Engelli Dostu Diyarbakır Stadı Tamamlandı!

Engelli Dostu Diyarbakır Stadı Tamamlandı!

Ziraat Türkiye Kupası final karşılaşmasının gerçekleşeceği Diyarbakır Stadı için yürütülen inşaat çalışmalarında sona gelindi.

Ülkemizin en büyük konut üretim kapasitesine sahip olan TOKİ yani Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği ile Kayapınar ilçesi içerisinde tam olarak 150 milyon TL yatırım ile inşa edilen 33 bin seyirci kapasitesine sahip olan futbol stadının inşaat aşamasında çalışmalar hızlandı ve sona gelindi.

9 Mayıs 2018 Çarşamba günü meydana gelecek kupa finali karşılaşmasında ev sahipliği yapacak olan stadyum için son rötuşlar ise büyük bir hızla devam ediyor. Tam olarak 158 bin metrekarelik bir alan üzerine UEFA ve FIFA standartları göz önünde tutularak inşa edilen stadyum için belediye ekipleri tarafından son çevre düzenleme işlemleri gerçekleştirilirken diğer yandan da bağlantı yolları için çalışmalar devam ediyor.

Avrupa Stadyumlarında Olmayan Özellikler Var!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, Anadolu Ajansı muhabiri ile gerçekleştirdiği konuşmada TOKİ tarafınca ülkenin dört bir yanında Türk sporuna büyük hizmetlerde bulunacak UEFA standartları içinde akıllı ve ekolojik stadyum inşaatlarının sürdürüldüğünü ifade etti.

İstanbul, Antalya, Afyon, Eskişehir, Kocaeli, Gaziantep, Mersin, Malatya, Sakarya, Sivas, Samsun ve Trabzon illerine inşa edilen stadyumların yanı sıra diğer yandan ise Adana, Batman, Hatay, İzmir ve Giresun illerinde de mevcut durumda stadyum çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini ifade eden Turan, TOKİ eli ile inşa edilmekte olan ve inşaat çalışmaları tamamlanan stadyumların, Avrupa ülkelerinde bulunan pek çok stadyuma kıyasla çok daha özellikli ve gelişmiş olduğu şeklinde konuştu.

Engelliler İçin 253 Koltuk!

TOKİ Başkanı Ergün Turan, engelliler için özel olarak düşünülmüş alanların olduğunu beyan ederken şahısları için özel olarak tahsis edilmiş alanlara araçlarını park edecek olan engelli vatandaşların, stadyum genelinde yer alan 21 adet asansörü kullanarak stadyumun tüm katlarına çıkabileceklerini söyledi.

Biraz da stadyum hakkında konuşmak gerekirse 158 bin metrekarelik bir alan üzerinde yükselen stadyum içerisinde 666 kişilik bir protokol tribünü yer alırken, 1076 kişi kapasiteli VIP tribünü, 639 kişi kapasiteli basın tribünü ve son olarak ta engelli vatandaşlar için 253 adet özel koltuk stadyum üzerinde yer almaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra 253 tanesi engelli vatandaşlara özel olmak üzere 2 bin 340 araç alabilme kapasitesine sahip araç otoparkı da stadyum projesine dâhildir.

Son olarak ise sözü edilen Diyarbakır stadyumun 9 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşecek olan kupa final maçı ile açılışı gerçekleşecektir.

Etiketler : Güncel