Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?

Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 20 Nisan 2018
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

Bir konutun, işyerinin ya da arazinin alım ve satım işlerinde gayrimenkul sahibi bu işlemleri yürütebildiği gibi bu işlemlerin yürütülmesinde emlakçı ile çalışmaları da mümkündür. İkinci seçenek olan emlakçı ile çalışılması halinde aldığınız hizmet karşılığında emlakçı komisyonu ödemeniz gerekmektedir.

Ödenmesi gereken emlakçı komisyonu yasal bir durumdur. Emlakçı komisyonu ödemesi ise ilgili gayrimenkulün alım ve satım işleminin gerçekleşmesinin hemen ardından meydana gelmektedir. Emlakçı komisyonunun nasıl bir hak olduğunu ve neden emalkçı komisyonu verdiğinizi merak ediyorsanız bu konuyu da şu şekilde açıklayabiliriz.

Yeni bir ev almaya karar vermeniz halinde ev aradığınız dönemde sahibinden.com internet sitesinden ya da başka bir internet sitesinden bulduğunuz bir ev için irtibat numarasını aradığınız zaman ev sahibi ile değil de emlakçı ile muhatap olabilirsiniz. Bu durumda ilgili evi görmek istediğiniz zaman görüştüğünüz emlakçı sizi istediğiniz eve götürerek gezdiriyor ve gerekli bilgileri size anlatıyor.

Evi beğenmeniz ve satın almaya karar vermeniz halinde evin sahibi ile sizi görüştürerek evin satış bedelini ve tapu devir işlemlerinin gerçekleşmesi ile ilgili görüşmenizi sağlamaktadır. Bu durumun ardından anlaşılan satış bedeli ile evi satın almak için tapu dairesine başvuru yaparak tapu devir işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir.

İşte bu tapu dairesine başvuru yapabilmek için alıcı ve satıcıdan istenen evrakları emlakçı sizin için düzenlemektedir. Evrakların düzenlenmesinin ardından emlakçı ile birlikte tapu müdürlüğüne giderek tapu devir işlemlerine başlıyorsunuz. Yatırmanız gereken tapu harcını da yatırdıktan sonra son imzaları atarak tapu devir işlemlerini tamamlamış oluyorsunuz.

Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi noktasında emlakçı size verdiği hizmetler neticesinde bir emlakçı komisyonu almaya hak kazanmış olmaktadır.

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

Emlakçıların aldıkları komisyon kiralama ve alım satım işlerinde farklı oranlarda hesaplanmaktadır. Alım ve satım işlemlerinde emlakçı komisyon oranı evin satış bedeli üzerinden %2 + KDV oranlarına göre hesaplanmaktadır. Bu durumun yanı sıra kiralama işlemlerinde ise kiralanan mülkiyetin bir yıllık kira bedeli toplamının %10’u + KDV şeklinde hesap edilmektedir.

Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?

Emlakçıların verdiği hizmetler neticesinde emlakçı komisyonu almaya hak kazandıklarını üst kısımda açık bir şekilde belirttik. Bu durumun yanı sıra bir diğer önemli konu ise emlakçı komisyonu kimden alır sorusu olmaktadır. Emlakçılar alım satım işlemlerinde komisyonu hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı almaktadır.

Ancak günümüzde ülkemizde emlakçılar ile satıcılar anlaştıkları taktirde satıcının istediği satış bedelinin üst kısımda belirttiğimiz alım satım komisyon oranı hesaplama değerlerine göre emlakçı komisyonu hesaplanarak ev sahibinin istediği tutarın üstüne eklenerek satışının gerçekleştirilmesi halinde satıcı ek olarak bir emlakçı komisyonu ödemekten kurtulmuş olup emlakçı bu komisyon tutarını ev satış bedeli üzerinden edinmiş oluyor.

Kiralama işlemlerinde ise emlakçı komisyonu sadece kiracıdan bir seferliğe mahsus olarak tahsil edilmektedir.

 

Bu konu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları bize iletebilirsiniz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Kira Sözleşmesi Örneği

Kira Sözleşmesi Örneği

Tema Tasarım | Osgaka.com