Ev Almak İsteyenlere İyi Haber! Yapı Tasarruf Sandığı Geliyor

Ev Almak İsteyenlere İyi Haber! Yapı Tasarruf Sandığı Geliyor
Editör: Vahap AYZET Gündem 26 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ev almak isteyenlere iyi haber geldi. Özellikle de düşük ve orta gelir grubunu hedefleyen yeni düzenlemenin merak edilenlerini sizler için araştırdık. Geçtiğimiz yıla kıyasla konut satışlarında, yüksek kredi faiz oranlarının da etkisiyle başlayan düşüşün ardından hükümet konut alımlarına teşvik etmesi için yeni bir düzenlemeyi hayata geçireceğini duyurdu. İşte yeni sistemin avantajları, başvuru şartları ve diğer gelişmeleri…

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara göre yatırım, üretim, ihracat ve istihdam gibi alanları destekleyecek düzenlemeleri de içeren bir torba yasanın haftaya meclise gönderilerek hayata geçirilmesi planlanıyor. Buna göre üzerinde çalışılan torba kanunda yer alacak ve kısa sürede hayata geçirilecek düzenlemelerden birisi de konut sektörüne hareketlilik getireceğine inanılan “Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi” olarak biliniyor. Türkiye’de mortgage sistemini ortaya çıkarması düşünülen sistem ile uzmanlaşmış bankacılık da ön plana taşınmış olacak.

Avrupa’da çok başarılı uygulamaları bulunan benzer sistem ile daha düşük faizle herkesin ev sahibi olması hedefleniyor. Kredi ve mevduat faizlerinin düşük olması düşünülen ve hatta ortalamaların çok altında olacağı yeni sistemde; yalnızca konut alımında değil, tadilat işlemlerinde, konut kredilerinin daha hızlı kapatılması ve konut amaçlı diğer kullanımlarda da destek sağlaması öngörülüyor. Sisteme katılmak isteyen vatandaşların; sözleşmede belirtilen tutarı biriktirmeleri, minimum bekleme süresini doldurmaları ve minimum değerleme katsayısına ulaşmaları şartı aranıyor olacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com