Esenler'e TOKİ İşbirliğiyle 1.300 Yeni Konut İnşa Ediliyor!

Esenler'e TOKİ İşbirliğiyle 1.300 Yeni Konut İnşa Ediliyor!

Esenler'de kentsel dönüşüm büyük bir hızla devam etmekte. Esenler'e TOKİ işbirliğinde toplam olarak 1.300 yeni konut inşası yapılacak. Kentsel dönüşüm harekatının çok hızlı bir şekilde devam etmekte olduğu Esenler'de yeni bir hareketlilik ön plana çıkıyor.

Dönüşüm harekatının başlatılmış olduğu Esenler'de çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. 850 adet bağımsız birim yıkılarak, TOKİ işbirliğinde yeni bir projeye uygulanacak. Proje kapsamıdna 1.300 konut inşası gerçekleştirilecek.

Türkiye üzerinde kentsel dönüşüm seferberliğinin resmen başlatıldığı Esenler üzerinde çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Esenler Belediyesi'nin TOKİ ile birlikte Çiftehavuzlar Mahallesi sınırlarında devam ettirdiği kentsel dönüşüm çalışmaları beraberinde hazırlıklar son aşamaya geldi. 

Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından hazırlanan mahallede yer alan hak sahiplerinin mülkiyet analizleri vatandaşlar tarafıdnan en ince ayrıntısına kadar kontrol ve teyit edildi ardından ise kentsel tasarım projesi hazırlandı.

TOKİ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulacak olan plan ve porjenin onaylanmasının hemen sonrasından imar uygulaması resmen start alacak. Anlık olarak 854 adet bağımsız bölümün yer aldığı alan üzerinde, yeni, proje beraberinde ortalama olarak 1.300 adet bağımsız bölüm üretimi yapılması hedefler dahilinde yer alıyor.

Esenler üzerinde şuana kadar devlet ve hükumet eliyle toplam olarak 106.744 metrekareyi çerçevesi dahiline alan 3 farklı projede 2.972 konut hak sahiplerine teslim edilmiş durumda. İlçenin farklı noktalarında toplam olarak 511.253 metrekare alana sahip olan 8 farklı projede devam eden dönüşüm çalışmalarında ise ortalama olarak 11.000 konutun üretiminin yapılması beklentiler dahilinde yer alıyor. Son 5 yıl içerisinde özel sektör eliyle de ilçede toplam oalrak 21.869 konut tekrardan inşa edildi.

Esenler'de yaklaşık olarak 100.000 adet konutun riskli yapı olarak ön plana çıktığı ve acil bir şekilde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerektiğini ileten Tevfik Göksu, Devlet ve millet eliyle 25.000 yapıyı dönüştürdüklerini ve geri kalan 75.000 yapıyı dönüştürmek için de her türlü çalışma ve projelerinin devam ettiğini aktardı. 2023 yılına kadar Esenler'de yer alan bütün konutları tekrardan inşa etmiş olacaklarını aktardı. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   Esenler kentsel dönüşüm nerelerde   Esenler kentsel dönüşüm son durum