Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Husus

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Husus

Türkiye’de milyonlarca kişi henüz kendi evine sahip değilken kirada yaşamını sürdürmektedir. Artık kendi evini almak isteyen kişiler gerekli parayı biriktiren kişiler şimdi ev arama telaşı içerisindedir. Ancak ev alırken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler haberimizde yer almaktadır…

Ülkemizde ev almak bir hayli zor bir durum olurken yeni bir ev satın almak isteyen kişiler yeni inşa edilen ve daha önce kullanılmış olan evleri tercih edebiliyor. Ancak yeni bir ev almak oldukça meşakkatli ve dikkat edilecek noktaların bulunduğu bir şeydir. Alacağınız evi belirlerken evi satın aldıktan sonraki süreci de hesaba katmanız gerekir. Yeni bir ev alırken detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Biz de bu haberimizde ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

1 - ) İhtiyacınıza Göre Ev Tercihi

Bir ev alırken ilk olarak bu evi ne amaç ile kullanacağınıza karar vermeniz oldukça önemlidir. Bir ev içerisinde hayatınızı sürdürmeniz ya da bu evi kiralayarak bir gelir elde etmek gibi iki temel husus alacağınız ev noktasında oldukça farklı etken içermektedir. Eğer uzun süre yaşayacağınız bir ev satın alacaksanız dikkat etmeniz gereken hususların başında alacağınız ev trafik sorunu olan büyük şehirlerde ise evin iş yerinize ve okullara yakın olması olacaktır.

Diğer yandan ise satın alınacak olan evin yer aldığı bölge içerisindeki sosyal yaşamın ve bölgenin seviyesinin iyice araştırılması ilerleyen dönemlerde sorun yaşamamanız adına önem arz eden bir diğer konudur.

İkinci faktör olan yatırım amaçlı konut alımında ise evin yer aldığı bölgenin maddi açıdan kazanç sağlayacak bir potansiyele sahip olup olmadığıdır. Yatırım amaçlı alacağınız evler için düşük bedel yüksek gelir prensibini benimsemelisiniz.

2 - ) Değer Kaybı Sorununa Çözüm

Değer kaybı konusunu önemseyen biriyseniz alacağınız evin metro, tren ve deniz ulaşımı gibi önemli noktalara yakınlığı konusuna dikkat etmenizi öneririz. Diğer yandan ise evin hastane, üniversite, alışveriş merkezi ve sosyal yaşam alanları gibi noktalara yakın olması da evinizin değerini garanti altına almaktadır.

3 - ) Örnek Daire İncelemesi

Pek çok konut projesinde yer alan örnek daire uygulaması genellikle birebir olurken bazı örnek daireler yanıltıcı olabiliyor. Örnek daire uygulamasının amacı eşdeğer diğer dairelerin boş halini gören alıcılara bir dekorasyon fikri sunmaktır. Fakat örnek dairelerin içerisinde yer alan mobilyaların sadece demo olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca örnek daire uygulamasının sadece bir pazarlama yöntemi olduğunu unutmamanız ve diğer imkânları da incelemeniz gerekmektedir.

4 - ) Fiyat Karşılaştırması

Özellikle ikinci el ev satın alma işlemlerinde kira ya da satış fiyatının emsal evler ile karşılaştırılması oldukça önem arz etmektedir. Satın almaya karar verdiğiniz evin bulunduğu bölge içerisinde yer alan emsal özellikteki evler ile fiyat karşılaştırması yapmak sizi büyük bir zarardan kurtarabilir. Diğer yandan ise satış bedeli ile kira bedelini bölerek de ortalama bir fiyat karşılaştırması yapabilmeniz mümkündür.

5 - ) Zemin ve Altyapı Araştırması

Ülkemizde yer alan pek çok alan deprem bölgesi kapsamı içerisinde yer aldığını göz önünde bulundurursak satın almak istediğiniz evin zemin ve altyapı araştırmasını yapmak önemli bir ayrıntı olmaktadır. Satın almak istediğiniz evin deprem yönetmeliği çerçevesinde inşa edilip edilmediği öğrenilmelidir. Son olarak ise altyapı araştırması yapmanız da size ilerleyen dönemler içerisinde yaşanabilecek sorunlar hakkında bilgi verebilir.

6 - ) İnşaat Firması Kaliteli ise Konutta Kalitelidir

Son yıllar içerisinde ülkemizin dört bir yanında büyük yapı firmaları tarafından pek çok konut projesi inşa edilmektedir. Bu gibi konut projelerinden bir ev satın almadan önce projeyi inşa eden inşaat firmasının tecrübe ve mali durumu hakkında araştırma yaparak bu konularda bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Çünkü inşaat firmasının deneyimi ve mali yapısı projenin kalitesi ve tamamlanma sürecini garanti altına alan etkenlerdir.

7 - ) Tapu Araştırması

Satın almak istediğiniz evin tapu bilgilerini araştırmak öncelikleriniz arasında yer almalıdır. Tapu araştırma işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar ise tapu kaydı üzerinde herhangi bir borç, haciz, şerh, ipotek ya da icra takibi olup olmadığı şeklindedir. Diğer yandan ise ev tapusunun ortak, kat irtifakı ve kat mülkiyeti şeklinde üç ayrı dalının olduğunu ve bu hususa da dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız.

8 - ) Sözleşme Ayrıntıları

Henüz inşaat aşamasında olan bir konut projesi bünyesinden ev satın almak istiyorsanız bu durumda bir sözleşme düzenlenecektir. Düzenlenen bu sözleşmeyi kesinlikle bir uzmana inceletmenizi tavsiye ederiz. Özellikle dikkat ettiğiniz konuların hukuki açıdan güvence altında olup olmadığını öğrenmeniz oldukça önemli bir noktadır.

9 - ) Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmak

Bütçeniz dâhilinde ev almak için ikinci bir bölge tercihiniz de bulunuyor ise bu bölgeye hakim olan bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanız sizin için avantaj getirecektir. Farklı bölgelerden ev bulmak ve en iyisini tercih etmek için birden fazla gayrimenkul danışmanı ile çalışmanız fiyat konusunda kafa karışıklığı yaşamanızın önüne geçer.

10 - ) Konut Kredisi ile Ev Alma

Ev satın almak için kendi birikiminizin üzerine bir de konut kredisi çekmek istiyorsanız ilk önce müşterisi olduğunuz bankayı tercih etmeniz size avantaj ve kolaylık sağlayabilir. Konut alma işleminin öncesinde kendi birikimlerinizin net tutarını ve ne kadar kredi kullanacağınızı net bir şekilde belirlemeniz herhangi bir aksaklık yaşamamanız açısından önemli bir konu olmaktadır. Bu noktada ise kullanacağınız kredi miktarını bankalarda yapacağınız kredi ön başvuru sürecinde tespit etmek mantıklı bir yol olacaktır.

Zira bazı durumlarda alınması beklenen kredi tutarı farklı nedenlerden ötürü bankalar tarafından verilemeyebilir. Konut kredisi kullanımları noktasında uzun vadeli krediler için aylık gelirinizin yüzde 30’luk kısmını geçmeyecek ödeme planları ve tutarları kullanılması sizi garanti altına alacaktır. Bu duruma ek olarak konut kredisi kullanımlarında bankaların kredi kullanılacak konutun değerini belirleme noktasında ekspertiz göndereceğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Diğer yandan ise konut projeleri kapsamında yer alan bir evi satın alacaksanız ilgili inşaat firmasının anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden kredi kullanmanız size avantajlar getirebilir. Eğer ilgili evin zamanında size teslim edilmemesi ya da size vaat edilenden farklı bir daire teslim edilmesi gibi durumlar karşısında avantajlı taraf siz olursunuz.

11 - ) Konut Sigortasına Dikkat

Konut kredisi kullanarak satın alınan evler için bankalar kredi kullanıcılarına hayat sigortası ya da konut sigortası gibi farklı sigorta seçenekler sunmaktadır. Bu seçeneklerin tercih edilmesi noktasında bir uzmana danışmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu gibi sigortaların size ek masraf olarak görülmesindense bunların bir noktada güvence olduğunu kabul etmeniz daha iyi olacaktır.

Etiketler : Emlak Rehberi   ev alırken nelere dikkat edilmeli