Fabrikadan Lükse Dönüşüm!

truck

İstanbul'da fabrikaların şehir dışında kalması sebebiyle boşa çıkmış olan arazilerde son zamanlarda hızlı bir şekilde lüks konut, ofis, AVM ve oteller yapılmakta.

İstanbul'da fabrikaların şehir dışında kalması sebebiyle boşa çıkmış olan arazilerde son zamanlarda hızlı bir şekilde lüks konut, ofis, AVM ve oteller yapılmakta.

Son 5 yıl içerisinde 23 fabrika, konut, otel ya da ofise dönüştü. Şu anda da 23 fabrika arazinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. 3 fabrika arazisnde proje geliştirilmesi için sayılı günler kalırken, 3 fabrika arazisi içinde görüşmeler son hızıyla devam ediyor.

Türkiye'nin 1980'lik yıllarda yapmış olduğu sanayi hamlesiyle beraber İstanbul üzerinde, Levent, Kağıthane, Kartal, Basın Ekspres Yolu tarzında bölgeler fabrika bölgeleri halini almıştı. İstanbul'un yoğun göç alması ve Mütekabiliyet Yasası'nın hemen sonrasında yabancı yatırımcıların İstanbul'a olan ilgisinin artışa geçmesi, fabrikaların şehir dışına taşınmaları fabrikaların dönüşmesinin fitilini ateşlemiş durumda. 

Özellikle son 5 yıl içerisindeki süreçte fabrikalar kent dışına taşınırken, boşalan yerlerine lüks konut, ofis, AVM ve otel projeleri yapılmakta. Merkezde arsa problemi yaşanmasıyla bilinen İstanbul'da Bomonti'den Ayazağa'ya, Basın Ekspres Yolu'ndan Levent'e kadar eskinin fabrika bölgeleri hızlı bir değişim süreci içerisine girmiş durumda.

İstanbul'da son 5 yıl içerisinde 23 adet fabrika, lüks konutlara ve diğer bahsettiğimiz projelere çevrilmiş durumda. 23 fabrikanında dönüşüm çalışmaları devam etmekte. Üç fabrika arazisinde proje geliştirilmesi için sayılı günler kalırkeni farklı üç fabrika arazi içinde görüşmelere hızla devam edilmekte.

Şişli Ayazağa'da Cendere Yolu'nun üzerinde bulunmakta olan eski Evyap Fabrikası'nın arazisi de 'Vadi İstanbul' projesine dönüşürken etrafının değerine değer kattı. Vadi İstanbul projesinin ortaklarından olan Artaş İnş. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, projeleriyle geçmiş zamanlarda 900 TL olan metrekare fiyatlarının şu anda 6.000 TL civarına ulaştığını ifade etti.

Cendereyolu ve Topkapı bölgelerinde fabrika görüşmelerinin devam ettiğini belirten Çetinsaya, uygun bir fırsat bulunduğu anda yeni projeler geliştirileceğini ifade etti.

FABRİKA DÖNÜŞÜMÜN SAĞLADIĞI 3 AVANTAJ

1-Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında KDV'den, vergilerden ve harçlardan muaf olunması.

2-Arsa sorunu yaşanan İstanbul'da fabrika dönüşümünün geniş arsalar yaratması.

3-Fabrika sahipleri ile anlaşmanın kolay olması ve tek muhatapla dönüşüm yapılabilmesi.

"Fabrikadan Lükse Dönüşüm!" Yorumlar

"Fabrikadan Lükse Dönüşüm!" Benzer Haberler


Fabrikadan Lükse Dönüşüm!

Fabrikadan Lükse Dönüşüm!

İstanbul'da fabrikaların şehir dışında kalması sebebiyle boşa çıkmış olan arazilerde son zamanlarda hızlı bir şekilde lüks konut, ofis, AVM ve oteller yapılmakta.. Fabrikadan Lükse Dönüşüm!