Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus

Ülkemizde her gün yüzlerce gayrimenkul alım ve satım işlemi gerçekleşiyor. Bu alım satım işlemi gerçekleşen gayrimenkullerin büyük çoğunluğu mesken yani ev oluyor. Ancak evinizi satarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Ev satarken dikkat edilmesi gerekenler haberimizde yer almaktadır…

Bir evi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Diğer yandan ise evinizi satarken de dikkat etmeniz gereken pek çok önemli husus bulunuyor. Bu hususlar en sağlıklı şekilde evinizi satmanız için ve zarar etmemeniz için bu noktaları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Şimdi isterseniz gelin ev satarken dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım.

1 - ) Doğru Fiyat ile Satışa Çıkarın

Bir evi en iyi ve sorunsuz şekilde satmanın en temel kuralı eviniz için doğru fiyatı belirlemektedir. Bu noktada evinizin bulunduğu bölgedeki emsal değerde olan evlerin satış bedellerini araştırmanız size doğru fiyatı belirleme noktasında bir fikir verebilir. Diğer yandan ise bu noktada profesyonel hizmet alabilirsiniz.

En kesin sonucu verecek olan bu yol ile ilk olarak mahallenizde ya da size en yakın olan emlak danışmanlığına başvurarak evinizin satış bedelini belirlemesini talep edebilir ya da SPK lisansı sahibi olan kuruluşlara giderek bu alanda işinin uzmanı bir ekspertiz ile evinizin satış bedeli noktasında doğru bir tespit yapabilirsiniz.

Bu konunun bu kadar önemli olmasının sebebi ise eviniz için ederinin üzerinde bir fiyat belirlemeniz halinde evinizin satılık piyasasında uzun süre yer alacağı anlamına geldiğidir. Ayrıca ederinin altında bir fiyat belirlemeniz halinde de eviniz çok kısa bir süre içerisinde satılabilir ancak bu durumda da siz maddi yönden zarara uğrayabilirsiniz.

2 - ) Pazarlama Planı Belirleyin

Evinizi satmak konusunda pek çok yapı firmasının yer aldığı sektörde bir nevi yarış içerisinde olacaksınız. Bu durum neticesinde sizin evinizin de satışa çıkmış olduğunu herkesin bilmesi gerekir. Bu noktada televizyon ve gazete gibi yayın organlarında reklam verebilecek olan firmalar ile bir yarış içerisinde olduğunuz için ilk aşamada sahibinden.com gibi bazı internet sitelerine ilan verebileceğiniz gibi alternatif çözümler için de profesyonel anlamda yardım almanızda fayda vardır.

3 - ) Evinize Talip Olan Alıcıları Takip Edin

Evinizi almak isteyen kişiler ile ilk aşamada görüşmeniz ve eviniz için pazarlık payını yani müşteriyi kaybetmemek için bu kişilerin telefonları ya da e – mailleri aracılığı ile çok sıkboğaz etmeden iletişimi koparmamanızda fayda vardır.

4 - ) Alıcıları Analiz Ederek Evinizi Gezdirin

Evinizi satma aşamasında sizinle irtibata geçerek evinize talip olan kişilere evinizi gezdirmeniz ve tanıtmanız gerekiyor. Bu durum içerisinde her ne kadar genel olarak bir sıkıntı çıkmasa dahi bazen tehlikeli durumların meydana gelmesi mümkün. Bu gibi olumsuz durumlar neticesinde en iyi ihtimalle mücevherat ve paranızın çalınma ihtimali bulunuyor. Bu gibi olumsuz durumların meydana gelme ihtimalini göz önünde bulundurarak evinizi gezdirirken kesinlikle dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Alıcı olarak gelen kişilerin iletişim bilgileri ve adreslerinin teyit edilmesi önemli bir konu iken kişilerin evi gezmeleri esnasında bu duruma karşı kişileri analiz etmenizde fayda vardır.

5 - ) Evinizi Methederek Satamazsınız

Evinizi almak için talip olan kişileri ikna etmek için doğru bir yol izlenerek doğru soruların alıcıya yöneltilmesi gerekmektedir. Ancak bu sizin dairenizi överek satabileceğiniz anlamına gelmiyor. Evinize talip olan kişinin size yönelttiği sorulara doğru cevaplar vererek onu evi satın almaya sevk edebilirsiniz. Özellikle son dönemler içerisinde alıcılar artık çok daha bilinçli iken evinizi almaya talip olan kişilerin soracağı her tür soruya hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Etiketler : Emlak Rehberi   Ev satarken nelere dikkat edilmeli