Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?
Editör: Mutlu Dinçer Emlak Rehberi 14 Kasım 2016
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

Enerji Kimlik Belgesi, enerji maliyetlerinin düşmesi, tüketiminin azaltılması ve enerji israfının engellenmesini sağlar.

Mevcut oturumu olan binalar için 02.05.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Alınan Enerji Kimlik Belgesi ile binanızın doğa dostu olup olmadığı tespit edilmektedir. Yapılan tespitte binanızın harcadığı yakıt ve doğaya salınan sera gazı hesaplaması yapılır.

Binada ki dairenin satılması ve ya kiralanması için Enerji Kimlik Belgesi gerekmektedir. Daire sahibi Enerji Kimlik Kartının bir örneğini yeni satın alana ve ya kiralayana vermekle mükelleftir.

Enerji Kimlik Kartını Bakanlıkların yetki verdiği idareler ve kuruluşlar vermektedir.

Enerji kimlik belgesini SMM belgesine sahip mühendisler ve ya mimarlar düzenleyebilmektedirler.

Mevcut binalar ve inşaat halinde olup yapı izni alınmamış binaların 10 yıl içinde Enerji Kimlik Belgesini alması  zorunludur.

2017 de inşaat halinde ki binaların Enerji kimlik Belgesi almamaları durumunda Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilmeyecektir. Enerji kimlik belgesi bina girişine herkesin görebileceği yere asılmalıdır. Enerji kimlik belgesinde binanın sahip olduğu enerji sınıfı belli olur. 2017 yılında zorunlu olacak bu belge olmadan alım, satım ve kiralama işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.

Enerji Kimlik Belgesinden Muaf Olan Binalar Hangileridir?

Enerji Kimlik Belgesini bazı binalar hariç tüm binalarda kullanılması gerekmektedir.

– Sanayi kolunda üretim işi yapan binalar,

– Kullanım süresi iki yıldan az olacak binalar,

– Kullanım alanı net 50 metrekarenin altında olan binalar,

– Seralar ve atölyeler,

– Isıtılma ve soğutulma işlemi gerektirmeyen ardiye, ahır ve ağıl tarzı binalar,

– Mücavir alan dışında kalan ve toplam 1000 metreden az inşaat alanını kapsayan binalar.

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri 

Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili yasalara 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamındadır.

Enerji kimlik belgesi firmadan firmaya göre değişiklik gösterdiğinden detaylı bir fiyat araştırması yaptıktan sonra almanızı öneririz.

Genel olarak Enerji Kimlik Belgesi fiyatları, 8-10 katlı bir bina için maliyeti 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.
Ayrıca fiyat hesaplaması yapılırken binada ki net kullanım alanına göre binada ki ( daire sayısı x daire kullanım alanı + % 18 KDV ) şeklinde formül kullanılır.

Enerji Kimlik Belgesi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Firmalar bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı mühendis ve ya mimar bulundurdukları takdirde Enerji Kimlik Belgesi vermeye Yetkili Kuruluş sayılıyor.

Enerji kimlik belgesi alabilmek için uygun bir firmaya başvuru yapılmalıdır.  Enerji kimlik belgesi için istenen belgeler şunlardır;

– Mimari Proje,

– Isı Yalıtım Projesi,

– Elektrik Projesi

– Mekanik Tesisat ( ısıtma, soğutma ve havalandırma ) Projesi istenilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Cezası Ne Kadar?

İlgili Kuruma başvurularak alınan Enerji Kimlik Belgesinde A ve G harfleri aralığında bir derecelendirme söz konusudur. Bina enerji kimlik belgesi sadece  enerji maliyetlerinin düşmesi, tüketiminin azaltılması ve enerji israfının engellenmesini değil binanın daha iyi ısınması için kullanılan ısıtma biçimini de belirlemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalar için Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında  idari yaptırımlar mevcuttur. Buna göre;

– İstenen bilgilerin ve inceleme yapma imkânının verilmemesi halinde istenen bilgi ve ya iznin verilmesi için bir aylık süre tanınır. Verilen süre sonunda istenen bilgilerin yanlış veya noksan verilmesi halinde 10 bin TL, hiçbir bilgi verilmemesi ve ya yerinde inceleme imkânının tanınmaması halinde 50 bin TL idarî para cezası verilir.

– Kanun ve ilgili yönetmelikler kapsamında istenen gerekli bilgilerin bir ay içinde, doğru olarak ve gerektiği şekilde verilmemesi halinde 500 TL idarî para cezası verilir.

– Kanun hükümlerinin yerine getirilmediği takdirde tüzel kişilere 5 bin TL idarî para cezası verilir.

– Endüstriyel işletmeler, binaların sahipleri ve ya yönetimleri ilgili yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmesi halinde, aykırılığın giderilmesi için ihtar edilir. Aykırılık bir ay içerisinde giderilmediği takdirde işletmeye, bina sahibine ve ya bina yönetimine 20 bin TL idarî para cezası verilir.

 

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com