Tuzla, Pendik tarzında ilçelerde riskli alan çalışması çok az miktardadır. Şehrin merkezinde değeri yüksek, Derbent ve Armutlu, Okmeydanı, Fikirtepe, Kanarya tarzında mahallelerde insanlar evlerinden olmamak adına senelerdir mücadele içerisinde yer alıyorlar. Davayı kazandıklarında ise sermaye peşlerine takılıyor. Deprem riskiyle kentsel dönüşüme alınmış olan alanların birçoğunda çok katlı ve milyarlarca lira maliyetli rezidanslar ve oteller yükseldi, yükselmeye devam ediyor.

Sulukule, 2005 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme alanı çerçevesine alındı. Proje, Romanların evlerinden tahlyie edilip şehir dışına sürülmesiyle sonuca erdirildi. Sulukule'de 5.500 roman ikamet ediyordu. 337 aile Kayabaşı'na iletildi. Fakat çoğu tutunamayıp tekrardan mahalle etrafına yerleşmek zorunda kaldı. Sulukule kentsel dönüşüm projesinin hukuka uymaması Danıştay kararı ile kesinliğe kavuştu. Fatih Belediyesi aracılığıyla hazırlanmış olan teklifle proje içinde belediyeye ait olan 26 adet dairenin belediye memur ve mensuplarına lojman olarak kiraya verilmesine karar verilmişti. Projeye yapılan 620 haneden yalnızca 20 tanesi semt sakinlerine verildi.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   Fikirtepe kentsel dönüşüm nerelerde   Fikirtepe kentsel dönüşüm son durum