Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

truck

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.

İstanbul'da deprem riskine karşı olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme çalışmalarının, 1999 yılı Gölcük depremi sonrasında başlatılması gerekmekteydi. Yıllar sonra gündeme oturmuş olan kentsel dönüşümse rantı yüksek fakat deprem riski az bölgeler üzerinde yoğunluk gösterdi.

Fikirtepe'de o bölgelerden birisidir. Fikirtepe'de 5 Şubat 2017 tarihinde yapılan temel atma töreni kapsamında, devlet yetkilileri, depremin yaklın olduğunu aktararak, konut yıkım ve yapımını 5 katına çıkartacak olduklarını aktardılar. 2007 yılından beri devam etmekte olan kentsel dönüşümden çok büyük oranda etki altında kalmış olan Fikirtepe sakinleri tedirgin bir durumdalar. Rantsal dönüşümün kurbanı olmak istememekteler.

Rezidanslar , Oteller

Hükümet, 2011 yılı içerisinde 10 yıl içerisinde 10.000.000 konutun yapılması amacıyla kentsel dönüşüm projelerine start vermişti. 1. derece deprem kuşağında yer almakta olan bölgeler es geçirilken, riski az ,rantı çok 2.derece deprem kuşağında olan bölgelerde kentsel dönüşüm çalışmalarına start verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesinde bulunmakta olan riskli alan haritasında da 2.derece deprem kuşağında kendini gösteren Esenler, Gaziosmanpaşa, Bağcılar ile 3.derece deprem kuşağında bulunan Beylikdüzü, Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Fatih, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe, Sancaktepe, Tuzla, Pendik tarzında ilçelerde riskli alan çalışması çok az miktardadır. Şehrin merkezinde değeri yüksek, Derbent ve Armutlu, Okmeydanı, Fikirtepe, Kanarya tarzında mahallelerde insanlar evlerinden olmamak adına senelerdir mücadele içerisinde yer alıyorlar. Davayı kazandıklarında ise sermaye peşlerine takılıyor. Deprem riskiyle kentsel dönüşüme alınmış olan alanların birçoğunda çok katlı ve milyarlarca lira maliyetli rezidanslar ve oteller yükseldi, yükselmeye devam ediyor.

Sulukule, 2005 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme alanı çerçevesine alındı. Proje, Romanların evlerinden tahlyie edilip şehir dışına sürülmesiyle sonuca erdirildi. Sulukule'de 5.500 roman ikamet ediyordu. 337 aile Kayabaşı'na iletildi. Fakat çoğu tutunamayıp tekrardan mahalle etrafına yerleşmek zorunda kaldı. Sulukule kentsel dönüşüm projesinin hukuka uymaması Danıştay kararı ile kesinliğe kavuştu. Fatih Belediyesi aracılığıyla hazırlanmış olan teklifle proje içinde belediyeye ait olan 26 adet dairenin belediye memur ve mensuplarına lojman olarak kiraya verilmesine karar verilmişti. Projeye yapılan 620 haneden yalnızca 20 tanesi semt sakinlerine verildi.

"Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!" Yorumlar

"Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümü 3 Yılda Sona Erecek!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümü 3 Yılda Sona Erecek!

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çözüm ortağı olmasıyla birlikte büyük bir hız kazanmış durumda.

Fikirtepe'de 13 Yapı Adasının Temelleri Atıldı!

Fikirtepe'de 13 Yapı Adasının Temelleri Atıldı!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni dün öğlen saatlerine gerçekleştirildi. Törende konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin 4 köşesinden konut projelerini hayata geçirmeye başlamış olduklarını dile getirdi.

Fikirtepe'de Ciddi Altyapı Sorunları Var!

Fikirtepe'de Ciddi Altyapı Sorunları Var!

Kentsel dönüşüm yılan hikayesine döndüğünü her seferinde belirtmiş olduğumuz Fikirtepe mahallesinde birkaç proje teslim aşamasına gelmiş durumda fakat İBB altyapı ve yolları tamamlamadığı için evini teslim alan ev sahiplerini çok zorlu bir zaman bekliyor gibi duruyor.. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ne Hız Getiriliyor!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ne Hız Getiriliyor!

Kentsel dönüşüm yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında devletin yapmakta olduğu kira yardımları önceki yönetmelikte 18 aydı, şuanda bu rakam 36 aya çıkartıldı. Riskli binalarda kira yardımı 18 ay ile sınırlandırılmakta.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Sorunu Çözülüyor!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Sorunu Çözülüyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Fikirtepe üzerinde olan kentsel dönüşüm projesi çalışmaları çerçevesinde 5 Şubat 2017 tarihinde Pazar günü temel atma töreni yapacaklarını resmi olarak açıkladı. . Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Başarır İnşaat'tan Fikirtepe'de 850 Konutluk Dönüşüm Projesi

Başarır İnşaat'tan Fikirtepe'de 850 Konutluk Dönüşüm Projesi

Kentsel dönüşüm programı kapsamında 2017 yılında Fikirtepe’de yaklaşık 160 milyon TL’lik yatırım yapmaya hazırlanan firma, yer sahiplerinin yüzde 90’ı ile anlaşmaya varmış durumda. Proje kapsamında 15 bin metrekarelik alan üzerinde 850 adet konutun inşa edilmesi planlandı. Tahmini bitiş tarihi de 2018 olarak belirlendi.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Yıkım İşi Sona Erdi!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Yıkım İşi Sona Erdi!

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm başladı. 180 hak sahibinin bulunmuş olduğu 13.000 metrekare ada üzerinde yıkım işlemlerinde sona gelindi. 13.000 metrekare alan üzerinde bir tane ev hariç diğer tüm evler boşaltıldı ve yıkım işlemleri tamama erdi.